Az európai politikai vezetők különböző módokon fejezték ki aggodalmukat amiatt, hogy Amerika esetleg kizárná őket a béketárgyalásokból. Egyesek nyíltan bírálják az Egyesült Államok lépéseit, míg mások diplomatikus hangnemben próbálnak párbeszédet kezdemén

Nicuşor Dan független elnökjelölt szerint Ilie Bolojan ügyvivő államfőnek és Emil Hurezeanu külügyminiszternek "kötelessége" helyet szerezni az Emmanuel Macron francia elnök által sürgősen összehívott párizsi tárgyalások asztalánál. A cseh államfő is aggodalmát fejezte ki, hogy országa is kimaradhat a párizsi tárgyalásokból.
Bukarest főpolgármestere vasárnap a Facebook-oldalán megosztotta véleményét arról, hogy a román külpolitika hatékonyságának hiányosságai világosan tükröződnek az ország kimaradásában egy jelentős találkozó résztvevőinek listájáról. Ugyanakkor pozitívnak értékelte, hogy Európa aktívan dolgozik az Ukrajna számára igazságos béke megteremtésén - írja az Agerpres.
Nicuşor Dan reagált Radoslaw Sikorski, a lengyel külügyminiszter szombati bejelentésére, amely szerint Emmanuel Macron francia elnök válságtanácskozásra hívta össze az európai vezetőket Párizsba, hogy megvitassák Ukrajna helyzetét. A kezdeményezés mögött az a növekvő aggodalom áll, hogy az Egyesült Államok esetleg az európai országok figyelmen kívül hagyásával kívánna béketárgyalásokat folytatni Oroszországgal.
Petr Pavel, a cseh köztársasági elnök, vasárnap a közszolgálati Cseh Televízióban hangsúlyozta, hogy Európának aktívan részt kell vennie az ukrajnai háború lezárásáról folytatott tárgyalásokon, mivel ez elengedhetetlen a kontinens biztonságának megerősítéséhez.
Az államfő újra hangsúlyozta: Ukrajna ügyében elengedhetetlen, hogy elkerüljük az 1938-as müncheni egyezmény tragikus forgatókönyvét, amikor a nagyhatalmak Csehszlovákia jövőjéről, annak területi felosztásáról a helyi nép megkérdezése nélkül hoztak döntéseket.
Petr Pavel, a cseh köztársasági elnök, reagált Keith Kellog, az ukrán és orosz ügyekkel foglalkozó amerikai diplomata megnyilvánulásaira, aki a müncheni biztonsági konferencián kijelentette, hogy az európai országok nem kapnak szerepet az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország közötti háború lezárásáról szóló tárgyalásokon. Pavel véleménye szerint ezeket a szavakat nem szabad szó szerint értelmezni.
"Amit az amerikaiak kifejeznek, azt érdemes komolyan mérlegelnünk, de nem szükséges, hogy minden egyes szót szó szerint értsünk" - nyilatkozta Petr Pavel a cseh köztelevízióban, miután Münchenben személyesen találkozott Keith Kelloggal. "Ez teljesen érthető, és az Egyesült Államok érdeke is, hogy Európa érdekeit megfelelően képviseljük a tárgyalások során" - tette hozzá a cseh politikai vezető az MTI jelentése szerint.
Petr Pavel hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok követelését úgy kell szemlélnünk, mint egy felhívást arra, hogy a tárgyalások során a résztvevők száma korlátozott legyen. Hiszen minél többen ülnek a tárgyalóasztalnál, annál bonyolultabbá válik a megegyezés.
"A legfontosabb tárgyalások, mint az ukrajnai konfliktus befejezése, nem tolerálják a kapkodást. Ha ilyen megbeszélésekre sor kerül, elengedhetetlen, hogy további egyeztetések és konzultációk kövessék az eseményeket" - hangsúlyozta a cseh politikus.
A televízió kérdésére, miszerint Emmanuel Macron francia elnök meghívta-e őt a vezető európai politikusok Ukrajnát érintő rendkívüli tárgyalásaira Párizsban, Petr Pavel azt nyilatkozta, hogy eddig még nem kapott ilyen felkérést. Hozzátette, hogy a rendezvény inkább néhány európai ország vezetőinek informális megbeszélése, semmint egy hivatalos csúcstalálkozó lenne.