A februári hónapban tapasztalható volt a keresetek csökkenése.


Februárban az átlagkeresetek növekedése 10 százalék alá csökkent, míg a reálkereset csupán 3,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Az aktuális nettó átlagkereset 455 ezer forintra rúgott, míg a közepes nettó jövedelem 371 ezer forint volt.

Februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 661 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 455 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - írja jelentésében a KSH.

A bruttó keresetek mediánértéke, amely azt jelzi, hogy a munkavállalók fele ennél többet, míg másik fele kevesebbet keres, 533 600 forintot mutat. Ezzel szemben a nettó keresetek mediánja 370 700 forintra emelkedett, ami az előző év hasonló időszakához képest 8,5, illetve 8,8 százalékos növekedést jelent.

A reálkeresetek 3,5%-kal gyarapodtak, míg a fogyasztói árak 5,6%-os emelkedése figyelhető meg az előző év azonos időszakához képest.

Januárban az átlagkeresetek még valamivel 10 százalék fölötti mértékben emelkedtek az egy évvel korábbi szinthez képest. Ez inkább pozitív fejlemény volt, az elemzők többsége inkább arra számított, hogy a növekedési ütem már januárban 10 százalék alá mérséklődik.

A reálkeresetek növekedésének üteme már januárban jelentős lassulást mutatott, mindössze 4,6 százalékra csökkent, ami elsősorban a vártnál magasabb inflációval magyarázható.

Az év hátralévő részében a bérdinamika várhatóan tovább lassul, míg az infláció magas marad. Éves átlagban 8-9 százalékos béremelkedési ütemet és 5 százalék körüli inflációt feltételezve a reálkeresetek emelkedése csak 3-4 százalék lehet.

Related posts