Az orosz gázt importáló országok számára könnyebbséget hozott a helyzet, hiszen mostantól nem szükséges bonyolult trükkökhöz folyamodniuk a kifizetések lebonyolításához.
Törökország és Magyarország kivételes helyzetbe került, mivel mentesültek az amerikai szankciók alól. Ennek köszönhetően továbbra is végezhetnek tranzakciókat az orosz földgázért a Gazprombank közvetítésével. Bár a két ország már korábban kidolgozott egy alternatív megoldást, amely lehetővé tette volna a kifizetéseket a szankciók ellenére, most úgy tűnik, hogy erre már nincs szükség. Ugyanakkor a Paks II. projekt sorsa továbbra is kérdéses, mivel ez a program nem részesült hasonló mentességben.
Az Egyesült Államok november 21-én szankciókat vezetett be az orosz Gazprombank ellen, megnehezítve ezzel a földgázért történő fizetéseket azoknak az országoknak, amelyek ezen a bankon keresztül bonyolították tranzakcióikat.
Alparslan Bayraktar, a török energiaügyi miniszter, nemrégiben egy fontos bejelentést tett, amelyet a Reuters hírügynökség is nyilvánosságra hozott.
Törökország megkapta a szükséges engedélyt, amely lehetővé teszi, hogy továbbra is folytassa az orosz földgázért járó kifizetéseket a Gazprombank közvetítésével.
Hasonlóan más országokhoz, Magyarország is mentesül az amerikai szankciók alól, így lehetősége nyílik arra, hogy továbbra is a Gazprombankon keresztül vásároljon orosz földgázt – derült ki Szijjártó Péter külügyminiszter legutóbbi Facebook-videójából. Mindazonáltal Magyarország és a vonatkozó államok már korábban kidolgoztak egy alternatív fizetési rendszert, amely megfelel a szankciók előírásainak, azonban úgy tűnik, hogy erre a megoldásra most mégsem lesz szükség.
Szijjártó azt is elmondta, hogy az Egyesült Államok továbbra is tiltja az orosz érintettségű Paks 2 atomerőművel kapcsolatos pénzügyi tranzakciókat, ami szintén a Gazprombankon keresztül zajlanak.