A kutyák esetében előfordulhat, hogy a tojáshéj fogyasztása betegséget okozhat. A tojáshéj gazdag kalciumban, de ha a kutya túl sokat eszik belőle, vagy ha a héj nem megfelelően van előkészítve, akkor emésztési problémák léphetnek fel. Emellett a nyers to


A tojás a legtöbb ember számára igazi ínycsiklandó finomság, de mi a helyzet a kutyákkal? Adhatunk nekik tojást, és ha igen, milyen módon? A tojáshéj fogyasztása is szóba jöhet? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.

A tojás egy igazi alapdarab a konyhában, szinte minden étkezéshez találkozhatunk vele. Néha azonban előfordul, hogy egy darabka tojáshéj vagy akár egy teljes tojás a földre zuhan. Ilyenkor, ha a kutyánk éppen a lábunk mellett lesben állva várja a csemegét, és úgy néz ránk, mintha napok óta éheztetnénk, azonnal lecsap a földre hullott "kincsekre". Olyan gyorsan eltünteti a nyomokat, mint egy ügyes takarító. De vajon érdemes-e aggódnunk emiatt?

A rövid válasz az, hogy igen, ehetnek tojáshéjat, és ez nagyszerű kalciumlöketet jelent számukra. Egy egész tojás, héjjal és hártyával együtt, szinte teljes értékű táplálékforrás kedvencünk számára. A foszfor és a kalcium segít számára az erős csontok és fogak növekedésében, a tojás pedig szinte az összes aminosavat tartalmazza, amire a kutyának szüksége van az egészség megőrzéséhez. A kutyák ősei és persze a ma élő kutyafajták is szívesen dézsmálják meg a madarak fészkeit. Házi kedvenceinknek már nem kell megdolgozni a mindennapi falatért, a tojás remek táplálékforrás lehet számukra így is.

Fontos, hogy odafigyeljünk arra, ha kedvencünk önállóan, például hőkezelt tojás héját fogyasztja, mert ez szalmonella fertőzéshez vezethet. Ezért érdemes alaposan szemmel tartani a kutyust. Ha bármilyen rendellenesség, mint hasmenés, hányás vagy levertség jelentkezik, azonnal keressük fel az állatorvost.

Ha szeretnéd, hogy kedvenced természetes módon juthasson kalciumhoz, de a csontokat elkerülnéd - hiszen erről már korábban is beszéltünk, és ezek fogyasztása kockázatos lehet - a tojáshéj remek alternatíva lehet. Viszont ne feledd, hogy a tojáshéj nem biztosít foszfort vagy magnéziumot, amelyeket a csontok tartalmaznak, így ezeket más táplálékforrásból kell pótolnod. A szárított tojáshéjat könnyedén hozzáadhatod a kutyád eledeléhez, ezzel elősegítve a kalciumbevitelét. Fontos kiemelni, hogy a tojáshéj csak kiegészítő elemként szolgáljon, és ne legyen a táplálékának fő összetevője.

Ha a kutyusunk ízületi fájdalmakkal küzd, a tojáshéjat borító vékony hártya igazi tápanyagforrást jelenthet. Tele van olyan anyagokkal, mint a kollagén, kondroitin, hialuronsav és glükózamin, amelyek segíthetnek enyhíteni a panaszokat. A türelmes gazdik akár le is húzhatják ezt a hártyát a tojásról, és közvetlenül etethetik vele a kutyát. Azonban a legegyszerűbb módja, hogy kedvencünk minden értékes tápanyaghoz hozzájusson, ha egész tojást adunk neki. Érdemes helyi termelőtől vagy termelői piacon beszerezni a tojásokat, hiszen a boltokban kapható termékek sokszor vegyszerekkel kezeltek. Továbbá fontos, hogy ügyeljünk a higiéniai szempontokra, és soha ne adjunk nyers tojást a kutyusunknak, hogy elkerüljük a lehetséges fertőzéseket.

Amennyiben szeretnénk, hogy kedvencünk táplálékához hozzáadjuk a tojáshéjat, a folyamat rendkívül egyszerű. Először is, alaposan tisztítsuk meg a tojáshéjakat, hogy eltávolítsuk róluk a szennyeződéseket. Ezt követően helyezzük őket a sütőbe, ahol körülbelül 10 percig, 150-170 °C-on hőkezeljük. Miután elkészültek, őröljük le a héjakat finom porrá, például egy kávédaráló segítségével. Ajánlott, hogy kis mennyiségben adagoljuk, körülbelül fél teáskanál port egy 10 kg-os kutya eledeléhez. Ne felejtsük el, hogy ez az adagolás egyénenként változhat, ezért érdemes állatorvossal konzultálni a legjobb eredmények érdekében.

Related posts