Egy újabb balti-tengeri kábel sorsa pecsételődött meg, amikor rejtélyes körülmények között tönkrement.


Meghibásodás történt a Finnországot Észtországgal összekötő tenger alatti áramvezetékben.

A finn kormányzat jelenleg vizsgálja a tenger alatti áramkábel meghibásodását, amely Finnországot és Észtországot köti össze - jelentette be Petteri Orpo miniszterelnök. Az Estlink 2 nevű kábel, amely a Balti-tengeren keresztül biztosít áramot Észtország számára, szerdán jelezte a problémát - tájékoztatott a Nord Pool áramtőzsde.

"A hatóságok készenlétben állnak karácsonykor, és vizsgálják az ügyet" - írta Orpo az X-en, hozzátéve, hogy a finnországi áramellátás nem érintett. A kábel üzemeltetője, a Fingrid csütörtök reggel kezdte meg a kár vizsgálatát - közölte Arto Pahkin, a vállalat hálózatüzemeltetési igazgatója.

"Többféle lehetséges okot mérlegelünk, a szabotázstól kezdve a műszaki problémákig, és egyelőre semmit sem zártunk ki" - nyilatkozta Pahkin szerdán a Helsingin Sanomatnak.

"Legalább két hajó tartózkodott a kábel közelében a szakadás pillanataiban."

Az észt áramhálózat üzemeltetője, az Elering, bejelentette, hogy az ország áramellátása stabil és megszakítás nélküli. Reigo Kebja, az Elering igazgatósági tagja az ERR közszolgálati médiumának nyilatkozva elmondta: "A tartalékkapacitások aktiválása a piaci körülményektől függ, de ezek a lehetőségek már rendelkezésre állnak Észtország, Lettország és Litvánia területén."

A múlt hónapban két fontos tenger alatti távközlési kábel, a C-Lion1, amely Németországot és Finnországot köti össze, valamint a BCS East-West Interlink, amely Svédországot és Litvániát összekapcsolja, megsérült. Boris Pistorius, a német védelmi miniszter, úgy nyilatkozott, hogy Berlinnek "a megbízható információk hiányában feltételeznie kell, hogy a károk mögött szabotázs áll."

A kábelek a 2022 szeptemberében szabotázs által megrongált Északi Áramlat-vezetékek közelében futnak. Bár senki nem vállalta a felelősséget a támadásért, a nyugati média arról számolt be, hogy Ukrajnához köthető személyek álltak az akció mögött.

Moszkva 2024 októberében bejelentette, hogy rendelkezik olyan bizonyítékokkal, amelyek szerint az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság áll a híres Északi Áramlat szabotázsának hátterében. Ezzel szemben London, Washington és Kijev határozottan cáfolta, hogy bármilyen kapcsolatban állnának az üggyel.

Related posts