A Magyar Államkincstár sajnálatos módon elutasította az Oltalom Karitatív Egyesület által benyújtott normatív támogatási kérelmet.


A Magyar Államkincstár (MÁK) Budapesti és Pest Vármegyei Igazgatósága elutasította az Oltalom Karitatív Egyesület (OKE) 2025-ös évre benyújtott normatív támogatási igényét, írta az OKE egy sajtóközleményben. Indoklásuk szerint az OKE 2023-ban és 2024-ben is szerepel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének meg nem felelő munkáltatók között, ennek hiányában nem nyújtható állami normatív támogatás.

"Az OKE 2023-ban adminisztratív hiba következtében valóban elmulasztotta teljesíteni egyetlen munkavállalója esetében a bejelentésre vonatkozó kötelezettségét" - írták. "A mulasztást még 2023-ban korrigáltuk, ennek ellenére az egyesület a mai napig szerepel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének meg nem felelő munkáltatók között. A 2024-es évre vonatkozó normatíva-igényléskor is fennállt ugyanez a helyzet, akkor mégsem született elutasító határozat."

A MET és az Oltalom Karitatív Egyesület hosszú évek óta súlyos pénzügyi nehézségekkel néz szembe, amelyek főként a közszolgáltatók felé felhalmozott jelentős tartozásokból adódnak. E problémák következtében a NAV inkasszót helyezett el a bankszámláikon, ami tovább súlyosbítja a helyzetüket. A MET vezetése úgy véli, hogy ez a nehézség a 2011-es egyházi státusz elvesztésének következménye, amely miatt nem részesültek az egyházaknak járó normatív állami támogatásban. Bár a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság jogerős döntéssel kötelezte a magyar államot az egyházi státusz visszaállítására, ez a határozat eddig nem került végrehajtásra.

A fővárosi kormányhivatal augusztus végén döntést hozott, amelynek következtében törölte Iványiék budapesti iskoláit és óvodáit a nyilvántartásából. A hivatal tájékoztatása szerint ez a lépés a közműszolgáltatók és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal figyelmeztetései nyomán született, amelyek arra utaltak, hogy a MET felhalmozott közüzemi tartozásai komoly veszélyt jelentenek a gyermekek folyamatos és biztonságos nevelésére.

"Az OKE a sorozatos normatívaelvonások és az 1%-os SZJA támogatás inkasszálása után rendezte köztartozásait, így törvény szerint nem lenne akadálya a normatíva közvetlen folyósításának. Ez lehetővé tenné a jelenlegi OKE intézmények működtetését, a járulékok befizetését, illetve néhány, jelenleg a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) fenntartásában működő intézmény átvételét" - írta az egyesület.

Nem sokkal később hasonló sorsra jutott Iványiék szegedi intézménye is: a szegedi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium nem kezdheti meg a tanévet, mivel a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal törölte az intézményt a nyilvántartásból és visszavonta működési engedélyét. Iványi Gábor a fővárosi kormányhivatal döntését értelmetlennek és ördöginek tartotta. Az intézmények bezárása ellen az érintettek petícióban fejezték ki tiltakozásukat. A MET-nek pedig le kellett mondania az abaújkéri iskola fenntartásáról is.

A Magyar Államkincstár 2024. szeptember 1-től leállította a normatíva kifizetését minden közoktatási intézmény, így a működési engedéllyel rendelkező intézmények esetében is. Ezt követően fellebbezést nyújtottunk be, amelynek eredményeként, két hónappal később, a határozatot visszavonták, elismerve, hogy nem a jogszabályoknak megfelelően jártak el. A visszamenőlegesen kifizetett 450 milliós normatív támogatás teljes egészében a NAV számlájára került, adósságtörlesztés céljából. Az elmaradt normatíva kifizetések miatt kénytelenek voltunk arra, hogy a márokpapi Wesley iskola fenntartását a MET átadja a helyi szakképzési centrumnak - áll a közleményben.

"2024-ben a NAV összesen körülbelül 2,5 milliárd forintot gyűjtött be a jogszabályok szerint járó állami normatív támogatásokból, valamint az OKE és a MET pályázatokon elnyert forrásokból és a civil adományokból. Ennek ellenére továbbra is 13 intézményt üzemeltetünk, kizárólag a civil támogatásokra támaszkodva" - fogalmaztak meg.

Kifejezték, hogy fellebbezést terveznek benyújtani a MÁK határozata ellen. "Elfogadhatatlannak és embertelennek tartjuk, hogy egy kisebb, már orvosolt adminisztratív hiba miatt az OKE elessen a költségvetési támogatástól. Ezáltal szociális és gyermekvédelmi feladataink teljesítése komoly veszélybe kerül, és több száz rászoruló sorsa is kétségessé válik. Reméljük, hogy a szeptemberi téves döntéshez hasonlóan a fellebbezés eredményeként ezt a határozatot is visszavonják" - áll a nyilatkozatban.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságához nyár végén beadtak egy keresetet, a strasbourgi bíróság értesítette a MET-et, hogy ezt befogadta. "A MET egyházi státuszával összefüggő állami intézkedések elhúzódása, valamint az egyházi törvény rendelkezéseinek diszkriminatív, egyértelműen a MET hátrányára történő értelmezése és alkalmazása miatt benyújtott kereset befogadása után hamarosan megindul a bírósági eljárás, amely jogorvoslatot és kártérítést jelenthet a MET számára az elszenvedett jogsérelmekért" - írták.

A témában megkerestük kérdéseinkkel a Magyar Államkincstárat.

Related posts