Íme néhány jel, amely segíthet a nárcisztikus vonások felismerésében a gyermekeknél: 1. **Folyamatos figyelemigény**: A gyermek gyakran elvárja, hogy a figyelem középpontjában álljon, és képes megtenni bármit, hogy ezt elérje. 2. **Empátia hiánya**: Neh


A nárcisztikus személyiségzavar kezdeti jelei már a gyermekkorban is felfedezhetők, és gyakran olyan viselkedésformákban nyilvánulnak meg, amelyek a figyelem középpontjába való kerülés iránti vágyról árulkodnak.

Bár a nárcisztikus személyiségzavar témája nem mindig kerül a középpontba, fontos megjegyezni, hogy ez a rendellenesség már gyermekkorban is megnyilvánulhat. A tünetek és kiváltó okok eltérhetnek a felnőttek és a fiatalok esetében, azonban a jelenség figyelmet érdemel, hiszen komoly hatással lehet a fejlődésre. A VeryWellHealth szakértői hangsúlyozzák, hogy a korai jelek észlelése és kezelése kulcsfontosságú a gyermekek egészséges érzelmi fejlődésének biztosításához.

A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő egyének gyakran a saját maguk körül forognak, túlzott mértékben értékelve a saját személyiségüket. Viselkedésükben megfigyelhető az önző attitűd, amely sok esetben a környezetük szükségleteinek figyelmen kívül hagyásával párosul. Számukra a saját vágyak és célok elérése mindenek felett áll, és még akkor is kitartanak ezen szükségleteik mellett, ha ezzel másoknak kellemetlen helyzeteket vagy akár fájdalmas élményeket okoznak. Az ilyen magatartás gyakran feszültséget szül a kapcsolatokban, mivel a nárcisztikus személy nem hajlandó kompromisszumokra.

Fontos hangsúlyozni, hogy a gyermekek fejlődése során vannak olyan életszakaszok, amikor teljesen normális, hogy nem tudják megkülönböztetni a különböző helyzeteket, nem képesek fontossági sorrendet felállítani, és érzelmi intelligenciájuk még nem elég kiforrott ahhoz, hogy érzékeljék a környezetükben élők érzéseit. Azonban, ha ez a helyzet huzamosabb ideig fennáll, és a gyermek már átlépett egy bizonyos korhatárt, akkor érdemes komolyabban foglalkozni ezzel a jelenséggel.

Mivel a személyiségjegyek a felnőttkorig folyamatosan alakulhatnak, a szakmai konszenzus alapján a nárcisztikus személyiségzavar diagnózisa gyermekkori esetekben csak akkor lehet egyértelmű, ha a gyermeknél más, mint például borderline szindrómára utaló tünetek is észlelhetők.

Ennek ellenére a szülők számára figyelmeztető jel lehet, ha észreveszik, hogy gyermekük gyakran arrogánsan viselkedik, és olyan megnyilvánulásokat mutat, amelyekből kiérződik a felsőbbrendűségi érzés. Különösen fontos ezeket a jeleket észben tartani, ha a nárcisztikus személyiségjegyek már tinédzserkorban is megjelennek.

Az érintette gyerekek gyakran követelőznek, úgy érzik, több mindenhez van joguk, mint másoknak. Sok esetben irigységet éreznek mások, akár a testvéreik iránt is, és a környezetük számára is terhes módon elvárják a figyelmet és a folyamatos dicséretet a legapróbb sikerek miatt is. Amennyiben ezt nem kapják meg, agresszívan, extrém negatív módon is reagálhatnak.

Viselkedésük megnehezítheti a közösségekbe való beilleszkedésüket is. Az a gyermek, akit otthon megerősítenek abban, hogy nincs nála különlegesebb, szebb, okosabb stb., nehezen tudja elfogadni a későbbiekben, hogy egy közösség tagja, és nem övezi extra figyelem. A szülők viselkedése is súlyosbíthatja a gyermekek állapotát, ezzel mindenképpen számolni kell.

Az a gyermek, aki nem kapja meg időben a szükséges támogatást a személyiségzavara kezeléséhez, sokkal nehezebben képes baráti kapcsolatokat kialakítani. Tanulmányi nehézségekkel is szembesülhet, és a kritikát sem képes elfogadni, ami később csak fokozódik. Ahogy telik az idő, egyre inkább jellemzővé válik nála, hogy manipulál másokat saját érdekei érdekében, a hazugságoktól sem riad vissza, és időnként dührohamok is előfordulhatnak.

Napjainkban számos különböző kezelési módszer áll rendelkezésre, beleértve a játékterápiát is. Ha felmerül a gyanú, hogy a gyermek nárcisztikus személyiségjegyekkel rendelkezik, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. A korai felismerés kulcsfontosságú, hiszen minél hamarabb kezdődnek el a beavatkozások, annál hatékonyabb lehet a problémák kezelése és az egészséges fejlődés elősegítése.

A kiemelt képünk csupán illusztrációként szolgál. (Fotó: Shutterstock)

Related posts