Egy friss kutatás alapján négy különböző módon fejezzük ki a szeretetünket. Fedezd fel, te melyik kategóriába tartozol!

Lágy, visszafogott, érzéki és szenvedélyes: ha te is egy párkapcsolatban élsz, a tudomány szerint ti is beleilleszkedhettek ezekbe a négy kategóriába.
Amikor az ember belemerül egy új párkapcsolatba, gyakran észrevétlenül is elkezdheti hasonlítgatni a saját élményeit másokéval, akikkel a környezetében találkozik. Talán te is észrevetted, hogy a körülötted lévő párok mennyire különböznek tőletek: vajon ők gyakrabban ölelik-e meg egymást egy baráti összejövetelen, mint ti? Vagy éppen ellenkezőleg, ők ritkábban mutatják ki az érzelmeiket? Talán azon is töprengtél, hogy mennyi időt töltenek együtt, vagy hogy ki az, aki már bemutatta a partnerét a szüleinek, esetleg ki az, aki már feltöltött közös képet az Instagramra. Ezek a gondolatok gyakran megjelennek, és szövik át a kapcsolatainkat, miközben próbáljuk megtalálni a saját utunkat a szerelem és az intimitás világában.
Ez valamilyen szinten teljesen normális, hiszen egyrészt az ember kíváncsi, másrészt pedig egy kapcsolat elején még rengeteg bizonytalanság bujkálhat bennünk - különösen, ha korábban rossz tapasztalataink voltak -, amit talán ezzel igyekszünk egy kicsit enyhíteni. (Az más kérdés, hogy ez-e a legjobb módszer erre.) Ezeknél az összehasonlításoknál viszont nem szabad kivonni az egyenletből azt, hogy minden ember, és így minden szerelmi viszony más. Vagy annyira mégsem?
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) legfrissebb kutatása érdekes eredményeket hozott: úgy tűnik, hogy az emberek sokszínűsége talán nem olyan széleskörű, mint ahogyan azt első pillantásra feltételeznénk. Valójában négy jól elkülöníthető csoportba könnyedén besorolhatók vagyunk.
A ScienceDirecten megjelent tanulmányban a kutatók a 2022-es Romantic Love Survey (RLS) adataira támaszkodtak, amely a valaha volt legszélesebb körű felmérés a romantikus kapcsolatok terén, 33 országra kiterjedően. E kutatás célja az volt, hogy külön figyelmet szenteljen a fiatalabb generációknak, különösen a friss párkapcsolatokban élők tapasztalatainak. A vizsgálat középpontjában azok a 18 és 25 év közötti párok álltak, akik kevesebb mint két éve alkotnak egy párt, lehetővé téve a fiatalok romantikus élményeinek alaposabb megértését.
Miután a párok kiválasztásra kerültek, a kutatók alaposan megvizsgálták a kapcsolatok kulcsfontosságú tényezőit, hogy jobban megérthessék a fiatalok szerelmi viselkedését. Az elemzés során figyelembe vettek olyan aspektusokat, mint a szerelem intenzitása, az obszesszív gondolkodás – vagyis hogy a partnerről való gondolkodás mennyire dominálta a résztvevők elméjét –, az elköteleződés mértéke, a korábbi romantikus kapcsolatok száma, valamint a szexuális együttlétek gyakorisága. Az összegyűjtött adatok alapján a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a résztvevők négy jól körülhatárolt romantikus típust alkothatnak: ezek az enyhe, a mérsékelt, az érzéki és az intenzív csoportok voltak.
A négy kategória közül a legelterjedtebb a mérsékelt romantikus szerelmesek csoportja volt, amely az összes résztvevő 40,9%-át képviselte.
„Ezek a párkapcsolatok viszonylag enyhe érzelmi intenzitással bírnak, a résztvevők kevésbé hajlamosak az obszesszív gondolkodásra, ugyanakkor az elköteleződésük erősebb, és a szexuális kapcsolatok száma is közepes szinten mozog” – magyarázta Adam Bode, az ANU PhD-hallgatója és a kutatás vezető szerzője. „A skála alsó részén található pontszámok azt jelzik, hogy ezek az egyének alacsonyabb érzelmi intenzitással élik meg a szerelmet, és érdekes módon ezt a csoportot leginkább férfiak alkotják.”
Szintén elterjedtnek mondható az a csoport, amely a résztvevők 20%-át alkotja, és amelynek tagjai enyhén romantikus hajlamúak.
A kutatócsoport megállapította, hogy az általuk vizsgált faktorok terén alacsony pontszámokat kaptak, ám érdekes módon ők tapasztalták a leggyakoribb szerelmes élményeket. "Bár gyakran estek szerelembe, a kapcsolataik viszonylag rövid életűek voltak, és csupán 19,75%-uk esetében állapították meg, hogy a romantikus kapcsolat kezdetét megelőzően már szerelmesek lettek volna. Ezen kívül ők voltak azok is, akik a kapcsolat megkezdését követően a leghosszabb idő elteltével tudták csak kimondani, hogy szerelmesek, és a legkisebb arányban - mindössze 25,31%-uk - érezte úgy, hogy a párjuk egyértelműen szereti őket." Ez arra utalhat, hogy ezek az egyének esetleg gyakran találkoztak egyoldalú vagy kevésbé mély érzelmi kapcsolatokkal, vagy akár arra is, hogy a kölcsönös elköteleződés hiánya jellemezte őket.
Ha már belemerültél néhány kutatásba, amelyek arra világítanak rá, hogy a Z-generáció tagjai kevésbé hajlamosak a szexuális aktivitásra, mint a korábbi generációk, valószínűleg nem fog meglepni, hogy az érzéki romantikus csoport, vagyis a magas libidóval rendelkező válaszadók aránya is meglehetősen alacsony volt: csupán a megkérdezettek 9,6%-át képviselték.
Egy különleges csoportot alkottak, amelyet a szexuális kapcsolataik rendkívül magas száma tett egyedivé, hiszen ezek az egyének heti átlagban 10 alkalommal éltek szexuális életet. "További jellemzőik között megfigyelhető volt, hogy nagyobb vágyat éreztek az utazás iránt, hajlandóbbak voltak többet költeni a megszokott kereteiken belül, és a dohányzás terén is magasabb arányt mutattak" - emelte ki Bode. Fontos megjegyezni, hogy ez a csoport számolt be a legkevésbé kifejezett szorongásos és depressziós tünetekről, valamint ők rendelkeztek a legmagasabb energiaszinttel is.
Különösen érdekes az utolsó kategória, amelybe az intenzíven romantikus fiatalokat sorolták: ők a vizsgált csoport 29%-át képviselik, és a szakértők "őrült szerelem" típusként írták le őket.
Ez a téma a klasszikus irodalomban és a popkultúrában egyaránt gazdag forrást nyújt számunkra. Gondoljunk csak Bovaryné történetére, amely mélyen beleivódott a köztudatba, vagy említsük meg az Üvöltő szelek szenvedélyes párosát, Catherine-t és Heathcliffet. Ha a XX. század irányába tekintünk, ott találkozunk a Végzetes vonzerő című film világával, ahol Glenn Close karaktere egy röpke éjszaka után megszállottan keresi Michael Douglas-t. A Netflix-generáció számára pedig nem ismeretlen Joe és Love a You című sorozatból, akiknek kapcsolata sok kérdést vet fel a megszállottságról és a szerelem sötét oldaláról.
Bár lehet, hogy a csoportunk tagjai nem jutottak el olyan távoli helyekre, a válaszaik mégis számos izgalmas mintázatot tükröztek. "Ezek a résztvevők kiemelkedtek a szerelem intenzitásában, obszesszív gondolkodásban és elköteleződésben, ráadásul náluk a szexuális aktivitás is viszonylag gyakori volt" - osztotta meg Bode. "Ők a 'fejjel a falnak' típusú szerelmesek, akik közül a legnagyobb arányban találhatók olyanok, akik már a kapcsolat kezdetén szerelmesek voltak a partnerükbe. Érdekesség, hogy ebben a csoportban a nők (60%) aránya meghaladta a férfiakét. Az intenzív érzelmekkel bírók csoportját a legmagasabb szintű együttérzés, lelkiismeretesség és munkakedv jellemezte, míg a kockázatos vezetési szokások, a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás, valamint a drogok használata sokkal ritkább volt közöttük."
A kutatócsoport szerint ezek az egyértelműen elkülönülő romantikus típusok egyet sugallhatnak: a szerelem még mindig az evolúciós szelekció része lehet, és hogy a különböző csoportok eltérő stratégiákat képviselnek a párválasztás és a kötődés terén.
Fontos megjegyezni, hogy a kutatás elsősorban angolul beszélő fiatal egyetemistákra fókuszált, így az eredmények nem biztos, hogy általánosíthatók más társadalmi csoportokra. Mindazonáltal egyértelmű, hogy az emberek érzelmi preferenciái nem egységesek – és ez rendben van, hiszen a legfontosabb, hogy a párkapcsolatunkban hasonló érzéseket és értékeket képviseljünk.