Daron Acemoglu, a Nobel-díjas közgazdász, aggodalmának ad hangot: attól tart, hogy ez az év a USA visszaesésének első lépéseit jelzi.


Acemoglu aggasztónak ítéli meg a nyugati demokráciákban tapasztalható bizalom csökkenését. Véleménye szerint a közösségi média platformok hozzájárulnak a szélsőséges nézetek elterjedéséhez és megerősödéséhez.

A tavalyi Nobel-díjas amerikai-török közgazdász a Neue Zürcher Zeitungnak nyilatkozva kifejezte aggodalmát a demokrácia globális válságba jutása miatt. Szerinte a legnagyobb problémát az esélyegyenlőség hiánya jelenti, ami különösen a fiatalok körében tapasztalható drámai munkanélküliséggel válik szembetűnővé. Ezen túlmenően a közszolgáltatások színvonala is aggasztó, hiszen Kína sok esetben évtizedekkel megelőzi a nyugati országokat a fejlesztések terén. Például, míg nálunk évekig húzódhat egy lepusztult híd felújítása, Kínában ezt sokkal gyorsabban és hatékonyabban intézik.

Peking sem mentes a kihívásoktól: az ipari szektorban az alacsonyabb képzettségű munkavállalók bére az elmúlt 20 évben alig változott, miközben a kormány súlyos tévedéseket követett el, például a járvány kezelésében és az ingatlanpiac felfújásával. Érdemes megjegyezni, hogy nem minden esetben igaz az a megállapítás, miszerint a gazdasági fejlődés automatikusan demokratikusabb politikai rendszert eredményez.

Related posts