Lehetséges, hogy az oroszok érdeklődése a svéd szigetvilág iránt felerősödik?

A svéd online lap, az Aftonbladet friss cikkében arról ír, hogy egyre több orosz vásárolt telket Stockholm közelében. A lap szerint valójában egy maffiáról van szó, "amely széleskörűen kiterjedt pénzmosási szisztémát üzemeltet, és kapcsolatban áll az orosz rezsim egyik svédországi hírszerző központjával is". A svéd pénzügyőrség figyelmeztette a bankszektort arra, hogy vigyázzanak, a szervezett pénzmosással foglalkozó, oroszul beszélő ügyfelekkel, akiket kockázati tényezőnek minősítettek. A lap szerint a hálózat kapcsolatban áll "a västeråsi ortodox egyházzal is, amelyet az orosz rezsim eszközeként tekintenek."
Fontos megjegyezni, hogy Svédországban több ezer orosz állampolgár él. Ebből a csoportból sokan a Szovjetunió felbomlásának idején hagyták el hazájukat, és a hasonló éghajlatú, de liberális környezetet kínáló országba költöztek. Itt a svéd jogszabályokat ügyesen kihasználva élik mindennapjaikat, például ingatlanokat vásárolva, azonban a helyi önkormányzatok nem mindig állnak készen az ilyen ütemű és célú változások kezelésére.
A svéd pénzügyőrség friss jelentésében figyelmeztetett a széles körben elterjedt orosz szervezett bűnözésre. Ez tartalmazza a pénzmosást hamis számlákkal, meg azokat a cégeket is, amelyek ezt busás jutalék ellenében lehetővé teszik. A mintegy kétszáz gyanús ügyet feltáró jelentés odáig megy, hogy az orosz nyelvű országokból érkezőket eleve kockázati tényezőnek tekinti, akiket a rendőrségnek és a bankoknak szemmel kell tartaniuk.
A helyzet rendkívül súlyos, mivel ebben a pénzmosó rendszerben hatalmas összegek cserélnek gazdát - nyilatkozta Lena Palmklint, a pénzügyőrség vezetője. A svéd hatóságok, beleértve az államigazgatást és az ügyészséget, valójában nincsenek felkészülve ennek a problémának a kezelésére. A főváros közelében található, drága szigeteken milliomokat költenek beépítetlen telkek megvásárlására.
Az orosz bűnözői csoportok nem az egyetlenek, akik részt vesznek a pénzmosásban; más nemzetekből származó egyének is folytatnak hasonló, szinte iparszerű tevékenységeket - nyilatkozta a pénzügyi hatóság vezetője.
A jelentés rámutat, hogy a bűncselekményekből származó jövedelmek leggyakrabban harmadik országokba kerülnek, de ez nem minden esetben igaz. Az Aftonbladet említi egy figyelemre méltó esetet, amelyben egy orosz maffiacsoport, amely nem csupán pénzmosásra, hanem titkos szolgálati tevékenységekre is rálátással bír, jelentős földterületeket szerzett a közelmúltban, beleértve Stockholm északi szigeteit is.
Az Aftonbladet információi alapján a hálózat egyik kulcsszereplője egy 54 éves férfi, aki nyolcéves korában érkezett Svédországba a Szovjetunióból. Svéd nyelvtudása kifogástalan, és alaposan ismeri a helyi viszonyokat. 1989-ben kérte tartózkodási és munkavállalási engedélyét, ám a Svéd Bevándorlási Szolgálat elutasította a kérelmét. Ezt követően fellebbezett a kormányhoz, és 1991-ben Mona Sahlin, akkori munkaügyi miniszter, felülbírálta a korábbi döntést, így először ideiglenes, majd végleges tartózkodási engedélyt kapott.
Az orosz kapcsolatok természetesen továbbra is élénkek, sőt, még inkább megerősödtek: a férfi ma már saját építőipari vállalkozást vezet, amely részt vesz egy új ortodox templom felépítésében Västerås városában.
"Az orosz ortodox egyház nem úgy működik, mint a világ többi egyháza. Egyértelműen az orosz rezsim szereplőjének kell tekinteni, amely egyes források szerint jelentős támogatást kap az orosz államtól. Az oroszok az ortodox egyházat használják fel hírszerzési és befolyási platformként, mind az orosz diaszpórában élőkkel, mind általában Svédországgal szemben" - idézte a svéd lap Karin Lutz-ot, a Svéd Biztonsági Szolgálat sajtószóvivőjét.
Az egyház és a hírszerzés közötti összefonódások széleskörűen dokumentáltak. A Vestmanlands Läns Tidning beszámolója szerint a templomépítési projektek mögött a Roszatom áll, amely jelentős anyagi támogatást nyújtott. Ezen kívül a plébánia egyik papját, aki Svédországban súlyos számviteli csalásért került bíróság elé, az orosz titkosszolgálat különös elismerésben részesítette.
De itt nem csak többmillió koronáról beszélhetünk. Az 54 éves férfi kapcsolati hálójában olyanokat is találtak, akiket pénzügyi bűncselekményekért ítéltek el Svédországban, mert több millió dolláros összegeket juttattak külföldre svéd bankokon keresztül. A szóban forgó személy három másik férfival együtt ma egy Uppsala melletti óriási, panorámás, beépítetlen ingatlan tulajdonosa. Társainak egyikét korábban már elítélték pénzügyi bűncselekmény miatt: hamis számlákat rendelt egy kiterjedt, építőipari pénzmosással kapcsolatos rendszerben.
A Lantmäteriet kormányzati ügynökség legfrissebb jelentései szerint 2020-ban Hemmarö szigetén, a Norrtälje közelében található szigetcsoport északi bejáratánál, férfiak rokonai közösen vásároltak meg hat beépítetlen telket. A három üzleti partner közül az egyik egy fiatal nő, aki körülbelül húsz éves. A hatóságok gyanús tranzakciók miatt kérdéseket tettek fel nekik, ám a válaszok elmaradtak, sőt, a partnerek a "zaklatás" vádjával éltek. Amikor arról érdeklődtek, honnan ered a vásárlásokhoz szükséges jelentős összeg, csupán annyit feleltek, hogy takarékos életmódot folytatnak.
A cikk rámutat, hogy a legértékesebb, stratégiai jelentőségű területeken, mint amilyen a Mälaren-tó feletti átkelőhelyek egyike, földvásárlási tranzakciók készülnek. Svéd szakértők véleménye szerint ezek a telkek kulcsfontosságúak lehetnek Oroszország számára egy esetleges, kiszámíthatatlan helyzetben. További aggodalomra ad okot, hogy a szóban forgó üzletember közvetlen családtagja a svéd védelmi iparban szoftverfejlesztőként dolgozik, ami lehetővé teszi számára, hogy bizalmas védelmi információkhoz férjen hozzá.
Erik Biverot, a Svéd Nemzetvédelmi Egyetem oktatási vezetője szerint ha egy informatikai fejlesztéssel foglalkozó szakember ennyire szoros kapcsolatban áll az orosz állammal, az veszélyes lehet a svéd államra nézve. Egy másik szakember, Patrik Oksanen kijelentette, hogy Oroszországot valójában "bűnszövetkezetnek tekinthetjük, ahol a szervezett bűnözés összefonódik a titkosszolgálatokkal és ahol ezek a csoportok bizonyos szolgáltatásokat nyújthatnak az államnak, külföldön pedig felforgató tevékenységet végeznek".