Az idei betlehem a velencei lagúnák varázslatos világát idézi meg a Szent Péter téren. | Demokrata


A Jézus születését megjelenítő jelenet hagyományosan a tér közepén, egy lenyűgöző ókori obeliszk közvetlen közelében található. Évről évre más olasz város büszkélkedhet ezzel a különleges ajándékkal, amely nemcsak az adott térség vallási örökségét, hanem kulturális gazdagságát és történelmét is tükrözi. Az idei évben a festői Grado városa, amely híres tengerparti üdülőhely, épített ember nagyságú betlehemet állított ki, amely varázslatosan idézi meg a velencei lagúnák elbűvölő világát.

Egy impozáns, harmincszor tizennégy méteres építményről beszélünk, amely háromszázötven négyzetméternyi területet ölel fel. A különlegessége abban rejlik, hogy víz veszi körül: huszonöt köbméternyi vízzel töltötték meg a betlehemet, amely minden egyes részletében Grado szigetvilágának varázsát tükrözi. A délutáni betlehemavatást megelőzően Andrea De Walderstein tervező az MTI-nek nyilatkozott, elmondva, hogy a húsz figurát felvonultató betlehem az ezerkilencszázas évek elejét idézi, amikor a lagúnákban egyszerű halászok éltek. A betlehem közepén álló nádból és iszapból készült kunyhó a szent család menedékhelyeként szolgál, ezzel is hűen megörökítve a múltat.

A sekély vízű csatornákon könnyedén siklanak a lapos ladikok, amelyek a három királyt a jászol felé terelik. A vízből kiemelkedő cölöpök, a buja növényzet és a helyi madarak sziluettjei a lagúnák hangulatát idézik meg. A betlehem, amely két év alatt készült el, negyven tehetséges önkéntes kézműves közös munkájának gyümölcse. Az első pillantásra talán egyszerűnek tűnő alkotás mögött azonban modern technológia is rejlik: a dísznövények háromdimenziós nyomtató segítségével készültek, és a tengervíz felszínét is varázslatosan fodrozó hatással ruházták fel, mintha az Adriai-tenger szellője simogatná azt.

A betlehemet madárriasztó berendezések védik a Rómában tömegesen élő sirályoktól. December 24. estig a jászolban egy szál liliomot helyeznek el, a gyermek Jézus szobra szenteste kerül a helyére. A betlehemállítás hagyományát assisi Szent Ferenc terjesztette el az országban, és sokáig egyedüli olasz karácsonyi szokásnak számított. A Szent Péter téren először a lengyel pápa, II. János Pál pápa állíttatott karácsonyfát 1982-ben. Az idei, huszonkilenc méter magas fenyő Ledro ajándéka. Az ötezer lakosú település Trentino-Alto Adige tartományban található: 2015-ben jelentkezett a Vatikánban, hogy fenyőt szeretne hozni erdeiből.

A fa eredetileg is kivágásra volt ítélve erdőritkítás miatt, karácsony után gyerekjátékok és bútorok készülnek belőle. Több mint ezer gömb díszíti a fenyőfát, sárga és ezüst, ezek a Vatikán színei, valamint pirosak. A fényeket LED-égők biztosítják, a pápai állam energiatakarékosságban is példát kíván mutatni. További harminckilenc kisebb fenyő is érkezett a Vatikánba, egyikük a Szent Márta-házba, Ferenc pápa vatikáni otthonába került. A betlehem és a fenyőfa avatása szombat este lesz, és egészen január 12-ig lesznek láthatók a Szent Péter téren. A VI. Pálról elnevezett audienciateremben épített betlehem az idén Betlehem városából érkezett: helyi kézművesek készítették olajfából.

Related posts