Ezeréves csillagászati titkot fejthettek meg | 24.hu

Két friss kutatás nyomán végre sikerült felfedni egy közel ezeréves csillagászati titkot - számol be róla a Space.com. A tudósok felfedezték a híres Betelgeuze csillag kísérőjét, amely eddig rejtve maradt előttünk. A kapcsolódó tanulmányok a következő linkeken érhetők el: itt és itt.
Az eredmények tükrében a kísérőcsillag rendkívül szoros pályán kering fő csillagához, ami új fényt derít Betelgeuze titkaira. A kutatók feltételezése szerint az újonnan felfedezett égitest néhány ezer év elteltével a nagyobb csillag kebelébe kerülhet.
A Betelgeuze az egyik legfényesebb csillag a földi égbolton, szabad szemmel is jól látható.
Amióta a csillagászok tanulmányozni kezdték, észrevették, hogy a fényessége körülbelül hatéves ciklusokban ingadozik.
Eközben 2019 és 2020 között figyelemre méltó módon megfakult, ami kezdetben arra ösztönözte a szakértőket, hogy egy közelgő szupernóva-robbanás jeleit vélik felfedezni.
A csillag ugyan csak 10 millió éves, de 700 naptömegű, tehát sokkal gyorsabban felhasználja nukleáris üzemanyagát, mint 4,6 milliárd éves csillagunk. Később a kutatók arra jutottak, hogy a hirtelen ingadozásért valójában egy hatalmas porfelhő volt felelős, a kevésbé drámai, hatéves ciklus ugyanakkor továbbra is rejtélyes maradt.
Ez a jelenség több mint egy évezrede foglalkoztatja a csillagászokat. A tudósok régi archív adatok tanulmányozása során már korábban is arra a következtetésre jutottak, hogy egy kísérőcsillag állhat a jelenség mögött, azonban eddig még nem volt lehetőség konkrét megfigyelésekre.
Steve Howell, a NASA Ames Kutatóközpontjának munkatársa és kollégái nem adták fel, és a közelmúltban a hawaii Gemini North teleszkóp Alopeke műszerével kezdtek vizsgálatba. Ez az eszköz rövid expozíciót használva távolítja el a földi légkör okozta torzítás hatásait a képekből.
A megközelítés révén először sikerült azonosítani az objektumot, ráadásul néhány jellegzetességét is sikerült pontosan meghatározni.
A csapat szerint az égitest 1,5 naptömegű lehet, rendkívül forró és igen közel kering társához, olyannyira, hogy a Betelgeuze kiterjesztett légkörében fekszik. Bár a két csillag egyszerre keletkezett, a méretükből és az anyagfelhasználásukból adódóan életük más-más szakaszában tartanak.
A kutatók véleménye szerint a Betelgeuze erőteljes gravitációs vonzása révén előbb-utóbb elnyeli párját. Ez a folyamat a következő tízezer év során fog lezajlani. A kisebbik csillag várhatóan 2027 novemberében éri el a legnagyobb távolságot a Betelgeuzétól, ami kivételes lehetőséget teremt a további megfigyelésekre.