Ha Trump lépne, azt sokan elítélnék, míg az Európai Unió esetében máris más megvilágításba kerülne a helyzet. Most éppen öt EU-tagállam tervez taposóaknák telepítését, ami nyilvánvalóan vitát generál. Vajon miért lehet ez szükséges, és milyen következmény

Rendkívül fontos, hogy csapataik rugalmasságot és választási szabadságot biztosítsanak a NATO keleti szárnyának védelmében - így harangozta be a BBC azt, hogy öt, Oroszország szomszédságában fekvő EU-tagállam belengette: kilép a taposóaknák használatát tiltó ottawai egyezményből.
Finnország, Lengyelország, Észtország, Lettország és Litvánia úgy döntöttek, hogy a fokozódó orosz fenyegetés következtében kilépnek a gyalogsági aknák betiltásáról szóló jelentős nemzetközi megállapodásból. E lépésük a biztonsági helyzet súlyosbodásának tükrében áll, és céljuk az, hogy megerősítsék védelmüket a regionális feszültségek közepette.
"Bármilyen helyszínen, bármely időpontban és bármely szereplő által"
Josep Borrell, az Európai Unió diplomáciájának vezetője, egy 2025. február 4-én tett nyilatkozatában éles kritikával illette Donald Trump amerikai elnök azon döntését, amely megszüntette az aknák használatára vonatkozó amerikai korlátozásokat.
Ez a lépés "megingatja a gyalogsági aknák elleni nemzetközi normákat, amelyek az elmúlt két évtized során számtalan ember életét védték meg" - jelentette ki Borrell, kiemelve, hogy az aknák áldozatai között a legtöbben gyermekek.
Egy hónap múlva, 2025 márciusában az EU azon tagállamainak védelmi miniszterei, miután deklarálták, hogy taposóaknákat óhajtanak telepíteni (nyilván nem külországok, hanem a saját államaik területére - szerk.), kijelentették: "Ezzel a döntéssel egyértelmű üzenetet küldünk: országaink felkészültek és minden szükséges intézkedést képesek alkalmazni területünk és szabadságunk védelmében".
Tudvalévő, hogy e nemzetek egyike sem vesz részt fegyveres konfliktusban.
"Évente több ezer ember sérül meg és hal meg taposóaknák miatt" - emlékeztetett a BBC 2020. január 31-én, amikor Donald Trump első ízben jelentette be, hogy feloldja az amerikai erők által használt gyalogsági aknák telepítésére vonatkozó korlátozásokat.
A gyalogsági aknák biztosítása a leköszönő amerikai kormányzat legfrissebb intézkedése Ukrajna háborús erőfeszítéseinek támogatása érdekében, mindezt a BBC is megjegyezte 2024. november 20-án, amikor hírt adott arról, hogy Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta a gyalogsági aknák szállítását Ukrajnának, mielőtt Donald Trump január 20-án visszatér a Fehér Házba.
A gyalogsági aknák borzalmas következményekkel járnak az ártatlan emberek életében. Ezek a fegyverek a legrosszabbak közé tartoznak, olyanok, mint a vegyi és biológiai fegyverek, amelyeket soha nem volna szabad bevetni – mondta Zoran Jesics, aki Boszniában veszítette el a jobb lábát egy akna következtében, a The Guardian beszámolója szerint. Jesics, aki a szerb hadsereg 21 éves katonájaként szolgált, egy erdőben lépett aknára, ami rokkantsághoz és súlyos lelki sebekhez vezetett. Később szembesült azzal a rémisztő valósággal, hogy "ez a mi aknánk volt" – tette hozzá a lap.
A brit lap hozzáteszi: több éves statisztikák támasztják alá, hogy világszerte