Hídépítés szívvel és kultúrákkal – a Széchenyi István Egyetem diákjai az elfogadás nagyszerű példáit prezentálják. Üdvözlet a Sajtónak!

Az ENSZ "Békében együttélés" nemzetközi napjára fókuszálva rendezte meg a "Me, My Country & My Journey" kulturális sorozat legutóbbi programját a győri Széchenyi István Egyetem. Ezúttal hét inspiráló előadó mutatta be saját országát, és osztotta meg személyes élményét a Magyarországra vezető útjáról, az itteni tanulmányairól.
Az ENSZ közgyűlése 2017-ben döntött arról, hogy május 16-át a békében együttélés nemzetközi napjává nyilvánítja azzal a céllal, hogy elősegítse a békés és harmonikus együttélést a különböző kultúrák és vallások között. A Széchenyi István Egyetem ennek apropóján rendezte meg a "Me, My Country & My Journey" kulturális sorozata legutóbbi programját. A rendezvény célja nem csupán az ismeretterjesztés volt, hanem annak hangsúlyozása, hogy a béke alapja az egymás megértésére való törekvés. A részt vevő hallgatók társaik előadásain keresztül megismerkedhettek Pakisztánnal, Azerbajdzsánnal, Törökországgal, Laosszal, Libériával, Tanzániával és Irakkal, így teremtve lehetőséget arra, hogy szélesebb perspektívából lássák a világot, és nyitottabbá váljanak a kulturális különbségek elfogadására.
"Páliné Nyiri Sylvia, az intézmény Nemzetközi Programok és Alumni Központjának munkatársa és a rendezvénysorozat főszervezője így fogalmazott: 'Az ilyen programok és események, mint a mostani, lehetőséget adnak arra, hogy megálljunk egy pillanatra, és egymás szavát meghallgassuk, miközben felfedezzük sokszínűségünk gazdagságát. Ezek az alkalmak hozzájárulnak ahhoz, hogy egy egységes és békés közösséggé alakuljunk. Megindító élmény volt látni, hogyan teremtünk összetartozást egy olyan világban, amelyet sokszor a széthúzás és az elszigetelődés jellemez. Az ilyen rendezvények világossá teszik számunkra, mit is jelent békében, harmóniában élni egymás mellett.'"
A hallgatók visszajelzései is alátámasztották az esemény jelentőségét. "A program rendkívül tartalmas volt: úgy ünnepelte a sokszínűséget, hogy közben közelebb hozott bennünket egymáshoz. Lehetőséget adott arra, hogy megosszuk hagyományainkat, értékeinket és történeteinket, amely kölcsönös tiszteletet és mélyebb megértést ébresztett a résztvevőkben. Az ilyen események különösen fontosak - főleg, amikor a békében együttélés nemzetközi napját ünnepeljük -, mert emlékeztetnek arra, hogy az egység a különbözőségek megbecsüléséből fakad" - fejtette ki a laoszi Nanthana Silavy nemzetközi tanulmányok szakos hallgató.
Horváth Máté mérnökinformatikus alapszakos hallgató elmondta: "Nagyon izgalmas volt olyan országokról hallani, mint Libéria vagy Tanzánia, amelyekről korábban alig tudtam valamit. Biztatom magyar hallgatótársaimat, hogy a jövőben vegyenek részt az ilyen és ehhez hasonló eseményeken, mert nagyszerű lehetőség arra, hogy megismerjük egymás kultúráját."
A Széchenyi István Egyetem nemzetközi hallgatói az elmúlt másfél év során egy izgalmas rendezvénysorozat keretében számos, egymással szoros kapcsolatban álló kezdeményezéssel igyekeztek felhívni a figyelmet arra, hogyan válhat az egyetemi környezet a valódi kulturális párbeszéd és társadalmi felelősségvállalás színterévé. Az események sorát egy jótékonysági akció nyitotta meg: 2023-ban horgolt takarókat készítettek, amelyeket ajándékba adtak a győri Gyermekvédelmi Központ átmeneti gyermekotthona lakóinak. A következő évben pedig ugyanitt előadásokat szerveztek, melyek során bemutatták saját kultúráikat, hangsúlyozva a továbbtanulás és a minőségi oktatás jelentőségét. E kezdeményezések révén az egyetem jelentős mértékben hozzájárul az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak megvalósításához, beleértve a minőségi oktatás biztosítását, a szegénység csökkentését, az esélyegyenlőség növelését és a nemzetközi partnerségek erősítését.