Az ENSZ főtitkára hangsúlyozta, hogy elérkezett az idő, hogy ne halogassuk tovább a palesztin állam független létrejöttét.


A gázai háború és az övezet súlyos humanitárius válsága került a középpontba az ENSZ Biztonsági Tanácsának keddi ülésén. Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára, figyelmeztetett arra, hogy a kétállami megoldás lehetősége egyre inkább fenyegetett.

"A kétállami megoldás irányába tett lépések már elérkeztek ahhoz a ponthoz, ahonnan nehéz lesz visszatérni. A nemzetközi közösségnek kiemelt szerepe van abban, hogy megakadályozza a tartós megszállást és mindenféle erőszak megjelenését" - fogalmazott.

A főtitkár a demográfiai és földrajzi viszonyok változásairól is beszélt, amelyek szintén akadályozhatják a konfliktus jövőbeli rendezését. Guterres kijelentette, hogy a Biztonsági Tanács elutasít minden olyan rendezést a Gázai övezetben, amely megváltoztatná a terület státuszát.

A Biztonsági Tanács határozottan elvet minden olyan próbálkozást, amely a Gázai övezet demográfiai struktúráját vagy földrajzi határait módosítaná, beleértve a terület csökkentését is. Gáza elengedhetetlen része kell, hogy legyen a jövőbeni Palesztin államnak - hangsúlyozta Guterres.

A keddi ülés során Palesztina ENSZ-nagykövete, Rijád Manszúr is részt vett. Beszédében hangsúlyozta a folyamatosan romló humanitárius helyzetet, és sürgette a tagállamok nagyköveteit, hogy sürgős intézkedéseket tegyenek a krízis kezelésére. Utalt arra is, hogy Donald Trump amerikai elnök támogatja a javaslatot, miszerint haladékot kellene adni a palesztinoknak, akik az övezetben élnek.

"A tűzszünet azonnali elrendelése és végrehajtása elengedhetetlen. Trump elnök a legutóbbi beszélgetésében az izraeli miniszterelnökkel kiemelte, hogy empátiával kell fordulni a Gázában élő palesztinok felé, hiszen ők is súlyos nehézségekkel küzdenek" - fogalmazott.

A humanitárius segélyek akadálytalan áramlása kulcsfontosságú lenne a Gázában élő palesztinok biztonságának megteremtésében, akik már hetek óta élelmiszer- és gyógyszerszállítmányok nélkül próbálnak meg boldogulni. Manszúr kifejezte reményét, hogy a közvetítők, valamint Egyiptom és Katar segítségével sikerülhet előrelépniük a tűzszüneti tárgyalások során. A keddi ülésre azért került sor, mert Izrael március 18-án, két hónapos tűzszünet után, újra intenzív támadásokba kezdett.

Related posts