Fokozódik a vásárlási láz: hatalmas milliárdokat költünk el az ünnepek alatt!
Fotó: Getty Images - Hagyományos karácsonyi ajándékok felfedezése a Budapesti Nagycsarnokban, 2024. november 7-én. Kép: Marcos del Mazo/LightRocket a Getty Images jóvoltából.
A december hónapja a bolti vásárlások csúcsidőszaka, amely során a vásárlók szívéhez közel álló ünnepek varázsa még inkább felerősíti a költekezést. A piaci trendek alapján egyértelmű, hogy idén a karácsonyi időszak bőségesebb élményekkel és ajándékokkal szolgál majd, mint tavaly – nyilatkozta Vámos György az Economxnak. Az ünnepi asztal gazdagsága és az ajándékvásárlások fellendülése egyaránt várható.
A kereskedelmi szakértő bronzvasárnap hétvégéjén jelezte: az üzletek kínálata bőséges minden karácsony előtt keresett áruféleségből.
A legintenzívebb vásárlási hullám az arany- és ezüsthétvége idején fog jelentkezni, míg a friss élelmiszerek iránti kereslet az ünnepek előtti hosszú hétvégén éri el csúcspontját.
Ekkor azok az üzletek is nyitva lesznek, melyek egyébként vasárnap nem fogadnak vásárlókat - hívta fel a figyelmet.
Fontos, hogy a nyitvatartásra mindig érdemes odafigyelni, különösen december 24-én, amikor sok üzlet már nem nyitja meg a kapuit, vagy a törvény által engedélyezett 14 órás zárási időpont előtt bezárnak.
Ahogy említette, a novemberi Black Friday akciók során már sokan biztosították karácsonyi ajándékaikat, de azok, akik mostanában terveznek rendelni, érdemes, ha alaposan átnézik a webáruházak által megadott szállítási határidőket. A fizikai boltok pedig arra is felkészülnek, hogy Szenteste közeledtével jelentősen megnő a kereslet az utolsó pillanatban vásárlók körében.
A kiskereskedelmi szektor idei teljesítménye azt jelzi, hogy a karácsony előtti vásárlási láz várhatóan még bőségesebb lesz.
Mennyiségben mérve kiemelkedő, négy százalék volt az októberi forgalom növekedése az előző évhez képest, ami fordulópontot hozott, mert így
Az év első tíz hónapjának eredményei összességében a bolti fogyasztás tartós növekedését tükrözik.
A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön publikálta az októberi hónapra vonatkozó jelentését.
A tíz hónap összesített teljesítménye alapján a 2024-es évre 3-3,5 százalékos növekedés várható a teljes kiskereskedelmi szektorban, ami kedvező eredménynek tekinthető.
Október hónapra világossá vált, hogy az év során a piac jelentős növekedést mutatott, ami azt jelenti, hogy...
A vásárlók bizalma újjáéledt, az óvatosság már a múlté, így az emberek egyre bátrabban költekeznek az üzletekben.
- kifejtette, hozzátéve, hogy a fejlődés minden árucsoportban megfigyelhető, mind az élelmiszerek, mind az ipari termékek esetében, még ha az utóbbiaknál bizonyos termékcsoportokban továbbra is tapasztalható némi elmaradás.
A statisztikák világosan mutatják: a hazai boltok folyamatosan igyekeznek helyreállítani a korábbi években tapasztalt visszaeséseket, amelyeket a világjárvány és a háború által kiváltott inflációs nyomás okozott.
2024 várhatóan a fogyasztás és a kiskereskedelmi forgalom fellendülésének éve lesz. Ennek kulcsfontosságú elemei közé tartozik az infláció mérséklődése, valamint a reálkeresetek 8-10 százalékos növekedése. E tényezők együttes hatása hozzájárulhat a gazdasági dinamizmushoz és a vásárlóerő erősödéséhez.
A fogyasztói szokások szempontjából kulcsfontosságú, hogy a bolti vásárlások legnagyobb hányadát az élelmiszerek költései alkotják, ami összességében pozitív hatással van a teljes kiskereskedelmi szektorra. Az élelmiszerpiac rendkívül dinamikusan teljesít: a januártól októberig terjedő időszakban a literben, kilóban és darabban mért növekedési ütem már meghaladta a 4 százalékot, így a boltok elérték a tavalyi szintet. Az októberi forgalom is figyelemre méltó, közel 5 százalékos bővülést mutat.
Ez a korábbi áremelések fényében különösen figyelemre méltó teljesítmény, és azt a tendenciát is jelzi, hogy
a vásárlók megváltoztatták a költekezési szokásokat: pénzt csoportosítottak át az élelmiszervásárlásokra.
Ezen a téren tehát már garantált az intenzív év végi aktivitás - fejtette ki.
Megállapította, hogy a magyar élelmiszeriparban kedvező trendek figyelhetők meg, hiszen az idei évben az export és a belföldi értékesítés egyaránt dinamikusan növekedett. Ez a fejlődés pozitív hatással van a GDP-re is, mivel felfelé lendíti a gazdasági mutatókat.
Az iparcikkek értékesítésében a boltoknak sürgősen pótolniuk kell a készleteiket, azonban az idei év során már jelentős mértékben csökkentették a hiányosságokat. A novemberi forgalom várhatóan kulcsfontosságú lesz, hiszen a Black Friday hatása révén további javulásra is számíthatunk.
Idén egy tartósnak tűnő növekedési trend vette kezdetét: Vámos György véleménye szerint a decemberi vásárlási szezon során a teljes kiskereskedelem tovább bővülhet. Ez a folyamat, amelyet újabb béremelések és a családok jövedelmi helyzetét javító intézkedések kísérnek, kedvező kilátásokat teremt 2025-re.
A minimálbérmegállapodás végre életbe lépett, és várhatóan számos új kormányzati intézkedés is bevezetésre kerül. Ilyenek például a gyermekes családok számára nyújtott támogatások, az alacsony áfájú lakásépítési program, valamint a munkáshitel és lakhatási támogatások. Ezek az intézkedések összességében hozzájárulnak ahhoz, hogy jövőre jelentősen nőjön a vásárlóerő - foglalta össze.