A Fülöp-szigetek alelnöke bérgyilkost szerződtetett, hogy végezzen az elnökkel.


A Fülöp-szigetek alelnöke, Sara Duterte szombaton drámai nyilatkozatot tett, amelyben kijelentette, hogy ha az ő élete veszélybe kerül, akkor egy megbízottja bosszút áll ifjabb Ferdinand Marcos elnökön. A kijelentésre reagálva Marcos hivatala gyors intézkedéseket helyezett kilátásba - számolt be róla a The Guardian.

Az ország két legnagyobb politikai dinasztiája közötti feszültség újabb hullámot kapott, amikor Duterte egy sajtótájékoztatón bejelentette, hogy kapcsolatba lépett egy bérgyilkossal. Azt állította, hogy utasította a férfit: ha őt megölik, akkor végezzen Marcossal, a feleségével és a Fülöp-szigeteki képviselőház elnökével is. Ezzel a kijelentésével tovább fokozta a politikai ellentéteket az országban.

Társalogtam valakivel, és megosztottam vele egy aggasztó gondolatot: ha engem bármilyen okból kifolyólag eltennének láb alól, arra kérlek, hogy ne habozz, és állj bosszút BBM-en [Marcos], [az első hölgy] Liza Aranetán és [a házelnök] Martin Romualdezen. Ezt komolyan mondom.

Duterte a sajtótájékoztatón, trágár kifejezések közepette így fogalmazott: "Mondtam neki, hogy ne álljon meg, amíg el nem pusztítja őket, mire ő csak bólintott."

Az elnöki kommunikációs iroda hivatalos nyilatkozatot adott ki, melyben reagált az alelnök egyértelmű kijelentésére. Az alelnök kifejtette, hogy felbérelt egy bérgyilkost az elnök meggyilkolására, amennyiben az ellene irányuló állítólagos összeesküvés sikerrel zárul. Az ügyvezető titkár azonnal, megfelelő intézkedések érdekében, az elnöki biztonsági parancsnoksághoz továbbította ezt a súlyos fenyegetést.

Az elnök életét fenyegető bármilyen fenyegetést mindig komolyan kell venni, annál is inkább, mivel ezt a fenyegetést a nyilvánosság előtt jelentették ki

- olvasható a közleményben.

Duterte hivatala nem adott azonnali választ az elnöki hivatal nyilatkozatára. "Ez az ország a káosz felé halad, hiszen egy olyan vezető irányít minket, aki nem képes elnöki feladatokat ellátni, és aki folyamatosan hamis ígéretekkel bombáz minket" - fogalmazott Duterte.

Duterte - Marcos elődjének lánya - júniusban lemondott a kabinetben betöltött pozíciójáról, miközben alelnök maradt - jelezve annak az erős politikai szövetségnek az összeomlását, amely segített neki és Marcosnak 2022-es választási győzelmüket biztosítani.

Duterte kirohanása a legutóbbi a Fülöp-szigeteki politika csúcsán zajló viszály megdöbbentő jeleinek sorában. Októberben inkompetenciával vádolta Marcost, és azt mondta, elképzelte, hogy levágja az elnök fejét.

A két család többek között a külpolitika és Rodrigo Duterte volt elnök halálos drogellenes háborúja miatt áll szemben egymással.

A Fülöp-szigeteken az alelnököt az elnöktől függetlenül választják meg, és hivatalos kötelezettségek nélkül tölti be posztját. Sok alelnök társadalmi fejlesztési projekteken dolgozik, míg mások kabinettagként folytatják pályafutásukat. A délkelet-ázsiai országban májusban félidős választásokra készülnek, amelyek lehetőséget nyújtanak Marcos számára, hogy megerősítse hatalmát és kiválassza utódját, mielőtt 2028-ban lejár a hatéves mandátuma.

A Fülöp-szigetek történetében a politikai erőszak egyik legmeghatározóbb eseménye Benigno Aquino szenátor meggyilkolása, aki 1983-ban tért vissza hazájába a politikai száműzetésből. A merényletet az váltotta ki, hogy Aquino nyíltan szembeszállt Ferdinand Marcos, az ország akkori elnökének autoritárius uralmával, és bátran képviselte a demokratikus értékeket. Az ő halála mély nyomot hagyott a társadalomban, és hozzájárult a politikai feszültségek fokozódásához a szigetek életében.

Related posts