Ferenc pápa legújabb katekézisében hangsúlyozta, hogy minden keresztény számára adott egyedi és közösségi karizma. A Szentatya arra bátorította a híveket, hogy ismerjék fel és használják ezeket az ajándékokat, amelyek nemcsak a személyes lelki fejlődésüke


A kegyelmi ajándékok között ugyan különbségek vannak, de a Lélek ugyanaz. Különbségek vannak a szolgálatokban is, de az Úr ugyanaz. És különbségek vannak az isteni erő megnyilvánulásaiban is, de Isten, aki mindezt véghezviszi mindenkiben, ugyanaz. A Lélek megnyilvánulása pedig mindenkinek azért adatik, hogy használjon vele. De mindezt egy és ugyanaz a Lélek munkálja, aki úgy osztja szét kinek-kinek ajándékát, amint akarja. (1 Kor 12.4-7.11)

Kedves Testvéreim! Az elmúlt három alkalom során a Szentlélek megszentelő tevékenységéről elmélkedtünk, amely a szentségekben, az imádságban és Isten Anyjának példájának követésében nyilvánul meg - kezdte katekézisét a pápa. A Lumen Gentium zsinati konstitúció (LG 12.) így fogalmaz: "A Szentlélek nem csupán a szentségeken keresztül és a papi szolgálatok által szenteli meg Isten népét, hanem vezeti és gazdagítja őket erényekkel, ajándékait pedig 'tetszése szerint juttatva kinek-kinek' (1Kor 12,11)." Ezért nekünk is vannak saját, egyedi ajándékaink, amelyeket a Szentlélek ajándékoz nekünk.

Elérkezett az idő, hogy felfedezzük a Szentlélek egy másik, izgalmas működési módját, amely a karizmák területére vonatkozik. Két alapvető tényező határozza meg, hogy mi is a karizma. Az egyik, hogy ez egy olyan ajándék, amelyet azért kapunk, hogy mások javára fordítsuk. A másik pedig, hogy ez az ajándék személyre szabottan érkezik Istentől, mindenki saját, egyedi módján. A karizmák olyan színes díszítések, amelyek még szebbé varázsolják Krisztus menyasszonyát. XVI. Benedek pápa megjegyezte: "Aki a zsinat utáni korszak történetére néz, felfedezheti a valódi megújulás dinamizmusát, amely gyakran meglepő formákat öltött élénk mozgalmakban, s ezzel szinte kézzelfoghatóvá tette a szent egyház kimeríthetetlen életerejét."

Fontos, hogy újra felfedezzük a karizmákat, hogy a laikus hívek, különösen a nők, szerepe ne csupán intézményi vagy szociológiai megközelítésbe kerüljön, hanem bibliai és spirituális szempontból is értelmet nyerjen. A világi hívők nem csupán a papság kiegészítői, hanem saját, egyedi karizmákkal rendelkeznek, amelyekkel hozzájárulhatnak az egyház küldetéséhez - emelte ki Ferenc pápa.

Amikor a karizmák témáját boncolgatjuk, elengedhetetlen, hogy tisztázzunk egy gyakori tévedést: a karizmák nem csupán figyelemfelkeltő és rendkívüli tehetségek, hanem olyan egyszerű, de értékes ajándékok, amelyek a Szentlélek inspirációjának köszönhetően nyernek igazán jelentőséget, és az élethelyzetekben szeretetteljesen megnyilvánulnak. E nézőpont fontossága abban rejlik, hogy sok keresztény, amikor a karizmákról hall, gyakran szomorúságot és csalódást tapasztal. Úgy érzik, hogy nekik nincs karizmájuk, ezért kirekesztve vagy másodrangú kereszténynek érezhetik magukat. A Szentatya hangsúlyozta: nincsenek B-kategóriás keresztények. Minden embernek megvan a saját, egyedi személyes és közösségi karizmája. Az, akiben szeretet lakozik, már bőségesen birtokolja az ajándékokat. Szent Pál ezért emeli ki a szeretetet mint a legmagasabb rendű utat (vö. 1Kor 12,31). Ezért is tudom szeretni az egyházamat és azt a közösséget, amelyben élek. Az egységben minden karizma az enyém, és bármennyire is szerénynek tűnik, mindenkié, és mindannyiunk javát szolgálja. A szeretet ereje megsokszorozza a karizmákat: egy ember ajándéka így válik az egész közösség kincsére - zárta szerdai katekézisét a pápa.

Related posts