Egy 4000 éves agyagtábla rejtélyes titkokat őriz, hiszen egy ókori diák elrontott házi feladatának nyomait tartalmazza. Ez a régmúlt emlék nem csupán az ókori tanulás nehézségeit tükrözi, hanem azt is, hogy a hibák és a tanulás folyamata az emberi tapaszt


Egy háromszög területét akarta kiszámítani, de sajnos elrontotta.

Az ősi agyagtábla felfedezésére egy iraki lelőhelyen került sor, ahol nem csupán ez a különleges lelet őrzi a korabeli matematikaoktatás nyomait – számolt be róla a National Geographic. A táblát és körülbelül harminc társát az Oxfordi Egyetem Ashmolean Múzeuma őrzi, ahol a múlt matematikai tudásának titkai elevenednek meg.

A diák valószínűleg csupán jegyzetelés céljából használta az érintett táblát, ám a feladat félreszámításának nyoma mégis megmaradt, így emlékeztetve minket a múlt apróbb hibáira.

A tárgy, amelynek átmérője mindössze 8,2 centiméter, egy derékszögű háromszöget jelenít meg, amelyet három ékírásos számsor díszít. A számsorok a háromszög oldalain találhatóak: az egyik az alap hosszát, a másik a magasságot mutatja, míg a harmadik, középen elhelyezkedő sor a területet jelzi. A számítások szerint a háromszög területének 3,5156-nak kellene lennie, azonban a diák tévesen 3,1468-ra jutott a számítás során.

Kisben és a közeli Babilon területén számos olyan lelet került napvilágra, amelyek a korai matematikaoktatás nyomait őrzik. Az egyik érdekes felfedezés egy hibás tábla, amelynek hátoldala teljesen üres, ám más tárgyak másik oldalán a tanár kézírása még mindig jól kivehető.

A régióban a matematikaoktatás fellendülése egybeesett a nagy birodalmak kialakulásával. Az algebra, a geometria és más területek kulcsszerepet játszottak a civilizációk felemelkedésében, többek között a kereskedelemre gyakorolt hatásuk miatt.

Related posts