Harminc év elteltével a délszláv háború árnyai még mindig itt lebegnek, és a nyomozók folyamatosan dolgoznak azon, hogy 11 ezer eltűnt személyt találjanak meg.

A legtöbb eltűnt személy Bosznia-Hercegovina területén van nyilvántartva.
Az 1990-es évek délszláv háborúinak idején mintegy 40 ezer ember tűnt el az egykori Jugoszlávia területén, körülbelül 11 ezer ember pedig azóta sem került elő - ez derült ki abból az adatbázisból, amelyet az eltűntekért felelős nemzetközi bizottság mutatott be Belgrádban.
Az adatbázist a német és brit kormány együttműködésével hozták létre, fő célja pedig az, hogy felkutassák azokat az embereket vagy maradványaikat, akik három évtizede eltűntek. Bosznia-Hercegovina a legnagyobb mértékben érintett, itt közel nyolcezer eltűnt személy után nyomoznak a mai napig. A környező országokban a helyzet lényegesen kedvezőtlenebb: Koszovóban 1700, Horvátországban 1570, Macedóniában 200, Szerbiában 100, míg Montenegróban mindössze 60 ember eltűnését tartják nyilván.
Veljko Odalovic, a szerbiai eltűntekért felelős bizottság vezetője a szerb közszolgálati televízióban (RTS) hangsúlyozta, hogy az eltűnteket nemzeti hovatartozásuktól függetlenül regisztrálják. Ez a megközelítés azt az üzenetet közvetíti, hogy minden áldozatot egyenlő tisztelet övez. Az adatbázis nemcsak a keresést segíti elő, hanem a háborúk következményeit is szemlélteti – tette hozzá Odalovic.
Samira Krehic, aki a Nyugat-Balkánért felelős nemzetközi program vezetőjeként tevékenykedik, hangsúlyozta, hogy az adatbázis létrehozása révén sikerült leküzdeni azokat a kihívásokat, amelyeket a háború következtében tapasztalható jelentős elvándorlás okozott.
2014-ben Szerbia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina és Montenegró vezetői egy olyan megállapodást írtak alá, amelyben elkötelezték magukat amellett, hogy mindent elkövetnek a 1991-95-ös délszláv háború alatt eltűnt személyek felkutatásáért. Azóta azonban számos sírhely még mindig rejtve maradt, és a múlt árnyai továbbra is nyomasztják a régiót.