Bill Gates kedvenc írója radikálisan megváltoztatná az emberiség energiafelhasználási szokásait - Mandiner.


A könyv, amelyet a világ leggazdagabb embere annyira várt, mint mások a legújabb Star Wars film premierjét, most már magyar nyelven is elérhető a könyvbarátok számára.

Smil számomra az egyik legkedveltebb író, és ez a könyve valóban egy igazi remekmű. Részletesen bemutatja, hogy energiaigényünk miként formálta az emberi történelem alakulását - a szamár által hajtott malmok idejétől egészen a mai megújuló energiaforrások iránti törekvésekig.

- jelentette ki Bill Gates, a Microsoft alapítója és a világ egyik leggazdagabb személyisége Vaclav Smil „Energia és civilizáció - Történeti áttekintés” című művével kapcsolatban, amely a Rubicon Intézet gondozásában tavaly év végén került magyar nyelven a könyvesboltokba.

Smilt, a Manitobai Egyetem professor emeritusa és negyven könyv szerzője, 2010-ben bekerült a Foreign Policy által összeállított lista legfontosabb globális gondolkodóiról, amely a világ száz legjelentősebb elméjét tartalmazza.

Ahogy Gates is rámutatott, a könyvben a szerző az ősi időktől kezdve, a hagyományos mezőgazdaságra épülő civilizációkon át, a preindusztriális korszakon keresztül egészen a fosszilis tüzelőanyagok dominálta modern korig követi nyomon az energia és az emberi társadalom közötti interakciókat. Smil alapos részletességgel és számos adat segítségével igyekszik feltárni a mögöttes folyamatokat és összefüggéseket, mindezt úgy, hogy a humán beállítottságú olvasók számára is érthető maradjon. Ennek érdekében a kötet gazdag illusztrációkkal és érdekes, szórakoztató tényekkel teli keretes írásokkal segíti a megértést.

De a részletes, korszakról korszakra haladó történeti áttekintésnél Smil nem áll meg, ugyanis talán utolsó, Az energia szerepe a világtörténelemben című fejezete sikerült a legizgalmasabbra. Ebben az addigiaknál sokkal bátrabban, szinte már egy esszéíró stílusában (persze továbbra is szilárd tényekre és adatokra hivatkozva) fejti ki saját véleményét, elképzeléseit, javaslatait, aggodalmait.

Igen, az aggodalmak is előkerülnek, ami talán nem meglepő egy könyvben, amely az emberiség energiafogyasztásának jelenével és jövőjével is foglalkozik. Nem hagyható ki tehát annak a kérdésnek a feltevése, hogy meddig lehet büntetlenül fokozni az emberiség energiafelhasználását.

A szerző ezt a kellemetlen témát a legutolsó, Az energiaalapú magyarázatok határai című alfejezetben tárgyalja a legkimerítőbben. Ebben

Smil véleménye szerint azonban...

A mai világban egyre inkább felismerjük, hogy a folyamatosan növekvő energiafogyasztás nem feltétlenül jelenti a hatékony alkalmazkodást. Fontos, hogy képesek legyünk megállítani, sőt, akár meg is fordítani ezt a folyamatot.

A szerző nem sokkal később odáig merészkedik, hogy kifejezi:

Smil nem titkolja, hogy a trendek megváltoztatása egyéni szinten "a társadalmi státusz és az anyagi javak fogyasztásának (...) forradalmi jelentőségű szétválasztásával járna". Ezenkívül hangsúlyozza, hogy az ilyen átalakulás nem csupán egy új megközelítést jelentene, hanem mélyreható hatással lenne a társadalmi normákra és értékrendre is.

Bár a szerző nem tartja feltétlenül elkerülhetetlennek a fent említett forgatókönyv megvalósulását, felveti a kérdést: "Lehet, hogy az új technológiai áttörések révén közvetlenül és hatékonyan tudjuk hasznosítani a napsugárzás jelentős részét, így elkerülve, hogy lemondjunk a megszokott, de valójában nélkülözhető kényelmi szolgáltatások széles választékáról?"

Fontos aláhúznunk: Smil ugyan leteszi a garast amellett, hogy valaminek változnia kell, de nem egy ökoterrorista önhitt magabiztosságával fogalmaz, és végig megmarad a tudós kétkető hangnemében. Így arra is figyelmeztet, hogy se nála, se másnál nincs ott a bölcsek köve, amikor azt írja: "Mivel képtelenek vagyunk maradéktalanul megérteni a számtalan összetett és egymástól kölcsönösen függő tényezők viselkedését, (...) a távolabbi jövőről szóló konkrét forgatókönyvek (...) puszta spekulációnak tekinthetők."

A világunk tehát rendkívül összetett, és Smil nem próbálja meg elhitetni velünk az ellenkezőjét, sem hogy megnyugtasson minket, sem hogy félelmet keltsen. Ő inkább arra vállalkozik, hogy segítsen nekünk jobban eligazodni ebben a bonyolult környezetben, és megosztja velünk, hogy szerinte mely irányok érdemesek a felfedezésre. Akik számára ez nem elegendő motiváció ahhoz, hogy belemerüljenek az „Energia és társadalom” című könyvébe, őket az alábbiakra emlékeztetjük:

Related posts