"A világ egy fontos pásztorától búcsúzik" - így emlékeztek Ferenc pápára a globális vezetők.

Emmanuel Macron francia elnök, aki az elsők között reagált a hírekre, hangsúlyozta, hogy a katolikus egyházfő mindig is a "legkiszolgáltatottabbak és a leggyengébbek" védelmére állt. A francia államfő az Indiai-óceánban található Mayotte szigetén tett látogatása során kijelentette, hogy Ferenc pápa halála egy olyan ember elvesztését jelenti, aki életét a nagyobb igazságosság és az emberi testvériség eszméjének szolgálatába állította.
Friedrich Merz, a német kancellárjelölt, mély fájdalmának adott hangot Ferenc pápa halála kapcsán, és tisztelettel adózott egy olyan személy emlékének, akit az alázat és az Isten irgalmába vetett hit jellemzett. A politikus az X közösségi platformon megosztott üzenetében kiemelte, hogy az emberek Ferenc pápa "fáradhatatlan elkötelezettségére" fognak emlékezni, aki mindig is az arra leginkább rászorulók, az igazságosság és a megbékélés védelmezője volt.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy Ferenc pápa "a katolikus egyházon messze túl is emberek millióit ösztönözte alázatával és a leginkább rászorulók iránti oly tiszta szeretetével". Hangoztatta: "Gondolataim mindazokkal vannak, akik ezt a mély veszteséget átérzik". Az X-hálózaton egyben reményét fejezte ki, hogy öröksége "továbbra is egy igazságosabb, békésebb és együttérzőbb világ felé fog vezetni mindannyiunkat".
"Teljes szívemmel a világ keresztényeinek millióival vagyok, akik szerették őt. Örülök, hogy láthattam őt tegnap, még ha szemmel láthatóan nagyon beteg volt is" - írta az X közösségi portálon a jelenleg Indiában tartózkodó amerikai alelnök.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök mély fájdalmát fejezte ki Ferenc pápa elhunytát követően. "Nagy ember és nagy pásztor volt, és mi ebben az irányban haladunk tovább. Megváltoztatta a béke irányát" - írta közleményében Giorgia Meloni. "Abban a kiváltságban volt részem, hogy javamra volt a barátsága, a tanácsai és tanításai, amelyek sohasem hiányoztak a megpróbáltatás és a szenvedés pillanataiban" - olvasható a miniszterelnök sajtószolgálata által közzétett közleményben.
Sergio Mattarella, Olaszország elnöke, szívből jövő fájdalmát osztotta meg közleményében, kiemelve, hogy Ferenc pápa mindig is iránytűként szolgált számára.
Michael Martin ír miniszterelnök a nemrégiben elhunyt pápa emléke előtt tisztelegve "a modern kor igazságának bajnokaként" és "a szegények és elnyomottak védelmezőjeként" méltatta Ferenc pápát. "Ferenc pápa a társadalom peremén élők és az elnyomottak hangját képviselte" - fogalmazott Martin az X közösségi platformon.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök az X-en fájdalmát fejezte ki, és üdvözölte az elhunyt egyházfőnek "a béke, a társadalmi igazságosság és legsérülékenyebbek iránti elkötelezettségét". "Mély örökséget hagy maga után. Nyugodjék békében!" - tette hozzá.
"Szeretném kifejezni legmélyebb részvétemet a keresztény közösség iránt, különös tekintettel az izraeli és szentföldi hívekhez, akiknek nagy lelki irányt mutató vezetőjük, Őszentsége Ferenc pápa, mostantól már nem lehet közöttünk" - nyilatkozta Jichák Hercog izraeli államelnök.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn kifejezte részvétét Ferenc pápa elhunytával kapcsolatban, hangsúlyozva az egyházfő jelentős hozzájárulását a katolikus és ortodox egyházak közötti párbeszéd elősegítéséhez.
"Ferenc pápa a keresztény tanítás hűséges szolgálójaként, bölcs vallásművelőként és államférfiként, a humanizmus és az igazságosság magas értékeinek következetes védelmezőjeként nagy nemzetközi tekintélynek örvendett" - áll a Putyin nevében a Kreml által kiadott közleményben.
Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy Ferenc pápaságának egész korszaka alatt aktívan előmozdította az orosz ortodox és a római katolikus egyház közötti párbeszédet, valamint az Oroszország és a Szentszék közötti konstruktív együttműködést.
- fűzte hozzá az orosz vezető.
Ilie Bolojan, Románia ideiglenes elnöke, aki a többségi ortodox vallású közösség tagja, kifejezte mély tiszteletét a hétfőn elhunyt Ferenc pápa iránt, akit az alázat, az együttérzés, valamint a béke és igazságosság iránti elkötelezettség megtestesítőjeként emlegetett.
A román államfő a közösségi média platformján megosztott bejegyzésében szívből jövő együttérzését fejezte ki a romániai és a globális katolikus közösség, valamint mindazok iránt, akik számára Ferenc pápa a "lelki világítótorony és reményforrás" szerepét töltötte be. Bolojan hangsúlyozta, hogy az elhunyt egyházfő a román nép közel álló barátja volt, aki mélyen tisztelte a románok vallásosságát és elkötelezettségét hitük iránt.
Marcel Ciolacu, a román miniszterelnök, Facebook-posztjában kifejezte mély sajnálatát Ferenc pápa elhunyta miatt, hangsúlyozva, hogy ez a nap nemcsak a keresztény közösség, hanem az egész emberiség számára is gyászos esemény. A pápa személyében egy olyan vallási vezetőt veszítünk el, aki mindig a béke eszméjét népszerűsítette, és a szenvedők mellett állt ki, védve az emberi méltóságot és az együttérzést.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a közösségi média platformján emlékeztetett arra, hogy Ferenc pápa volt az első katolikus egyházfő, aki 2019-es romániai látogatása során megtisztelte Csíksomlyót a látogatásával.
"Ma a világ elvesztett egy pásztort. Ferenc pápa volt az első, aki Csíksomlyón járt. Ma távozott - de amit hátrahagyott, az velünk marad. Egy ember, aki a hitet egyszerű szavakkal tette érthetővé, és az irgalmat tette a legnagyobb erénnyé. Ma nemcsak a katolikus világ gyászol, hanem mindenki, aki egy csendes hangra vágyott ebben a fülsértő hangoskodásban. Nyugodjon békében!" - írta Facebook-bejegyzésében az RMDSZ elnöke.
Javier Milei argentin elnök hétfőn kifejezte mély sajnálatát Ferenc pápa elhalálozása miatt, hangsúlyozva az egyházfő rendíthetetlen törekvését a fogantatás pillanatától védett életért folytatott harcában. Az elnök emellett megemlítette, hogy Ferenc pápa arra törekedett, hogy "józan mértékletességet" vezessen be a Szentszéki intézményekben.
Közleményében az államfő emlékeztetett arra, hogy Jorge Mario Bergoglio az első argentin volt, akit a katolikus egyház élére választottak 2013-ban és ezt az egyházat "az Isten oltalmába ajánlva és szeretettel irányította a Vatikánból".
Milei az X platformon megosztott bejegyzésében kifejezte, hogy óriási megtiszteltetés volt számára a pápa ismerete, és hogy személyesen is átélhette a pápai jóságot és bölcsességet.
III. Károly király a Buckingham-palota által közzétett megemlékezésében kifejtette, hogy a szívét megterhelő gyász fájdalmát némileg enyhíti, hogy Ferenc pápa még utolsó pillanataiban is képes volt eljuttatni húsvéti üdvözletét az egyházhoz és a világhoz, amelyet egész életén át hűségesen szolgált.
A brit uralkodó szerint a néhai egyházfő fáradhatatlan elkötelezettséget tanúsított minden hívő, valamint a mások megsegítéséért dolgozó jóakaratú emberek iránt.
A király kifejezte együttérzését a katolikus egyház iránt, valamint mindazok felé, akiknek Ferenc élete világszerte inspiráló példaként szolgál.
Károly és Kamilla két hete járt állami látogatáson Olaszországban. Indulásuk előtt nem sokkal még úgy volt, hogy az uralkodó és hitvese nem találkozik Ferenc pápával, akit február közepétől több mint egy hónapig tüdőgyulladással kezeltek a római Gemelli kórházban, III. Károlyt és Kamillát azonban végül mégis fogadta az egyházfő húszperces magánjellegű audiencián.
Keir Starmer brit miniszterelnök a Downing Street által ismertetett hétfői megemlékezésében úgy fogalmazott, hogy Ferenc a szegények, a leigázottak, az elfeledett emberek pápája volt.
Starmer véleménye szerint Ferenc pápa mélyen megértette az emberi gyengeség valóságát. Pályafutása során számos kereszténnyel találkozott, akik háborúk, éhínségek, üldöztetések és szegénység árnyékában élték mindennapjaikat. Ennek ellenére a pápa soha nem hagyta, hogy ez a sötétség elhomályosítsa a jobb jövőbe vetett hitét és reményét, amely mindig is a szívében élt.
A halálhír egyfajta figyelmeztetésként szolgál Ferenc pápa üzenetére, amely arra ösztönöz bennünket, hogy a különféle vallások, háttér és nemzetiség határain túllépve gondoskodjunk egymásról – emelte ki a brit miniszterelnök a hétfői megemlékezés során.
Andrzej Duda az X-en megemlékezett Ferenc pápáról, akinek lelkipásztori tevékenységét "az alázat és a szerénység" határozta meg. Az elhunyt pápa mottójára, a Miserando atque eligendo (Megkönyörült és kiválasztotta) is utalt, hangsúlyozva, hogy a Szentatya "az irgalmasság nagyszerű apostola volt, aki a mai világ kihívásaira adta meg a válaszokat".
A pápa halálát számos prominens lengyel politikus is megemlítette. Donald Tusk, a kormányfő, az X közösségi oldalon "kedves, barátságos és érzékeny" személynek titulálta az elhunytat. Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, a kormányfőhelyettes és a Lengyel Parasztpárt elnöke, aki a nemzetvédelmi tárcát is vezeti, úgy emlékezett vissza Ferenc pápára, mint az első jezsuitára, aki az egyház vezetője lett. "Emlékét a béke hirdetőjeként őrizzük meg, akit a szerénység és a minden ember iránti törődés jellemzett, függetlenül attól, hogy ki hova tartozik" - írta Kosiniak-Kamysz a közösségi médiában.
Wojciech Polak lengyel prímás a közösségi médiában közzétett videóüzenetben kiemelte: Ferenc pápa arra emlékeztetett bennünket, hogy
A pápa halála miatt a krakkói waweli székesegyházban hétfő délben megkondították a 16. századi Zsigmond-harangot, amelyet fontos történelmi események idején, például a pápaválasztás eredményének bejelentésekor szólaltatnak meg.