Index-információ: A Velencei-tó környékén aggasztó hírek érkeztek, miszerint mérgező anyagokat fedeztek fel az ivóvízben.

Októberben szivárgott az üzemanyag Gárdony zártkerti területén, miután a Mol Nyrt. földalatti üzemanyag-szállító vezetéke megsérült. A vállalat két napon belül orvosolta a mindössze 10 centiméteres repedést, azonban további vizsgálatok során kiderült, hogy a kutakban található víz nitrit- és nitrátkoncentrációja, továbbá egyes esetekben az E. coli baktérium jelenléte miatt nem alkalmas ivásra. Eddig összesen 11 kutat fúrtak, és a legközelebbi 7 furatnál szénhidrogén-szennyeződést mutattak ki. Az érintett területek tisztítása már megkezdődött.
Október közepén elsőként adtunk hírt arról, hogy olajszivárgás történt Gárdony zártkerti területén, a Géza fejedelem út és az Almafa utca találkozásánál. Az incidens hátterében a Mol Nyrt. föld alatti üzemanyag-szállító vezetéke sérülése állt.
Már akkor nyilvánvalóvá vált, hogy a város vízellátása nem kerül veszélybe. A vállalat, amikor megkerestük őket, arról tájékoztatott, hogy a nyomásérzékelő rendszerük észlelte a szivárgást a Százhalombatta és Pécs közötti üzemanyag-szállító vezetéken, Gárdony közelében. Azonnal leállították a rendszert, és mindössze két napon belül orvosolták az alig 10 centiméter hosszú repedést.
Eötvös Pál Árpád, Gárdony város polgármestere számos alkalommal tájékoztatta a helyi közösséget, és lakossági fórumokat is rendezett. Ennek célja, hogy a Mollal folytatott egyeztetések részletei minden, a zárt területen lévő ingatlanok tulajdonosához eljussanak.
A Mol Magyarország területén egy kiterjedt, több száz kilométer hosszú vezetékhálózatot üzemeltet, amelynek folyamatos ellenőrzése és karbantartása kiemelten fontos. Az Index értesülései szerint a Százhalombatta és Pécs közötti termékvezetéken legutóbb tavaly decemberben végeztek vizsgálatot. Ezt az ellenőrzést MFL intelligens csőgörénnyel hajtották végre, amelynek fő célja a vezeték belső és külső falán található korróziós jelek felderítése.
A Mol a környezeti kárelhárítást azonnal elkezdte, az esemény a gárdonyi zártkert részét lokálisan érinti, a szennyezett terület lehatárolása is megkezdődött. Mintegy 3 méter mélyen kiásták a földet, és több mint 1600 tonna szennyezett földet cseréltek ki, ami több, mint 60 teherautónyi mennyiség.
A terepi munkák végrehajtása az érintett hatóságok előírásai és iránymutatásai szerint fog zajlani, és a Mol folyamatosan konzultál a hatóságokkal a következő lépésekről. De a történet itt még korántsem zárult le.
Az elszállított földből és a munkagödörből folyamatosan mintákat vettek, a szennyezett föld szakszerűen, veszélyes hulladék lerakóba került. A hatósági eljárás keretében a szennyezés mintegy 200 méteres körzetében lévő fúrt kutakból is történt vízmintavétel: "ezeknek az eddigi eredményei bíztatóak" - húzta alá a forrásunk.
Az Index információi szerint ugyan csupán egy esetben észleltek a szénhidrogének határérték feletti koncentrációját, a vizsgálatok azonban azt is feltárták, hogy...
Ezek a tényezők hasi fájdalmakat és hasmenést idézhetnek elő, de emellett más egészségügyi kockázatok is fennállhatnak. Tudomásunk szerint Eötvös Pál polgármester és a hatóságok azonnal aggodalmukat fejezték ki a Velencei-tó vízminősége miatt. Szerencsére a legutóbbi mintavételek és vizsgálatok azt mutatták, hogy a szennyezés nem terjed, így a tó vizének biztonsága továbbra is garantált.
Forrásaink megerősítették, hogy Gárdony polgármestere szoros együttműködésben dolgozik a Mollal, és teljes mértékben irányítása alatt tartja a helyzetet. A lakosság tájékoztatása érdekében rendszeresen informálják őket, így november elején a lakossági fórum keretében részletes információkat osztott meg az érintett állampolgárokkal is.
A vállalat a munkagödröt a környezetvédelmi előírások betartásával töltötte fel, tisztázott mérések által igazolt, szennyeződésmentes földdel. A gödör felső rétegét termőtalajjal borították, miután a szennyezett talaj további kitermelése már nem volt kivitelezhető, és a munkavégzés a biztonság szempontjából kockázatossá vált.
Szakértőinkkel folytatott diskurzusaink során világossá vált, hogy a gödör visszatemetése elengedhetetlen lépés a környezeti károk megelőzésében. Ez a lépés kulcsszerepet játszik abban, hogy egy esetleges esőzés ne fokozza a szennyeződések elterjedését. Azonban a kárelhárítás itt még nem ért véget; a Mol már az elhárítás első szakaszában elkezdte a kutató fúrások végrehajtását.
Az Index információi szerint a fúrási és vizsgálati munkálatok a jövő héten is folytatódnak. A szakemberek továbbra is intenzíven dolgoznak a szennyeződés forrásának meghatározásán és a károk mérséklésén.
A tényfeltárás során a teljes szennyezést részletesen, térben és mennyiségben is meghatározzák. "Ezáltal létrejön a talaj háromdimenziós leképezése, amely lehetővé teszi, hogy pontosan megállapítsuk, milyen további kármentesítési intézkedésekre van szükség" - osztotta meg velünk egyik szakértőnk. A szükséges intézkedések jóváhagyása a Környezetvédelmi Hatóság felelőssége.