Íme néhány praktikus tipp, hogyan éleszthetjük újjá gyümölcsfáinkat a hideg téli éjszakák után.


"Még lehetnek fagyos éjszakáink, figyeljük a meteorológiai előrejelzéseket. A fagyok utáni regenerálásról pedig a Mezőhír hetilap április 16-i cikkéből másoltam ki az alábbiakat. A készítmények többségét mi is megvásárolhatjuk illetve más, hasonló hatóanyagúakkal helyettesíthetjük" - írja Zsigó György, idei nyolcadik felhívásában.

Fagyok utáni regenerálás

"Minden gyümölcsfánk meghálálja, ha a hidegbetörés után egy kis extra segítséget kap a kondíció javítására. Az első permetezést már 3-5 nappal a fagy után érdemes elvégezni - idén ez egy szeles és esős időszakra esett, nem feltétlenül sikerült kivitelezni -, majd 10-14 nap múlva ismételni.

Íme néhány példa azokra a készítményekre, amelyeket használhatunk:

Az aminosavak és algakivonatok, mint például az Amalgerol, FitoHorm Turbo-K, Fitohorm Alga 600 és Wuxal Amino, jelentős szerepet játszanak a növények stresszkezelésében és a fehérjeszintézis folyamatának újbóli aktiválásában. A kalcium és bór kombinációja, mint például a Damisol Gold Kalcium-Bór vagy a YaraVita Rexene BZn, a sejtfalak megerősítésére és a rügydifferenciálódás elősegítésére szolgál. A magnézium és a mikroelemek pótlása, például a Wuxal Microplant vagy a FitoHorm Komplex segítségével, serkenti a fotoszintézist és az anyagcserét. Emellett a biostimulátorok, mint az Atonik, Megafol, Kelpak, Humin Garden és a TerraVital termékcsalád, hozzájárulnak a növény élettani folyamataik fokozásához, valamint a tápanyagok felvételének és hasznosításának javításához.

Cikkünk folytatása az ajánló után olvasható. Az almatermesztésben a minőség kulcsa a termésritkítás. De hogyan valósíthatjuk meg ezt a folyamatot? Hirdetés

Így védd meg a körte- és az almafát a molyoktól Hirdetés

A Tempo az egyik legnagyobb dobása a Väderstadnak Hirdetés

A digitális hibabejelentés forradalmasítja a gazdálkodók életét, hiszen jelentős idő- és költségmegtakarítást tesz lehetővé. Ezzel a modern megoldással a gazdálkodók gyorsan és egyszerűen jelezhetik a problémáikat, így gyorsabban reagálhatnak a kihívásokra, és optimalizálhatják erőforrásaikat. Az online platformok révén a hibák azonnali rögzítése és nyomon követése lehetővé teszi a hatékonyabb munkafolyamatokat, miközben csökkenti a papíralapú adminisztrációt. Ezzel a digitális megoldással a gazdálkodók nem csupán a munkájuk hatékonyságát növelhetik, hanem költségeiket is jelentősen csökkenthetik.

Itt a nagyszerű lehetőség, hogy megújítsd a szárítók, tisztítók és a teljes infrastruktúra rendszeredet! Ne hagyd ki a lehetőséget! + NE HAGYD KI A VIDEÓT!

Már könnyezik a szőlővessző, indul a vegetáció! Hirdetés

Kezek tele? Ne aggódjon, ez az ajtó mindig Ön előtt áll, várva, hogy belépjen a lehetőségek világába! Hirdetés

Fedezd fel a jövőt az aflatoxin-mentes növénytermesztésben! Egészségesebb és ellenállóbb növényeket nevelhetsz, melyek nemcsak a betegségekkel szemben védettek, hanem a befektetett erőforrások is hamarosan megtérülnek. Válaszd a biztonságos és fenntartható megoldásokat a gazdálkodásodban!

Meg kell tartanunk az egészséges lombot!

"Ahol már biztosan tudjuk, hogy az adott évben nem lesz termés, ott sem hagyhatjuk magukra a fákat. A nyár végén formálódnak a következő év termőrügyei, és ebben az időszakban a növények feltöltik a hajtásokat és rügyeket azokkal az anyagokkal, amelyek elengedhetetlenek a fagyvédelem szempontjából. Az egészséges lomb megőrzése kulcsfontosságú! De mi az, amire érdemes figyelnünk, még akkor is, ha az év során nem termett gyümölcs? E kérdést veti fel Pálné dr. Harcsa Marietta a 'Gyümölcsfák védelme nem termő években' című cikkében. Érdemes elmélyedni benne!"

Az almafa rügyei között a betegségekkel küzdő levélkékről a lisztharmat már tovább terjedt, és a friss levelek is áldozatul estek a gombának (a fotón az alsó levélen látható foltok tanúskodnak róla). Ilyen időjárási körülmények között a varasodás megjelenésére is fel kell készülnünk, különösen a körték esetében. A gombaölő szerek alkalmazását általában a virágzás után szoktuk kezdeni, ekkorra már jelentős lombfelület alakult ki, amely kedvez a szerek felszívódásának. A diónyi gyümölcsnagyságig, különösen a gyümölcsök viaszosodásáig, figyelni kell a réz alkalmazására, mivel az megperzselheti a kicsi gyümölcsöket.

Az almafa beteg rügyeiből kipattant fertőzött levélkékről a lisztharmat már tovább terjedt és az egészségesen kibújt leveleket is megfertőzte - Fotó: Zsigó György/NMNK

A varasodás és a lisztharmat elleni védekezéshez több hatóanyag is rendelkezésre áll, például a difenokonazol, a pentiopirad és a penkonazol. Érdemes megemlíteni, hogy a ciflufenamid kizárólag lisztharmat ellen alkalmazható, míg a ciprodinil hatóanyag csak varasodásra van engedélyezve. A különböző készítmények között találunk III. kategóriás termékeket is, amelyek részletes listáját az abc_2025.pdf dokumentumban találhatjuk.

A felszívódó készítmények alkalmazása mellett fontos figyelembe venni, hogy a gombák rezisztenciát fejleszthetnek ki ezekkel szemben. Ezért érdemes időnként áttérni a kontakt szerek használatára, vagy akár kombinálni is őket a felszívódókkal. Például a varasodás elleni védekezéshez réz- vagy metirammal készült szerek, míg a lisztharmat ellen egy kontakt kéntartalmú készítmény bevetése célszerű, hogy hatékonyan kiegészíthessük a felszívódós permetezést.

Az itt szóba jövő egyszerű anyagokat a 6. felhívásban felsoroltam és a kálium-hidrogén-karbonátról is írtam. Narancsolajból is készültek lisztharmat elleni készítmények.

Az alábbi képen egy gyönyörű tafrinás nektarint láthatunk, amelynek színe és formája igazán figyelemfelkeltő. Fotó: Zsigó György/NMNK.

A fotón látható tafrinás nektarin teljesen levél nélküli, ami aggasztó jelenség. Még a legújabb, csúcsi levelek is hólyagosodásnak indultak, ami arra utal, hogy a fertőzés körülbelül egy-két hete kezdődhetett. A helyzet továbbra is kritikus, mivel apró esőzések és 10-20 °C közötti hőmérsékletek várhatóak, ami kedvez a kórokozók terjedésének.

Levélpirosító ribiszke-levéltetű kártétele - Fotó: Zsigó György/NMNK

A ribiszke-levéltetű kártétele valóban aggasztó, de érdemes megjegyezni, hogy ezek a kártevők júniusban már elhagyják a ribizlit. Októberben azonban a megtermékenyített "tetűlányok" visszatérnek, hogy petéiket lerakják, amelyek a téli hónapokat áttelelve várják a tavaszi megújulást. A kártevők számának csökkentésére olajos lemosást alkalmazhatunk, ami hatékony megoldás lehet. A képek, amelyekkel illusztrálom a helyzetet, mind a mai napon készültek – tájékoztat a növényorvos.

Indexkép: Zsigó György/NMNK

Related posts