Hamis fényűzés: Negyvenmilliárd forint értékű terméket zártak le a NAV munkatársai, távol-keleti vállalatoktól Kőbányán.

A pénzügyőrök által lefoglalt hamisított termékek, köztük az Adidas, Nike, Louis Vuitton, Givenchy és Ralph Lauren márkák alatt futó cikkek, összesen több mint négyszázmillió forint kárt okoztak.
Egy összehangolt ellenőrzési akcióban csapott le április elején a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei 16 budapesti raktárbázisra. Az azokat használó távol-keleti cégek több mint négymilliárd forintnyi áru eredetét nem tudták igazolni, így az ellenőrök 120 ezer pár lábbelit, jelentős mennyiségű játékot, ruházati terméket, fűnyírót és egyéb műszaki terméket vontak hatósági felügyelet alá.
A hivatalos közlemény alapján a Kőbányán végzett ellenőrzés során vegyes képet kaptak a NAV munkatársai. Találtak olyan kamionokat, amelyek éppen rakodtak, legyen szó le- vagy éppenséggel felpakolásról, valamint gazdátlannak tűnő raktárhelyiségeket is felfedeztek. Ugyanakkor akadtak olyan helyszínek is, ahol a rend példás volt, és a padlótól a mennyezetig felhalmozott árukészletek sorakoztak. Azonban egy dolog mindenütt közös volt: a tulajdonosok és az alkalmazottak sehol sem tudták hitelesen igazolni a termékek eredetét, tulajdonviszonyait, vagy a beszerzés módját.
A NAV alaposan górcső alá vette, hogy a birtokában lévő adatok tükrében található-e bármilyen indoklás a jelentős, jellemzően bizonylat nélküli árukészlet mértékére. Az elemzés során azonban sem az import-, sem az adóbevallási, sem pedig az eKÁER-adatok nem támasztották alá a legális beszerzések mivoltát.
Volt, ahol 150 ezer pár cipőből 43 ezer pár beszerzését tudta igazolni egy távol-keleti cég, illetve volt, ahol az ügyvezető a raktárban tárolt mintegy 70 millió forintnyi árut próbálta meg leigazolni négy darab, összességében 1,5 millió forintos beszerzésről szóló számlával.
Ha az érintett cégek 15 napon belül rendezik adókötelezettségeiket, akkor visszakapják az áru feletti rendelkezési jogot. Ha nem, a NAV árverésen értékesíti a több mint négymilliárd forintnyi árut. A hamis termékek egyenesen a NAV bűnjelraktárába kerültek, iparjogvédelmi jogok megsértése bűncselekmény miatt indult eljárás.