Egy óra, ami felülmúlja egy budapesti villa értékét.

Melyik a világ legdrágább órája? Egy különleges svájci karóra, amely nem aranyból készült, mégis kiemelkedő áron talált gazdára egy hongkongi aukción. De miért érhet meg több millió dollárt egyetlen acél időmérő? Fedezd fel velünk a titkát és a lenyűgöző háttértörténetét!
Melyik a világ legértékesebb órája? Lehet találgatni, de igazából nem érdemes. A kérdés szinte megválaszolhatatlan, hiszen ezerféle szempont határozza meg az órák értékét, és lehetetlen egyetlen kategóriába sorolni a toronyórát (aranylánccal), a hajóórát, az ingaórát, az asztali órát, az ébresztőórát, a zsebórát, a karórát, és még számos más típust. Mindegyik kategóriának megvan a maga világcsúcstartója, így helyesen inkább azt kellene kérdezni: melyik óratípus legértékesebb példányára vagyunk kíváncsiak?
Ezért szűkítünk. A Patek Philippe egyik híres altípusát vizsgáljuk meg közelebbről.
Az óra, különösen a karóra, a feltalálása óta nem csupán egy praktikus eszköz, hanem az ember mindennapi életének elválaszthatatlan társává vált. Eredeti funkciója mellett hamarosan értékes dísztárggyá, sőt luxuscikké nőtte ki magát világszerte, így Magyarországon is. A karórák nem csupán viselhető kiegészítők lettek, hanem a gyűjtők szenvedélyének is színterévé váltak, azok számára, akik megengedhették maguknak a különleges darabok beszerzését.
Lenyűgöző óragyűjteményekről értesülhettünk, amelyek gyakran csak a tulajdonosuk halála után kerülnek a nyilvánosság elé. Ilyenkor az örökösök általában árverésre bocsátják a gyűjteményt, vagy a gyűjtő maga dönt úgy, hogy értékesíti azt. Az órák között találhatunk "mindenevő" kollekciókat, amelyek különböző gyártók sokféle modelljét felvonultatják, de léteznek kifejezetten specializált gyűjtemények is, amelyek egy adott gyártóra, modellre vagy kibocsátási évre összpontosítanak.
A mostani gyűjtésünk a Patek Philippe Nautilus alműfajára összpontosít, és azon belül is egy szűkebb kategóriára. Egy karóráról van szó - bármilyen hihetetlen -, amely a világ egyik legdrágább típusának számít: rozsdamentes acél (!) tokban és fém szíjjal, türkiz színű, lakkozott számlappal, automata szerkezettel készült, a svájci Patek Philippe és az értékesítést éppen 170 éve végző Tiffany & Co együttműködésének évfordulójára. Az ilyen típusú darabok jellemzően limitált szériában készülnek, néhány tucat vagy legfeljebb néhány száz példányban.
Mint ahogyan az köztudott, az áremelkedés mögött gyakran a régiségek és a ritkaságok értéke áll. Vegyünk példának egy rézmetszetet: ha ez a mű egy neves művész műhelyéből származik, és már 300 éve készült, akkor önmagában is jelentős értéket képvisel, hiszen a művész elismert életművének és az idő múlásának köszönhetően. Az ilyen művek általában hasonló árkategóriában kelnek el az aukciókon. Lényeges, hogy az árverések nyilvános keretek között zajlanak, így nincs lehetőség titkos megállapodásokra vagy bennfentes kereskedésre.
Egy esetben például egy rézmetszet a korábbi árának sokszorosáért kelt el, mert csak három példány maradt fenn belőle. Ez a ritkaság-érték. Hasonló okokból gyártanak az óragyárak is limitált szériákat: egyes darabok a kibocsátáskor néhány ezer, esetleg tízezer dollárt érnek. Ám amikor a készlet elfogy, a következő árverésen a 30 ezer dollárért vett óra már 2-300 ezer dollárért kel el.
A gyártó titokzatosan tartotta magát, de a rajongók spekulációi szerint Jules Verne ikonikus tengeralattjárója inspirálta a modell elnevezését, ami utal a vízálló képességére is. Az automata mechanizmus 30 köves, és a modell hivatalos neve: Patek Philippe Nautilus Reference 5711 in Tiffany Blue. Egy példány 2022-ben a Sotheby's hongkongi aukcióján 20 millió 400 ezer hongkongi dollárért talált gazdára, ami körülbelül 920 millió forintnak felel meg.
Órát vásárolni azonban nem egyszerű. Mint amikor almát veszünk: nem mindegy, hogy megenni, süteményhez vagy lekvárhoz választunk-e, és hogy piacon, boltban vagy kistermelőtől vásárolunk. Hasonló gondossággal kell hozzáállni egy óra kiválasztásához is.
A kérdés tehát: melyek voltak a legmagasabb áron eladott Patek Philippe Nautilus Reference 5711 in Tiffany Blue órák a Sotheby's aukcióin? A válasz: a csúcstartó 20,5 millió hongkongi dolláros áron kelt el. Ez több, mint 940 millió forintot jelent.
Az aukciósház szakértői szerint a Patek Philippe Nautilus értékét a referencia szám, az anyaghasználat, a ritkaság és a származási hely határozza meg. Például egy rozsdamentes acél Ref. 5711 modell ára körülbelül 30 ezer dollárral kezdődik, de a másodlagos piacon gyakran 100 ezer dollár feletti áron cserél gazdát. Az arany és platina változatok pedig még magasabb árszintet képviselnek.
Természetesen a csúcstartó óra mellett számos más értékes darab is megtalálható. 2024. április 24-én Hongkongban egy lenyűgöző, közel 200 tételből álló aukción került reflektorfénybe egy igazi vintage kincs: egy 1965-ben bemutatott, 2499-es referenciaszámú Patek Philippe karóra, amely öröknaptárral és holdfázis kijelzéssel büszkélkedik. Ez a gyönyörű időmérő 18 karátos rózsaszín aranyból készült, 23 köves mechanikával és elegáns barna bőrszíjjal rendelkezik. Az árverésen a karóra végül 16 845 000 hongkongi dollárért, vagyis közel 775 millió forintért talált új gazdára.
Az 1950 és 1985 között gyártott 2499-es sorozatot a világ egyik legkeresettebb és leginkább gyűjtött vintage karórasorozataként tartják számon. Különösen ritkák a rózsaszín arany változatok, és mindössze két ismert példány készült platinából. Ha szigorúan tartjuk magunkat a korábbi szűkítési szabályokhoz, a vintage darab nem versenyezhet a Nautilus-szal. Így az 5711-es után jókora szakadék következik: a következő legértékesebb darab "csak" 5,4 millió hongkongi dollárért kelt el, ami így is 246,5 millió forintot jelent.