"Peking azt üzeni az amerikai befektetőknek: a panaszokkal közvetlenül Trump elnökhöz érdemes fordulni!"

A kínai gazdaság felelőse azt javasolja az amerikai nagyvállalatok vezetőinek, hogy ne Pekingben, hanem Washingtonban keressék a válságtünetek kiváltó okait.
Az amerikai elnök hétfőn bejelentette, hogy Kína 34%-os ellenvámjára 50%-os válaszlépéssel fog reagálni, amely április 9-én lép életbe. Hangsúlyozta, hogy nem hajlandó tárgyalásokra lépni, amíg Peking vissza nem vonja saját intézkedését. Továbbá figyelmeztetett, hogy ha Kína újabb ellenlépéseket tesz, akkor további vámemelésekre is számíthat.
Trump szerint néha szükség van "gyógyszerekre" ahhoz, hogy megoldjunk bizonyos problémákat, és az egyik ilyen "gyógyír" a Kínával szembeni kereskedelmi mérleghiány csökkentése. Az elnök az Air Force One fedélzetén, egy nappal korábban, így fogalmazott: "Trillió dolláros kereskedelmi hiányunk van Kínával – évente több százmilliárd dollárt veszítünk. Amíg ezt a kérdést nem rendezem, nem kötök alkut."
Nyugalmat kell árasztani
A globális részvénypiacok azóta meredeken estek, mióta Trump múlt héten bejelentette a vártnál magasabb "kiegyenlítő" vámokat. Pénteken Kína válaszul lépett, ami a globális kereskedelmi háború jelentős fokozódását jelzi.
Az elmúlt 30 napban a kínai elnök háromszor is találkozott az országába betelepült amerikai óriáscégek vezetőivel, némelyikkel külön is, és figyelmeztette őket a kilátásba helyezett gazdasági háború következményeire. A Hong Kongban megjelenő South China Morning Post tudósítása szerint vasárnap a Tesla, a General Electric és számos más amerikai céggel való találkozón Peking arra kérte a multinacionális vállalatokat, hogy "szólaltassák meg az értelem hangját és foglalkozzanak a kiváltó okokkal".
Bár az időpont kissé rendhagyónak számított, az eseményen több mint 20 amerikai vállalat képviselője gyűlt össze. Különösen kiemelkedett a Medtronic, az ír székhelyű orvosi eszközöket gyártó óriáscég, amelynek adminisztratív központja Minneapolisban található.
Kína gazdasági cárja, He Lifeng miniszterelnök-helyettes azt közölte a vállalatvezetőkkel, hogy országa továbbra is biztonságos befektetési közeg, és a nyomást inkább Washington, mintsem Peking felé kellene gyakorolni. A kínai gazdaságot rendkívül rugalmasnak minősítette, főleg mióta a globális befektetési bankok óvatosan javítottak az ország 2025-ös kilátásain.
Az elmúlt hetekben He is többször találkozott az Apple, a Mastercard és a Pfizer vezetőivel, jelezve a közelgő lehetséges konfliktusokat. Eközben Peking igyekezett stabilizálni a külföldi befektetéseket és új tőkét vonzani, fellendíteni a belföldi fogyasztást, hogy ellensúlyozzák az amerikai vámok hatását a kínai árukra.
Több nemzetközi befektetési bank, köztük a Nomura, a Citi és a Morgan Stanley, pozitívan reagált Kína legfrissebb gazdasági támogató intézkedéseire. Az elmúlt hetek során mindhárom pénzintézet 50 bázisponttal emelte meg előrejelzéseit az ország 2025-ös gazdasági növekedésével kapcsolatban.
Ennek ellenére mindenki elmaradt Kína hivatalosan kitűzött 5% körüli növekedési céljától, az amerikai vámok és a hazai deflációs nyomásra hivatkozva.
He közlése szerint Kína továbbra is javítani fogja az üzleti környezetet, és üdvözli a multinacionális vállalatok több befektetését Kínában, megosztva a fejlődési lehetőségeket, mondta a külföldi üzleti vezetőknek, és a kínai gazdaságot nagyon ellenállónak és életerővel telinek jellemezte.
Európa egy nulla-nulla konstrukciót ajánl
A Kínára és általában az ázsiai térségre kivetett amerikai vámok olyan magasak lettek, hogy az Európai Unió attól tart, hogy ezek az exporttól nagymértékben függő országok kiszorulnak az amerikai piacról, és termékeiket Európába irányítják át. Kína esete különösen nyugtalanítja az uniós vezetőket, mert már most is nagy tömegű és olcsó árukat zúdit a tagállamokra.
Washington a múlt héten bejelentette, hogy 20%-os általános vámot vezet be az Európai Unióból érkező termékekre, ami több mint 380 milliárd euró értékű árut érint. "Nyitottak vagyunk a tárgyalásokra az Egyesült Államokkal. Valójában nulla százalékos vámot ajánlottunk az ipari termékekre, amit már több más kereskedelmi partnerünknek sikerélménnyel kínáltunk fel" - fogalmazott Ursula Von der Leyen hétfő délután, hangsúlyozva, hogy "Európa mindig készen áll a kedvező megállapodásokra, és ezt elkötelezetten tartjuk. Természetesen felkészültek vagyunk arra is, hogy szükség esetén ellenintézkedéseket hozzunk, hogy megóvjuk saját érdekeinket."
A Bizottsági elnöke egyben bejelentette egy új munkacsoport létrehozását, amelynek legfontosabb feladata a globális kereskedelemben bekövetkező változások szoros felügyelete lesz.
Ázsia kínlódik
A hétfői ázsiai kereskedésben az ázsiai részvények és az amerikai tőzsdei határidős értékpapírok újabb veszteségeket könyveltek el, mivel a fokozódó globális kereskedelmi feszültségek továbbra is komoly hatással voltak a befektetői morálra.
A hongkongi Hang Seng index a múlt pénteki munkaszüneti nap utáni kereskedés kezdetén közel 10%-os zuhanást mutatott, ezzel teljes mértékben eltüntetve a február óta felhalmozott nyereségét. Az év elején a kínai tőzsdék jelentős emelkedést produkáltak, főként a DeepSeek új, kedvezőbb mesterséges intelligencia modelljének bevezetése és Peking ösztönző intézkedések bejelentésére tett ígéretei révén. A Hang Seng index 24%-kal nőtt a 2025 elején elért március 19-i csúcsig, mielőtt Trump bejelentette a kölcsönös vámok bevezetését. Az eladási hullám után az index jelenleg mindössze 3,2%-kal áll az egy évvel ezelőtti szintje felett.
A japán Nikkei 225 index korai kereskedés során 6%-os zuhanáson ment keresztül, ezzel 18 hónapos mélypontra süllyedt, ami a piaci árfolyamok zuhanását váltotta ki. Jelenleg az index több mint 20%-kal van lejjebb a januári csúcsértékéhez képest. Dél-Koreában a Kospi index szintén jelentős, több mint 4%-os csökkenést mutatott, míg az ausztrál ASX 200 index közel 4%-kal esett. Bár a három fő index a nap során némileg magához tért, a kereskedés során továbbra is a negatív tartományban mozgott.
A héten várhatóan emelkedések következhetnek be, de ez a mozgás nem lesz tartós, amíg Trump világosan nem jelzi, hogy nem tervezi a vámok további emelését, és hajlandó tárgyalni a kereskedelmi partnerekkel az alacsonyabb tarifákról.