A Schneider Electric 15 milliárd forint értékű fejlesztést indít a dunavecsei gyárában.


Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára elmondta, a beruházással a dunavecsei Duna Smart Power Systems (DSPS) okosgyár alapterülete 18 ezer négyzetméterrel 46 ezer négyzetméterre nő.

A Schneider Electric már több mint három évtizede aktív Magyarországon. A vállalat globálisan a legnagyobb szereplők közé tartozik az áramelosztás, energia-menedzsment, ipari automatizálás és digitalizálás terén. Jelenleg körülbelül 150 ezer munkavállalót foglalkoztat világszerte, és 2024-re az árbevétele várhatóan túllépi a 38 milliárd eurót, ami körülbelül 15 200 milliárd forintnak felel meg.

A villamosenergia-ipar jelentősége a fenntarthatóság terén megkérdőjelezhetetlen. A cég 2024-ben bekerült a Time magazin által összeállított 100-as listába, ahol a világ legfenntarthatóbb vállalataként tűnt fel. Ezt a sikert a magyarok több mint harminc éve tartó hozzájárulása is segítette. A legújabb beruházás pedig tovább erősíti Magyarország központi szerepét a vállalatcsoport működésében - nyilatkozta a cég képviselője.

Az elektronikai ipar kiemelkedő szerepet játszik a magyar kormány gazdasági stratégiájában. 2014 és 2024 között a HIPA (Nemzeti Befektetési Ügynökség) 172 projekt támogatására hozott döntést, amelyek összesen körülbelül 8900 milliárd forintnyi forrást képviselnek – nyilatkozta az államtitkár.

Illés Boglárka hangsúlyozta, hogy létfontosságú a kapcsolatok szorosabbra fűzése a francia vállalatokkal. A francia cégek Magyarországon „otthon érzik magukat”, és jelentős beruházói közösséget alkotnak, hiszen körülbelül 500 francia vállalat mintegy 45 ezer magyar munkavállalónak biztosít megélhetést. Franciaország a 10. legnagyobb kereskedelmi partner Magyarország számára, és a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok értéke 2024-re elérte a 10 milliárd eurót – tette hozzá.

A KKM államtitkára kitért arra, hogy Bács-Kiskun vármegyében az elmúlt tíz évben a munkanélküliségi ráta megfeleződött, a 2014-es 9,3 százalékról 4,5 százalékra csökkent. Az ipari termelése megduplázódott, tíz évvel ezelőtt 1800 milliárd forintot tett ki, 2024-ben pedig meghaladta a 3800 milliárd forintot. Ebben jelentős szerepe volt a dunavecsei Schneider Electric gyárnak is. A HIPA támogatásával 2014 és 2024 között a vármegyében 126 esetben született pozitív döntés, amelyek 1630 milliárd forint volument képviselnek.

Illés Boglárka kiemelte, hogy Magyarországon már másfél évtizede stabil kormányzás jellemzi a politikai tájat, amely képes következetes és kiszámítható gazdaságpolitikát folytatni. E politika keretében kedvező adórendszert biztosítanak a gyárak és a beruházások számára. A magyar kormány folyamatosan azon fáradozik, hogy a gyártócégek számára a lehető legoptimálisabb körülményeket teremtse meg. Az idei év célja, hogy 100 új gyár kezdhesse meg működését az ország területén.

Font Sándor, a térség fideszes országgyűlési képviselője elmondta, hogy a Schneider Electric dunavecsei beruházása jelentős hatással van környezetére, a legújabb kor technológiáját hozták el, és kapcsolatot létesítettek a dunaújvárosi egyetemmel villamosmérnöki képzésre.

A Schneider Electric bejelentette, hogy a piaci igényekhez rugalmasan igazodva bővíti kapacitásait, miközben a fokozatosság elvét is szem előtt tartja. Ennek keretében egy újabb 44 millió eurós beruházás valósul meg Dunavecsén. Az új üzemrész középpontjában a kisfeszültségű elosztóberendezések gyártása áll. Dunavecsén a kisfeszültségű elosztóberendezések előállítása és tesztelése zajlik, míg a tervezési feladatokat főként a Schneider Electric más kompetenciaközpontjai végzik. Ezen kívül szoros együttműködésben dolgoznak a vállalat zalaegerszegi gyárával, amely az egyedi rendelésre történő tervezés (engineering-to-order, ETO) metodikája alapján működik, és továbbra is teljes körű gyártási tevékenységet folytat.

Veres Zsolt, a Schneider Electric országigazgatója a legfrissebb közleményében hangsúlyozta, hogy az új üzemrész létrejötte lehetőséget teremt a DSPS termelési kompetenciájának bővítésére, mivel egy új termékkör gyártását indítják el. Ez a fejlesztés fontos mérföldkő a vállalat történetében, amely nemcsak a hazai, hanem az európai piacon is megerősíti jelenlétünket. Az új irányvonal a magas hozzáadott értékű tevékenységek és mérnöki munkák révén még inkább hozzájárul a vállalat növekedéséhez és innovációs potenciáljához.

A Schneider Electric 1991 óta van jelen a magyar piacon, ahol jelenleg 2300 munkavállalót foglalkoztat. A vállalat gyártóüzemei Zalaegerszegen, Gyöngyösön, Kunszentmiklóson és Dunavecsén találhatók. Szigetszentmiklóson működik a közép-európai logisztikai központ (CEElog), amely több mint 20 ország ellátásáért felelős. A fővárosban, Budapesten található a cég üzleti, értékesítési és ügyfélszolgálati központja (Front Office), valamint az energia- és fenntarthatósági tanácsadási szolgáltatások európai központja (SB, Sustainability Business). Továbbá, a globális pénzügyi és beszerzési szolgáltatásokat nyújtó központ (GSC, Global Supply Chain) szintén Budapesten helyezkedik el, akárcsak a Europe Services Hub, amely az egész kontinensre kiterjedően támogatja a helyi szolgáltatások működését.

Related posts