A madarak eltűnése Magyarország égboltjáról mély aggodalomra ad okot; az ürességtől kongó etetők szomorú emlékeztetői ennek a jelenségnek. Mi állhat a háttérben?


A madáretetők csendje szinte már zavaró, mintha valami titkos üresség lengte volna körül őket. Az énekesmadarak, amelyek egykoron a fák ágait díszítették és csodás dallamaikkal töltötték meg a levegőt, most alig hallatják hangjukat. Magyarország égboltján mintha egyre kevesebb színes tollú vándor tűnne fel, és ez a látványos eltűnés egyre inkább aggasztó kérdéseket vet fel. Most pedig fény derült arra, mi áll e szomorú jelenség mögött.

A madárvonulás, valamint az Európa északi és középső régióiban tapasztalható enyhe, hómentes időjárás együttes hatása miatt nincsenek madarak az etetőkön - indokolta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Az utóbbi években a klímaváltozás előtti időszakhoz képest jóval enyhébb, hómentesebb a tél, ezért a hó elől délebbre húzódó énekesmadár-csapatok is később vagy kisebb számban érkezhetnek a Kárpát-medencébe. Késnek vagy elmaradnak az inváziós fajok, köztük a fenyőrigó, a fenyőpinty, a csonttollú és a keresztcsőrű.

A madárhiány érzése még inkább felerősödik az enyhe időjárás következtében, amely Magyarországra is jellemző. Ennek köszönhetően késő ősszel és télen a madarak számára könnyebbé válik a táplálékkeresés, így ritkábban keresik fel a lakott területeket. Ezen kívül a harmadik tényező az őszi madárvonulás, amely szintén hozzájárul a madarak eltűnésének érzéséhez.

Az etetési időszak november-december fordulóján a hazai vonuló és részlegesen vonuló madarak – mint a fekete rigók, vörösbegyek, erdei pintyek és énekes rigók – már elhagyták hazánkat. Az üres etetők látványa részben annak is köszönhető, hogy az itt maradt énekesmadarak is alkalmazkodnak a közelgő hidegfrontokhoz. Ezeket a változásokat akár ezer kilométerről is érzékelik, és ennek hatására szinte egyszerre vonulnak lejjebb, melegebb tájakra.

A madarak etetőknél megfigyelhető viselkedése nem csupán az évek közötti ingadozásokkal jellemezhető; a bioritmusuk egy-egy évszakon belül, sőt még óránként is jelentős variációkat mutathat - hívják fel a figyelmet a szakértők.

Related posts