Az Amazon váratlan lépése komoly felháborodást váltott ki Trump kormányában: sokan ellenséges támadásként értékelték a döntést.

A Fehér Ház határozottan bírálta az Amazon döntését, miszerint a vállalat a Trump-adminisztráció által bevezetett vámok költségeit is feltüntetné a termékek mellett. Ez a lépés tovább élezheti a feszültséget a kormányzat és az online piactér között - adta hírül a Bloomberg.
Ez egy agresszív és politikai jellegű lépés az Amazon részéről.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára kedden kijelentette: "Miért nem lépett fel az Amazon, amikor a Biden-kormányzat 40 éve nem tapasztalt mértékben emelte meg az inflációt?" - tette hozzá a hírügynökség jelentése szerint.
Leavitt nyilatkozata a Punchbowl News által közzétett hírek fényében hangzott el, amelyek szerint az e-kereskedelmi óriás "hamarosan" bevezeti az amerikai vámok költségeinek feltüntetését az egyes termékek árának közelében. Az Amazon szóvivői egyelőre nem adtak választ a Bloomberg megkeresésére.
Az Amazon és a Shein hasonló vállalatok esetében 120%-os vámot terveznek bevezetni számos termékükre, miután az amerikai kormány eltörölte a "de minimis" mentességet, amely eddig a Kínából és Hongkongból érkező kis csomagokat védte.
Ez a mentesség korábban lehetővé tette, hogy a 800 dollár alatti értékű áruk vámmentesen léphessenek be az Egyesült Államokba.
Leavitt megosztotta, hogy konzultált Trumppal a legfrissebb jelentés kapcsán, és éles kritikát fogalmazott meg az Amazonnal szemben, amiért a cég engedett a kínai kormány cenzúrázási követelményeinek. A sajtótitkár nem adott választ arra a kérdésre, hogy ez a lépés milyen hatással volt az elnök és Jeff Bezos, az Amazon alapítójának viszonyára, aki az utóbbi időszakban igyekezett elnyerni Trump tetszését.
Scott Bessent pénzügyminiszter, aki részt vett a sajtótájékoztatón, méltánytalannak nevezte a vámok kiemelését, amikor más kormányzatok által bevezetett intézkedések - beleértve a szabályozásokat - költségeit nem részletezik. "A fogyasztókat érintő nagy adó, ami észrevétlen marad, a szabályozás vagy annak hiánya, és mi deregulálunk és csökkentjük ezt" - mondta Bessent.
A CNN által a héten közzétett felmérés eredményei szerint a megkérdezettek 59%-a úgy gondolja, hogy Trump politikai döntései negatívan hatottak a gazdasági helyzetre. Ezen kívül tízből hat válaszadó arról számolt be, hogy ezek a lépések hozzájárultak a megélhetési költségek emelkedéséhez.
A válaszadók körülbelül 70%-a úgy véli, hogy a következő évben gazdasági recesszióra lehet számítani.