Célunk a nemzetközi együttműködés erősítése a segítségnyújtás terén, különös figyelmet fordítva az önkéntes tűzoltók határ menti kooperációjára. A közös erőfeszítések révén a helyi közösségek biztonságát és védelmét kívánjuk elősegíteni, miközben új kapcs
Renner Péter, az Ipoly-völgyi Különleges Mentőegyesület kommunikációs vezetője portálunknak kifejtette, hogy a szervezet tevékenysége valójában a nulláról indult.
- Beavatott a kezdetek titkaiba.
Az önkéntes tűzoltó mozgalom, amely az ifjúság lelkesedését ötvözte az idősebb generációk tapasztalatával, szerencsére hamar túljutott a kezdeti kihívásokon. Az első, még bizonytalan lépések, találkozók és megbeszélések után közös események és képzések formálódtak, mára pedig a határokon átnyúló együttműködés már szinte mindenki számára természetesnek számít.
"Ennek az együttműködésnek mindmáig az egyik motorja az Ipoly-völgyi Különleges Mentőegyesület, amely immár harmadik alkalommal bonyolítja le sikeresen a Visegrádi Alap által támogatott közös képzési programját a dél-szlovákiai önkéntes tűzoltó szervezetekkel. A tudás-átadást is szolgáló közös képzések 2024-ben teljesedtek ki igazán: a Fülek főterén tartott, nyilvános tűzoltási és műszaki mentési bemutatón a gépkocsironcsból a karosszéria szétvágásával együtt mentették ki és látták el a feltételezett sérültet a magyar és a szlovák önkéntes tűzoltók. Balassagyarmaton, a régi vízmű területén kialakított gyakorlópályán pedig már teljesen élethű körülmények között, légzőkészülékben, vaksötétben, füstben, fülsiketítő zajok kíséretében kutathatják fel és menthetik ki közösen a "sérülteket" a romok alól" - fűzte hozzá.
A közös gyakorlatok során a program résztvevői folyamatosan igyekeznek pótolni az eltérő háttérből eredő tudásbeli hiányosságokat is. Például a magyar csapatnak el kell sajátítania azokat a hegyi mentési technikákat, amelyek Szlovákiában már széles körben ismertek. Ugyanakkor a szlovák oldalon szükséges lenne a magasabb szintű elsősegély-nyújtási ismeretek, illetve a motorfűrész-kezelői végzettségek megszerzése, amelyek a magyar önkéntesek számára már régóta elérhetőek és díjmentesen elsajátíthatók a katasztrófavédelem keretein belül – emelte ki az előadó.
Az évtizedes tapasztalattal bíró együttműködés folytatódik a résztvevő felek között, akik elkötelezetten törekednek arra, hogy a közös munkájukat új magasságokba emeljék.
A kitűzött célok között elsődleges fontosságú, hogy a két ország önkéntesei a lehető leghamarabb teljesítsék az Európai Unió Polgári Védelmi Mechanizmusa (EUCP) által meghatározott alkalmazhatósági feltételeket. Ezt követően céljuk, hogy megszerezzék az ENSZ katasztrófavédelmi rendszerében elismert UN-INSARAG minősítést. E minősítés birtokában a közös mentőcsoport képes lesz részt venni bármely globális katasztrófa elhárításában.