A HEOL hírei szerint a nálunk telelő sasokat most leltárba vették, és Hevesben is található belőlük néhány példány.


Januárban rendezték a Kárpát-medencei sasszinkront, amelyben Hevesben is megfigyelték a madarakat. A sasleltár szerint Dél-Hevesben és a Tisza-tó környékén számos sasféle töltötte a telet.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), együttműködve a nemzeti parkok igazgatóságaival és más civil természetvédelmi szervezetekkel, idén januárban immár huszonkettedik alkalommal rendezte meg a hazánkban telelő sasok, sólymok és egyéb ragadozó madarak éves számlálását, amelyet sasszinkron néven ismerünk. A felmérés eredményeként egy részletes sasleltár készült. 2018 óta a környező országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoznak ehhez a kezdeményezéshez, így az idei évben ismét elkészülhetett a Kárpát-medence közös téli "sastérképe". A számlálás során több mint kétezer sas és kétszázötven sólyom, összesen tizenhét fajhoz tartozó tizennyolcezer ragadozó madár megfigyelésére került sor.

Magyarország területén a sasfajok tekintetében számos kiemelkedő telelőhely található, ahogyan az MME is megemlíti. Legnagyobb számban a rétisasok tartózkodnak nálunk, hiszen a téli időszakban a nem vándorló, hazai fészkelők mellett északról érkező egyedek is megérkeznek. A második leggyakoribb sasfaj hazánkban a parlagi sas, amelyhez a helyi költőállomány mellett a Kárpát-medence más országaiból érkező madarak is csatlakoznak a téli hónapok alatt. Bár ritkábban, de minden évben megfigyelhetünk néhány szirti sast és fekete sast is. A felmérések során a sasok mellett a szakemberek áttekintették hazánkban rendszeresen telelő 17 nappali ragadozómadár-fajt is.

A 613 (tavaly 644) madártani szakember – magyar, szlovák, szlovén, cseh, szerb és román – közreműködésével zajlott le a Kárpát-medencében egy különleges számlálás, amelyet az "sasszinkron" névvel illettek. Ennek keretében az érintett területek szinte minden jelentős sas- és sólyomtelelőhelyét átfogó megfigyeléseken alapuló adatgyűjtést végeztek. E kezdeményezés célja, hogy a lehető legpontosabb információt nyújtsa a régióban tartózkodó ragadozómadár-fajokról és azok egyedszámáról.

Magyarországi sasleltár

A hazai megfigyelések során 3 671 darab, 2,5 kilométer oldalhosszúságú négyzet került vizsgálatra, amelyek összességében körülbelül 22 ezer négyzetkilométert öleltek fel. Ez az ország területének több mint ötödét jelenti.

A felmérések a legjobb sasélőhelyekre koncentráltak, így a sasfajok szempontjából az országos állomány jelentős részét megfigyelték. A résztvevők összesen négy sasfajt figyeltek meg. Rétisasból 988 (tavaly 1 102) , parlagi sasból 732 (tavaly 790), szirti sasból 3 (tavaly 8) és fekete sasból 8 (tavaly 8) példányt figyeltek meg, ugyanakkor ez a szám kevesebb is lehetett, egy-egy madár több megfigyelési körzetben is feltűnhetett.

Related posts