Három évvel ezelőtt kezdődött az ukrajnai konfliktus, amely mindmáig hatással van a térség stabilitására. Bolojan hangsúlyozta, hogy Ukrajnának, valamint az Európai Uniónak aktívan részt kellene vennie a béketárgyalások folyamatában - számolt be róla az A
Bukarest, február 24./Agerpres/ - Ilie Bolojan hétfőn kiemelte, hogy Ukrajnának és az Európai Uniónak elengedhetetlenül részt kell vennie a béketárgyalásokon, együttműködve amerikai partnereikkel és más szövetségeseikkel. A politikus videókapcsolaton keresztül csatlakozott ahhoz a csúcstalálkozóhoz, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hívott össze Kijevben, az orosz invázió hároméves évfordulója tiszteletére.
A Krím-félsziget 2014-es orosz annektálására emlékeztetve az ügyvivő államfő kijelentette, hogy Ukrajna tizenegyedik éve bátran védi szabadságát, függetlenségét és területét.
Bolojan hangsúlyozta, hogy Ukrajna biztonsága elengedhetetlen Európa stabilitása szempontjából. „Folyamatosan támogatnunk kell Ukrajnát, nem csupán a jelenlegi helyzetben, hanem a béketeremtés és az újjáépítés következő lépéseinél is. Ez egy összetett és nehéz feladat lesz, de Románia már a kezdetektől fogva kiállt Ukrajna mellett, és elkötelezettek vagyunk abban, hogy a jövőben is támogatást nyújtsunk” - hangsúlyozta.
Az ügyvivő államfő hangsúlyozta, hogy mindannyiunk közös érdeke, hogy támogassuk az Egyesült Államok azon erőfeszítéseit, amelyek célja a háború lezárása, amely „túl hosszú ideje tart és rengeteg életet követelt”. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Ukrajnának és az Európai Uniónak elengedhetetlen szerepet kell vállalnia a béketárgyalások folyamatában. Kijelentette, hogy Románia készen áll arra, hogy partnereivel együttműködve hozzájáruljon a igazságos és tartós béke megteremtéséhez vezető út megtalálásához.
A védelmi beruházásaink növelése elengedhetetlen ahhoz, hogy biztosítsuk a biztonságunkat – hangsúlyozta az ügyvivő államfő. Hozzátette, hogy Ukrajna számára továbbra is kulcsfontosságú a baráti országok szolidaritása, és minden egyes támogatásra szükség van most, amikor a béke jövője kérdésessé vált. AGERPRES/(RO - szerző: Oana GHIȚÃ, HU - szerkesztő: CSEKE Péter)