Hazánkban sajnos minden ötödik órában egy nő életét veszti a méhnyakrák következtében.


Romániában, sajnos, minden ötödik órában egy nő, akit méhnyakrákkal diagnosztizáltak, búcsút int az életnek a betegség következtében. Ez a statisztika rámutat arra, hogy az ország az Európai Unióban a legmagasabb halálozási arányt jegyzi ezen a területen. E súlyos problémára hívja fel a figyelmet a Rotary Club Észak-Bukarest Egyesület, hangsúlyozva, hogy sürgős lépésekre van szükség a megelőzés és a kezelések javítása érdekében.

Az egyesület egy különleges tájékoztató programot indított, amely a HPV-fertőzéssel és a védőoltás fontosságával foglalkozik. E program keretében az ország iskoláiban és egyetemein osztják meg a fiatalokkal a legfrissebb információkat és tudnivalókat.

Fontos tudni, hogy a HPV elleni védőoltás ingyenesen elérhető a fiatalok számára egészen 26 éves korig. Ezt a lehetőséget érdemes kihasználni, mivel a HPV-vírus számos rákos megbetegedés kockázatát növelheti. Ne hagyjuk figyelmen kívül a megelőzés fontosságát!

Bár ez a rákfajta megelőzhető és tömeges oltások révén akár teljesen eltüntethető, Románia továbbra is az európai országok között az egyik legmagasabb halálozási rátával rendelkezik. Fontos megemlíteni, hogy a HPV elleni vakcina teljesen ingyenes fiúknak és lányoknak 26 éves korig, míg a 45 év alatti nők számára 50%-os támogatás érhető el.

A méhnyakrák kialakulásáért szinte kizárólag a HPV-vírus felelős, és ha időben észlelik, hatékonyan kezelhető. Ennek ellenére Romániában évente több mint 3.300 nőnél állapítják meg a betegséget, és sajnos a diagnosztizált esetek közel 60%-a végzetes kimenetelű. A szűrővizsgálatok elmaradása, az oltásokkal szembeni szkepticizmus, valamint a megfelelő egészségügyi szolgáltatásokhoz való nehezen elérhető hozzáférés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a rákot csak előrehaladott állapotban ismerjék fel – figyelmeztet az egyesület közleménye a News.ro portálon.

"A statisztikák riasztóak: évente közel 2 000 nő hal meg Romániában méhnyakrák miatt. Ez több mint öt halálesetet jelent naponta - másként fogalmazva: 4-5 óránként életét veszti egy HPV-vel diagnosztizált nő. Ez a tragikus és állandó ütem gyakran észrevétlen marad a társadalom számára. A HPV egy csendes, de veszélyes vírus. Leggyakrabban tünetmentes. Nagyon könnyen terjed - szexuális úton, még védekezés mellett is. Oltás nélkül a felnőttek 80%-a legalább egy HPV-törzzsel megfertőződik életében. Az esetek többségében a szervezet magától legyőzi a vírust, de ha tartósan jelen van, bizonyos törzsek rákot is okozhatnak. Határozottan támogatjuk a HPV elleni védőoltás fontosságát - nemcsak a serdülők, hanem a fiatal felnőttek körében is. Ez egy egyszerű, biztonságos és rendkívül hatékony megelőzési mód, amely életeket menthet. Kampányainkkal azt szeretnénk elérni, hogy ez az üzenet minél szélesebb körben eljusson az emberekhez, és hogy a családok nyíltan beszéljenek az egészségről és a megelőzésről. Az oltás nemcsak önmagunk iránti törődés, hanem felelősségvállalás az egész közösségért" - magyarázza Dr. Iman Mologani, az egyesület tagja.

A 18 és 45 év közötti felnőtt nők különösen veszélyeztetettek a nemi szerveken megjelenő rosszindulatú elváltozások kialakulásában - ezek az esetek egyre gyakoribbak, ráadásul egyre fiatalabb nőket érintenek.

Ha a jelenleg 26 éves korig ingyenesen hozzáférhető védőoltás nem áll rendelkezésre, Romániában több mint 5,7 millió nő lehet kitéve a méhnyakrák kockázatának. Ezt a Rotary Club Bukarest Észak számolta ki, figyelembe véve az ország 11 és 65 év között élő női lakosságának adatait.

Az egyesület szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy a HPV-fertőzés nem csupán a nőket érinti. A férfiak is hordozhatják a vírust, és náluk is súlyos következmények léphetnek fel, mint például rákmegelőző állapotok, nemi szervi daganatok vagy akár orr-garat rák. Fontos tehát, hogy mindkét nem tudatában legyen a kockázatoknak, és megfelelő lépéseket tegyen a prevenció érdekében.

Dr. Iman Mologani szavai szerint a legújabb kutatások azt mutatják, hogy a HPV-fertőzések előfordulása a férfiak körében is aggasztó mértékben növekszik, különösen azoknál, akik már serdülőkorban elkezdik a szexuális életüket. Kiemelkedően fontos, hogy tudatosítsuk: a vírus rendkívül könnyen terjed, nem csupán közvetlen szexuális érintkezés során, hanem akár a nemi szervek bőrfelületének egyszerű érintése révén is. Ezért elengedhetetlen a megelőzés hangsúlyozása. Sajnos a fiúk körében a védőoltásra való jelentkezés nagyon alacsony, hiszen a legfrissebb adatok szerint tavaly csupán 12 000, 11 és 18 év közötti fiú részesült legalább egy oltási dózisban.

Related posts