Húsvét alkalmából Ferenc pápa arra figyelmeztetett, hogy a béke elérhetetlensége a fegyverkezés folytatásának következménye. Az üzenetében hangsúlyozta, hogy a tartós béke csak akkor valósulhat meg, ha a fegyveres konfliktusok helyett a párbeszéd és az eg

Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé - fogalmazott Ferenc pápa húsvét vasárnapi üzenetében.
A katolikus egyházfő, aki gyengélkedése ellenére nem mondott le arról, hogy személyesen jelen legyen húsvétvasárnap megünneplésén, alig egy hónapja tért vissza a Vatikánba harmincnyolc napi kórházi ápolás után.
Az ünnepi misét - amelyen a pápa nem vett részt - Angelo Comastri bíboros mutatta be a Szent Péter téren. A szertartás végén azonban Ferenc pápa kerekesszékben megjelent a Szent Péter-bazilika központi lodzsáján, és egy munkatársa, Diego Giovanni Ravelli ceremóniamester felolvasta húsvéti beszédét. Ebben reményre biztatott és békét sürgetett a világban. A beszéd után következett szokásos, latin nyelvű áldása Rómára és a világra (Urbi et Orbi).
Néhány perccel később különleges, egyedi autójával körüljárta a Szent Péter teret, ahol a vatikáni források szerint legalább 35 ezer ember gyűlt össze. Ha a téren kívül várakozókat is beleszámítjuk, a tömeg létszáma meghaladta az 50 ezret.
Délelőtt az egyházfő a Vatikánban található Szent Márta-házban találkozott J.D. Vance amerikai alelnökkel, aki a húsvéti ünnepeket családjával együtt töltötte Rómában.
A Szentszék hivatalos nyilatkozata alapján Ferenc pápa rövid, magánjellegű megbeszélés keretében fogadta az amerikai alelnököt, hogy a húsvéti ünnep alkalmából kölcsönösen kifejezhessék jókívánságaikat. Vance szombaton találkozott Pietro Parolin szentszéki államtitkárral is.
Ferenc pápa húsvéti üzenete ezúttal is a béke fontosságát helyezte a középpontba. Rámutatott arra, hogy a világ különböző pontjain zajló konfliktusok mögött az emberek tudatos döntése rejlik, amely az élet helyett a halálra irányul.
A családon belüli erőszak elítélése különös súlyt kapott, hiszen ez a jelenség főként a nőket és a gyermekeket sújtja. Emellett hangsúlyozta az idősek és betegek teherként való kezelésének elutasítását, valamint a gyengébbek, kirekesztettek és migránsok iránti megvetés elleni fellépést is. Az egyházfő arra ösztönözte a közösséget, hogy élesszék fel a bizalmat embertársaik iránt, különösen azokkal szemben, akik "messzi földről érkeztek, eltérő szokásokkal és életstílussal". E szavak mögött az a mély meggyőződés áll, hogy mindannyian Isten gyermekei vagyunk.
A pápa beszédében részletesen áttekintette a világ háború sújtotta területeit, kiemelve, hogy a Szentföld mindig is az első helyet foglalja el a gondolataiban. Mély együttérzését fejezte ki a palesztin és izraeli nép iránt, valamint a térségben élő keresztények szenvedései iránt, hangsúlyozva, hogy az ő fájdalmuk mindannyiunk szívét megérinti.
Hangsúlyozta, hogy "ez a borzalmas konfliktus" továbbra is halált és pusztítást hoz, drámai és méltatlan humanitárius helyzetet teremt. Sürgette tűzszünet megkötését és betartását, a terroristák által fogva tartott túszok szabadon engedését, valamint azoknak az embereknek a segítését, akik "éheznek, és békés jövőre vágynak". De kifejezte aggodalmát a szerinte az egész világon egyre erősebb antiszemitizmus miatt is.
Megemlékezett a libanoni és szíriai keresztény közösségekről, és arra ösztönözte az egyházat, hogy figyelemmel kísérje, valamint imáival támogassa a szeretett Közel-Kelet keresztényeinek sorsát.
Felszólalt a háborús helyzet következtében a világ legrégebbi humanitárius válságát elszenvedő Jemen sorsáról is.
Ferenc pápa a feltámadt Krisztus közbenjárását kérte, hogy húsvéti ajándékként békét hozzon a mártír Ukrajnába. Kérte, hogy minden érintett ne veszítse el bátorságát, és folytassa az erőfeszítéseit egy igazságos és tartós béke megteremtése érdekében.
Örményország és Azerbajdzsán között végleges békemegállapodás létrejöttét sürgette, hangsúlyozva a megbékélés fontosságát a Nyugat-Balkánon. Arra kérte a politikai vezetőket, hogy aktívan dolgozzanak a feszültségek és válságok megelőzésén. Emellett az egész térség biztonságának megőrzése érdekében a veszélyes és destabilizáló helyzetek elkerülésére is felhívta a figyelmet.
A pápa békét és vigaszt sürgetett az erőszak és háborúk által megsebzett afrikai népeknek is, megnevezve a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Szudánt, Dél-Szudánt, a Száhel-övezetet, Afrika szarvát és a Nagy-tavak térségét. Kiemelte az ott élő keresztényeket, akik nem gyakorolhatják szabadon vallásukat. Említette a fegyveres konfliktus és nemrég földrengés sújtotta Mianmart is.
"Semmilyen béke nem lehetséges ott, ahol nincsen vallásszabadság, vagy ahol nincsen gondolat- és szólásszabadság, és tisztelet mások véleménye iránt"
- emelte ki.
Felhívást intézett a politikai döntéshozókhoz: ne hagyják, hogy a bezárkózást elősegítő félelmek domináljanak, hanem inkább a rendelkezésre álló erőforrásokat a fejlődés érdekében fordítsák. "Ezek az erőforrások a béke eszközei, amelyek a jövőt formálják, nem pedig a pusztulást hozzák el."
Felszólította a különböző akadályok lebontására, amelyek megosztottságot teremtenek az emberek és nemzetek között. Hangsúlyozta az egymás iránti támogatás fontosságát, a kölcsönös szolidaritás erősítését, az egyéni fejlődés elősegítését és az emberség jelenlétét mindennapi életünkben.
Rávilágított arra, hogy a védtelen civilek sorsa tragikus események kereszttüzébe kerül, ahol iskolák, kórházak és humanitárius segítők válhatnak a brutalitás áldozataivá. "Egy pillanatra sem feledkezhetünk meg arról, hogy itt nem csupán 'célpontokról' van szó, hanem olyan emberekről, akik lélekkel és méltósággal rendelkeznek" – hangsúlyozta.
Ferenc pápa üzenete végén a jubileumi szentévre hivatkozva a háborús és politikai foglyok szabadon engedését szorgalmazta.
Az ünnepi misén a Szent Péter-bazilika előtti szabadtéri oltárnál két erdélyi diakónus is szolgált, Márton Ottó és Sándor Simon. A kórus tagjai pedig a római Collegium Germanicum et Hungaricum hallgatói voltak.
Az MTI, vagyis a Magyar Távirati Iroda, a hazai hírügynökségek egyik legjelentősebb képviselője. A hírek gyors és megbízható közvetítése mellett fontos szerepet játszik az információk széleskörű eljuttatásában, így tájékoztatva a közönséget a legfrissebb eseményekről és fejleményekről. Az MTI nemcsak a hagyományos médiumoknak, hanem a digitális platformoknak is szolgáltat, ezzel is hozzájárulva a sokszínű tájékoztatáshoz a mai információs társadalomban.
#egyház #Ferenc pápa #Húsvét
Ne felejtsd el követni az EH Google Hírek oldalát, ahol mindig a legújabb és legérdekesebb hírekkel találkozhatsz!