Csupán két nap áll rendelkezésedre, hogy benyújtsd az adóbevallásodat és visszaigényeld a járandóságodat! Ne hagyd az utolsó pillanatra!


A NAV ügyfélszolgálata segítséget nyújthat az adóbevalláshoz telefonon vagy személyesen is.

Senki sem kérdőjelezi meg már a kormányt, hogy miért nem tudták még mindig olyan egyszerűvé tenni a személyi jövedelemadó bevallását, hogy az akár egy söralátéten is elférjen. Az ok pedig rendkívül egyszerű: senki sem szeretné a sörös poharát a laptopjára vagy a telefonjára helyezni.

Évek óta annyira egyszerűvé vált az szja-bevallás, hogy az adózók többségének már nincs is vele semmi dolga, mert elvégzi helyettük a NAV. Legfeljebb ellenőrizni kell, minden benne van-e, nem felejtett-e el valamit a munkahelyünk, vagy más, akitől pénzt kaptunk. Megkapta-e az adóhatóság a nyugdíjpénztárunktól, egészségpénztárunktól, biztosítónktól az adókedvezményre jogosító adatokat, és azok helyesek-e.

A május 20. előtti kapkodás, az szja-bevallást kitölteni képes családtag vagy ismerős hajkurászása és kérlelése, a postára rohanás a többség számára végleg a múlté. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne érdemes végigpörgetni néhány dolgot. Ezzel elkerülhetjük, hogy elfelejtsünk valamit, amit meg kellett volna tennünk az adóbevallásunkkal.

A NAV által automatikusan generált adóbevallás-tervezet nem feltétlenül tartalmazza az összes adóköteles jövedelmünket, így elképzelhető, hogy olyan adókötelezettségeink is vannak, amelyek nincsenek feltüntetve a dokumentumban. Emellett előfordulhat, hogy bizonyos adókedvezmények is kimaradnak a bevallás-tervezetből, pedig ezeket még érvényesíthetjük. Ezzel a megközelítéssel jelentős összegeket takaríthatunk meg rövid időn belül.

Akinek van ügyfélkapus regisztrációja, az e-szja oldalon megtalálja az szja-bevallástervezetét. Ott tudja jóváhagyni vagy módosítani, kiegészíteni, ha szükséges.

Ha az adóbevallás-tervezetet a bevallási határidő leteltéig, május 20-ig nem hagyjuk jóvá, akkor az automatikusan bevallássá válik. Ha tehát biztosak vagyunk abban, hogy minden jövedelmünk szerepel benne, és megbízunk a munkahelyünk, illetve más kifizetőink helyes adólevonásában, akkor abban az esetben is lesz bevallásunk, ha nem csináltunk vele semmit.

A legtöbb magánszemély számára az szja-tervezetek automatikus bevallássá való átalakulása biztosítja, hogy ne kelljen aggódnia az adóbevallás elmulasztása miatt, hiszen így elkerülheti a NAV által kiszabott büntetéseket. Azonban az őstermelők, az egyéni vállalkozók és az áfa-fizetésre kötelezett magánszemélyek esetében a helyzet bonyolultabb. Az ő tervezeteik csak akkor válnak érvényes bevallássá, ha azt kifejezetten jóváhagyják, így számukra elengedhetetlen a tervezet benyújtása. Ha ezt elmulasztják, akkor pótdíjat, sőt, büntetést is kaphatnak. Az automatikus bevallásra jogosultak sem lehetnek teljesen nyugodtak, ugyanis ha a bevallásukban adótartozást tüntetnek fel, amelyet nem rendeztek határidőre, ők is számíthatnak büntetésre.

Adóbevallásunk lehet tehát úgy is, hogy nem csinálunk semmit, de van egy másik fontos dolog, amihez mindenképpen be kell lépnünk az e-szja oldalra. Ez igazából azoknak fontos, akikért megtesszük ezt. Az szja-nk 1+1 százalékát ugyanis jótékony célra is fel lehet ajánlani. Ezt azonban nem teszi meg helyettünk a NAV, ha tehát nem rendelkezünk róla, akkor ezt a pénzt simán benyeli a költségvetés. Ráadásul - szemben az adóbevallással - ezt nem lehet utólag pótolni vagy korrigálni: ebben az esetben a május 20. a végső határidő. Ezt a nyilatkozatot néhány kattintással meg tudjuk csinálni az e-szja oldalon. A kiválasztott civil szervezet adószámát, illetve az egyház technikai számát kell beírni, és jóváhagyni a döntésünket. Az egyházak technikai számainak listáját itt lehet megnézni. A másik 1 százalékra jogosult civil szervezetek listáját pedig itt találjuk.

Ha valamilyen adókedvezményre jogosultak vagyunk, de eddig nem éltünk vele a május 20-i határidőig, ne essünk kétségbe! Ez a lehetőség nem tűnik el végleg. Öt adóévre visszamenőleg is benyújthatunk módosítást a NAV-hoz, így még lehetőségünk van visszaigényelni a járó összeget. Azonban fontos megjegyezni, hogy ez a folyamat sokkal bonyolultabb, mint ha most, a bevallástervezet módosításával élnénk a kedvezménnyel.

A bérünk és a bér jellegű jövedelmünk szinte biztosan szerepel az adóbevallás-tervezetben, mert erről a kifizetők folyamatosan információt küldenek a NAV-na, és befizetik a jövedelem után járó adót is. (Ezt persze ilyenkor azért nem árt ellenőrizni.) Vannak azonban olyan jövedelmek, amelyekről a NAV nem vagy nem okvetlen kap információt, illetve az alapján nem tudja kiszámolni az adót, így a tervezetbe sem tudja betenni.

Ezeket mindenképpen az adózónak kell beleírni a bevallásban, különben súlyos büntetésre számíthat. Tipikusan ilyen az ingatlaneladásból származó jövedelem. Ezt hajlamosak elfelejteni az adózók akkor is, ha egyébként nincs adóelkerülési szándékuk. Egyszerűen túl régen történt az eladás a májusi bevalláshoz képest. Ha tehát 2024-ben volt ingatlaneladásból származó adóköteles jövedelmünk, akkor azt most be kell vallani, és az adót is be kell fizetni.

Az ingatlaneladások nem mindegyike generál adóköteles jövedelmet; valójában gyakran előfordul, hogy az eladások után nem szükséges adót fizetni. Ennek ellenére fontos, hogy alaposan tájékozódjunk a vonatkozó szabályokról, hiszen ha adókötelezettség merül fel, az általában jelentősebb összeggel jár. Az adózási előírások részleteit itt találhatjuk. Ezen kívül az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem is adóköteles, amelyet külön kell bevallanunk.

A befektetéseink után adót kell fizetnünk, nemcsak a kamatok, hanem az értékpapírok árfolyamnyeresége után is. Fontos megjegyezni, hogy az állampapírok kamata adómentes, így ezzel nem kell foglalkoznunk, és a bankok automatikusan levonják a kamatadót is. Az értékpapírok esetében azonban a szolgáltatók gyakran előre levonják az adót, de nem minden esetben, ami azt jelenti, hogy az adózónak lehet, hogy saját magának kell pótolnia az elmaradt befizetéseket - figyelmeztet Herman Bernadett, pénzügyi szakértő. A befektetési alapok eladásakor a pénzügyi intézmények jellemzően automatikusan levonják a kamatadót és a szochót is. Részvények esetén viszont ez nem mindig történik meg, mivel az árfolyamnyereségből bizonyos körülmények között levonható a részvényeken elszenvedett árfolyamveszteség. Itt az adózó az, aki pontosan tudja, hogy mekkora volt a nyeresége és a vesztesége. Ha valaki a befektetéseit tartós befektetési számlán (tbsz) helyezte el az adómentesség érdekében, de nem várta meg a szükséges időtartamot, akkor köteles adót fizetni a hozam után, amit szintén be kell vallania.

Előfordulhatnak olyan kérdések, különösen a külön adózó jövedelmek kapcsán, amelyek szakmai ismeretek nélkül nehezen érthetők és kezelhetők. Ha kétségek merülnek fel, érdemes a NAV munkatársaitól kérni útmutatást. Herman Bernadett rámutatott, hogy sokan nincsenek tisztában azzal, milyen betegségek esetén igényelhetik vissza a személyi kedvezményt, és hogy ezt hogyan tehetik meg. A NAV ügyfélszolgálatain készséggel állnak rendelkezésre, és az ügyintézők abban is segítenek, ha valaki több évre visszamenőleg szeretne korrekciót kérni.

Május 20-ig persze, már kevés az idő, így aki még a mostani bevalláshoz szeretne segítséget kérni, az megteheti telefonon is, de érdemes azzal kalkulálni, hogy leterheltek lesznek a ügyfélszolgálati számok. A NAV-tól ezeken a telefonszámokon és csatornákon tudunk segítséget kérni a bevalláshoz.

Related posts