A felfordulás középpontja: Putyin emberi erőforrás-gazdálkodása, Kim Dzsong Un...

Az utóbbi időszakban kétségtelenül nagy figyelmet keltett egy friss hír az orosz-ukrán konfliktus kapcsán: Észak-Korea katonai erőket tervez küldeni az ukrajnai frontra. A jelentések szerint Phenjan körülbelül tízezer katonát ajánlana fel Putyin támogatására, ami arra utal, hogy ez a lépés csupán az első a sorozatban.
A legfrissebb hírek szerint az észak-koreai katonák már a Kurszk körzetében tartózkodnak, azonban a legújabb jelentések alapján a kiképzésük még mindig folyamatban van. Ez a terület kulcsfontosságú, mivel korábban az ukrán erők sikeresen behatoltak az orosz területre, ám az orosz csapatok jelentős részeket már visszaszereztek. Az elemzők korábban azt valószínűsítették, hogy Észak-Korea részt vehet az Ukrajna által ellenőrzött területek visszafoglalásában. Az amerikai hírszerzés forrásai szerint Washington már októberben nyilvánosságra hozta ezt a koncepciót, és azóta több értesülés és videofelvétel is megerősítette a híreket. "Minden jel arra utal, hogy Észak-Korea katonái harci, vagy harci támogató feladatokat fognak ellátni" - nyilatkozta Pat Ryder, a Pentagon szóvivője.
Phenjan határozottan visszautasítja a híreszteléseket, amelyek szerint harcoló észak-koreai egységek tartózkodnának Oroszország területén. Ezzel szemben Vlagyimir Putyin a BRICS-országok kazanyi találkozóján, egy kérdésre válaszolva, ironikus hangvételben úgy fogalmazott: "Képek... ez már egy komoly ügy. Ha vannak képek is, az mindenképpen jelent valamit." Később, némileg komolyabb hangnemben, hozzátette:
Mindig is biztosak voltunk abban, hogy az észak-koreai vezetés elkötelezettsége valódi. Azonban a mi feladatunk, hogy ezt az elkötelezettséget hogyan valósítjuk meg a gyakorlatban.
„Tedd egyedivé a szövegedet” – jelentette ki Putyin az észak-koreai-orosz szövetségi megállapodás kapcsán, amelyet aznap hagyott jóvá az orosz parlament alsóháza.
Mindazonáltal a kérdésben sok a homályos részlet, hiszen erről az akcióról nincsenek hivatalos információk, és persze sok a dezinformáció és a szándékos összezavarási kísérlet is.
David Maxwell, az amerikai különleges erők nyugalmazott tisztje szerint az észak-koreaiak a nyugati fegyvereket és kiképzést kapó más különleges erőkkel szemben alapból hátrányban vannak, és többségük, az egyszerű sorkatonákhoz hasonlóan, szolgálati ideje nagyobbik részében építkezéseken vagy a földeken dolgozott. Azt azonban még Maxwell is elismeri, hogy az észak-koreai katonák fegyelmezettek, fanatikusak, és képesek a legtöbbet kihozni az elavult felszerelésükből.