A forint értékének csökkenése sokakat arra késztet, hogy elgondolkodjanak a pénzváltáson. De vajon valóban megéri-e most váltani? Érdemes alaposan mérlegelni a lehetőségeinket és a piaci trendeket. A gazdasági helyzet, a külföldi devizák árfolyama és a jö


Jobb, ha inkább elrejted, ha nem sikerült tökéletesen megoldanod ezt a helyesírási kvízt!

Hétfőn tovább csökkent a forint értéke a devizapiacokon. Az euró árfolyama 412,47 forinton tetőzött, ami kétéves mélypontnak számít. A dollár is a 395 forintos szinthez közelít, ami ugyanakkor egy kis erősödést jelent péntekhez képest, amikor az amerikai valuta ára majdnem 398 forintig emelkedett. Az elmúlt két kereskedési napon a dollárral szemben is kétéves mélypontra süllyedt a forint.

Délutánra ugyan valamennyit korrigált az árfolyam, az euró 410 alá, a dollár pedig 390 alá süllyedt, de a magyar fizetőeszköz így is tartósan olyan gyengének látszik, amire utoljára 2022-ben volt példa.

A szakértők egybehangzó véleménye szerint a közeljövőben nem várható jelentős erősödés a forint árfolyamában. Az Equilor elemzői rámutatnak, hogy miután a múlt szerdán az árfolyam átlépte a 410-es pszichológiai határt, a további lefelé irányuló korrekció egyre nehezebb feladatnak tűnik. A következő komoly ellenállás 414-nél található, így a magyar deviza további gyengülése valószínű. Érdemes megjegyezni, hogy a forint szeptember közepe óta folyamatosan csökkenő tendenciát mutat. Két hónapja még az euró ára 395 forint alatt volt, a dollárral való kereskedés során pedig 355 forint alatti árfolyamok is előfordultak. Azóta azonban az euró közel 5 százalékkal, míg a dollár több mint 11 százalékkal drágult a forinttal szemben.

Sokan készülnek a következő hónapokban sítúrákra, vagy éppen a téli fagyok elől menekülnek melegebb tájakra, és számukra kulcsfontosságú, hogy milyen árfolyamon váltják a valutát. De vajon érdemes most eurót vagy dollárt vásárolni a gyengülő forint láttán? A szakértők véleménye szerint érdemes hozzászokni a 400 forint feletti euróárfolyamhoz, mivel nem várható, hogy a forint hirtelen 2-3 százalékot erősödne. Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy ha a forint drámaian veszít az értékéből, azt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) valószínűleg nem hagyná figyelmen kívül. Például 2022 októberében is drasztikus lépésre szánta el magát, amikor 5 százalékpontos emelést hajtott végre, így az irányadó kamat 18 százalékra nőtt, amivel sikerült megfékezni a forint gyengülését. Akkoriban az euró ára körülbelül 434 forintot ért.

Arra bazírozni tehát, hogy sokkal gyengébb lesz a forint, és bespájzolni euróból, valószínűleg most sem érdemes. Azt, hogy pontosan mikor lenne a legoptimálisabb váltani, még a szakemberek is nehezen találják el, egy laikus pedig végképp csak tippelni tud. Ha valaki jól akar járni a valutaváltás során, annak arra kell törekednie, hogy amikor eljött az utazás ideje, a lehető legkedvezőbb árfolyamon váltsa át a forintját. A váltás során a pénzváltók és a bankok is alkalmaznak valamilyen marzsot, többnyire 1-2 százalékkal a középárfolyam fölött adják el a külföldi fizetőeszközöket.

A bankkártyás tranzakciók során gyakran kedvezőbb árfolyamon juthatunk valutához, mint ha készpénzben váltanánk pénzt egy bankfiókban, ahol a váltási költségek általában magasabbak. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy néhány bank, mint például az OTP, Gránit Bank, Erste és K&H, speciális lehetőségeket kínál ügyfeleiknek: bizonyos feltételek mellett, meghatározott összegig középárfolyamon végezhetik el a devizaváltást. Ezt a lehetőséget mindenképpen érdemes kihasználni, hiszen jelentős megtakarítást hozhat.

Aki úgy dönt, hogy mégis valutát vásárol a gyenge forintárfolyam mellett, annak érdemes befektetnie. Az egyéves magyar állampapír kamata most 5,6 százalék körül van, vagyis ennyit kellene erősödnie az eurónak/dollárnak a következő egy évben ahhoz, hogy jobban megérje a befektetés, mintha magyar állampapírt vásárolt volna a befektető. Ez euróban praktikusan 435 forint fölötti árfolyamot jelent, dollárban pedig 417 forint fölöttit. Euróban tehát új történelmi csúcsra kell érnie a keresztárfolyamnak ahhoz, hogy a befektetés megverje az egyszerű diszkontkincstárjegyet, amely ráadásul kamatadó- és szocho-mentes befektetés - hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.

Ha valaki azt szeretné, hogy devizája profitot termeljen, az egyik legegyszerűbb megoldás, ha lekötött betétbe helyezi a pénzét. Például a Gránit Banknál jelenleg 12 hónapos lekötés esetén 3,25%-os kamatot kínálnak az euróra, míg a dollárra 3,5%-os kamatot lehet elérni. Emellett a devizás befektetési alapok is népszerű lehetőséget jelentenek, közülük talán az Erste ingatlanalapja a legismertebb. Az érdeklődők kötvényalapokat, részvényalapokat, valamint vegyes és abszolút hozamú alapokat is felfedezhetnek, különböző pénznemekben. Továbbá, banki kötvények és állampapírok is elérhetők euróban, és Magyarországon lehetőség van élet- és nyugdíjbiztosítás kötésére is euróban és dollárban. A nyugdíjbiztosítások további előnye, hogy a befizetett díjak után személyi jövedelemadó-kedvezmény is igénybe vehető.

Related posts