Nyilvánosságra került az első lengyel atomerőmű üzembe helyezésének tervezett időpontja.
Lengyelország első atomerőművének első blokkját várhatóan 2036-ban állítják üzembe, míg a második és harmadik blokkokra 2037 és 2038 a tervezett időpont - tájékoztatott a lengyel kormánymegbízott az Interia Biznes híradása szerint. A lengyel kormány jelenleg az Európai Bizottság év végi döntésére vár az állami támogatás engedélyezésével kapcsolatban, amely elindítaná a támogatásokkal kapcsolatos tárgyalásokat. Emellett értesülések szerint egy második atomerőmű terve is napirenden van, és a potenciális kivitelezők között dél-koreai cégek is felbukkantak.
Wojciech Wrochna, aki a lengyel kormány stratégiai energetikai infrastruktúráért felelős megbízottja, a legújabb Lengyel Atomenergia Programra hivatkozva bejelentette, hogy az első lengyel atomerőmű első blokkja várhatóan 2036-ra kezdheti meg kereskedelmi működését.
A kormányzati tisztviselő egy meglepő részletet osztott meg, miszerint...
A második és harmadik blokkok kereskedelmi üzembe helyezése várhatóan 2037-re és 2038-ra ütemezett.
Wrochna kiemelte, hogy a lengyel kormány reményei szerint az Európai Bizottság még az év végéig döntést hoz az első atomerőmű állami támogatásának jóváhagyásáról. Ez a lépés lehetőséget biztosítana a támogatási rendszerrel kapcsolatos diskurzus elindítására, valamint az EPC szerződés, azaz a kivitelezési megállapodás megkötésére.
Az utolsó megállapodás mielőbbi megkötése kulcsfontosságú, hiszen ahogy a kormánymegbízott is hangsúlyozta:
az első blokk megvalósításának határideje nagyon szűkös.
Hozzátette, hogy ha 2035-re el is készül az atomerőmű első blokkja, akkor még egy évig csak tesztüzemben működhet, és csak azután termelhet áramot az országos villamosenergia-rendszerbe.
Lengyelország első atomerőműje az amerikai Westinghouse AP1000 technológiáját alkalmazza majd, és Lubiatowo-Kopalino térségében épül fel. A második atomerőmű valószínűleg egy már nem használt szénbánya helyére épülhet. A kiválasztása versenyeztetési eljárás keretében lesz eldöntve de egyelőre nincs döntés arról, hogy azt ki fogja kivitelezni, bár még az is felmerült hírként, hogy dél-koreai technológiával valósulhat meg.