A török elnök ismertette, milyen lehetőségek bontakozhatnak ki a PKK feloszlását követően.

A Kurdisztáni Munkáspárt terrorszervezet döntése saját feloszlatásáról a nemzeti egység és a terrorizmus végleges felszámolását jelentheti - szögezte le a török elnök szerdán, egyúttal aláhúzta: nagyon fontos, hogy a PKK szíriai és európai ágai is kövessék a döntést.
Recep Tayyip Erdogan a török parlamentben elmondott beszédében történelminek nevezte a PKK bejelentését, illetve reményét fejezte ki, hogy a kurd szervezet jóhiszeműen végre is hajtja a döntést.
"Ahogy a PKK eleget tesz a feloszlásra és lefegyverzésre tett ígéreteinek, a politikai vezetők megkezdik az egyeztetéseket a fennmaradó, megoldatlan kérdések ügyében" - emelte ki, hangsúlyozva, hogy a lefegyverzés Törökország számára "a demokrácia és a jólét új korszakát" hozza el.
Erdogan emlékeztetett arra, hogy a török főváros, Ankara és a PKK közötti konfliktus évtizedek óta megnehezíti a török állampolgárok mindennapi életét. Rámutatott arra is, hogy a terrorizmus elleni harcra több milliárd dollárt fordítottak eddig. "Most azonban véget vetünk ennek, köszönhetően a török nép elszántságának, amely lehetővé tette számunkra, hogy szembenézzünk a kihívásokkal és legyőzzük azokat" – hangsúlyozta.
Beszédében kifejezte azt a reményét, hogy "az új helyzetekre" a nemzetközi befektetők is felfigyelnek, hangsúlyozva, hogy Törökország délkeleti, korábban konfliktus által sújtott területei "különleges turisztikai célpontokká alakulhatnak."
Ahogy említette, ha a PKK tényleg komolyan veszi a döntését, úgy valószínűleg egyre ritkábbá válik az a gyakorlat, hogy Ankarában a megválasztott polgármestereket állami kinevezettekre cseréljék.
Törökországban a kormány számos polgármestert eltávolított a tisztségéből, miután feltételezések merültek fel a betiltott Kurdisztáni Munkáspárttal való kapcsolatukról.
A Kurdisztáni Munkáspárt (PKK), amely több mint négy évtizede küzd a török állam ellen, hétfőn bejelentette, hogy megszünteti működését. E döntést Abdullah Öcalan, a szervezet 1999 óta börtönben lévő vezetőjének kérésére tették.
A PKK nemcsak a saját működésének megszüntetése mellett döntött, hanem az Ankarával folytatott fegyveres konfliktus lezárása mellett is elkötelezte magát.
A PKK-t Törökország mellett az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorszervezetnek tekinti.
Beszédében az államfő kifejezte háláját Donald Trump amerikai elnöknek a Szíriát érintő szankciók feloldásáért. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy reméli, Trump – akit barátjának tekint – támogatni fogja Törökország törekvéseit a Gázai övezetben kialakult humanitárius válság megoldásában.