Gavrilović véleménye szerint Szerbiában a fekete péntek csupán a kereskedők manipulációs eszköze, miközben a felügyelő hatóságok nem látják el megfelelően a feladatukat – áll a Vajdaság MA cikkében.


A szerbiai fekete péntek (Black Friday) jelentős eltéréseket mutat az amerikai és nyugat-európai hagyományokhoz képest. Dejan Gavrilović, az Efektiva fogyasztóvédelmi szervezet képviselője szerint sok esetben inkább a kereskedők manipulációjáról van szó, mintsem valódi kedvezményekről.

A szakértő kiemelte, hogy a legnagyobb gondok között szerepel, hogy a kedvezmények gyakran csupán látszólagosak. A kereskedők sokszor előre megemelik a termékek árát, majd a fekete pénteken "akciós" áron kínálják azokat, valójában azonban nincs igazi árkedvezmény. Esetenként csupán elenyésző árengedményt alkalmaznak, vagy a korábbi akciókat új néven hirdetik meg, így próbálva eladni azokat fekete pénteki ajánlatként.

További nehézséget okoz, hogy a felügyeleti hatóságok tevékenysége elmarad a várakozásoktól. Bár a törvény világosan megfogalmazza, hogy tilos a megtévesztő árengedmények alkalmazása, a piaci ellenőrzés nem működik kellő hatékonysággal a kereskedők tevékenységének felügyeletében. Az alacsony számú ellenőrök és a nem megfelelő javadalmazásuk is hozzájárulnak a helyzet súlyosbodásához.

A szakértő véleménye alapján a valódi árengedmények rendkívül ritkák, és általában olyan termékekre vonatkoznak, amelyek nem igazán kelendőek vagy nehezen értékesíthetőek.

Gavrilović javasolta, hogy a vásárlók már az árleszállítások megkezdése előtt figyeljék a kiszemelt termékek árait. Ezzel a módszerrel reális képet nyerhetnek arról, hogy az akciós ajánlatok valóban kedvezőek-e, vagy csupán marketingfogásról van szó.

Egy másik hasznos tanács, hogy a polgárok ne habozzanak összehasonlítani más üzletek termékkínálatát is, hiszen az árak boltfüggően változhatnak. Emellett érdemes óvatosan bánni az olyan ajánlatokkal, amelyek túl vonzónak tűnnek, mivel ezek gyakran nem a valóságot tükrözik.

Gavrilović hangsúlyozza, hogy az internetes vásárlás során különös figyelemmel kell lennünk, hiszen a digitális térben a csalások sajnos mindennaposak. Az adathalászat és a bankkártya-adatokkal való visszaélés a leggyakoribb fenyegetések közé tartozik. A szakember arra figyelmeztetett, hogy a felhasználóknak kizárólag megbízható forrásokból érdemes vásárolniuk, és mindenképpen kerülniük kell a gyanús linkeket. Ezt az N1 hírportál is megerősítette.

Related posts