"Elsőrangú példákkal mutatjuk be, hogyan érdemes kezelni a pályázatokat."


A New European Bauhaus (NEB) egy innovatív kezdeményezés az Európai Bizottság részéről, amely a szépség, a fenntarthatóság és a közösségi értékek harmóniájára építve új szemléletet hoz a várostervezés, az építészet és a mindennapi élet terén. Célja, hogy újraértelmezze, hogyan élünk és alkotunk, miközben figyelembe veszi a környezetvédelmi szempontokat és a társadalmi befogadást.

A cél, hogy ne csak szépek, hanem élhetőek is legyünk

A NEB (New European Bauhaus) célja, hogy a zöld átmenetet szoros kapcsolatba hozza a kulturális és társadalmi aspektusokkal, miközben gyakorlati megoldásokat kínál az európai zöld megállapodás céljainak eléréséhez. Szabó Zsolt kiemelte, hogy a NEB keretein belül számos pályázat és projekt kap támogatást, amelyek a lakókörnyezetek zöldítésére, innovatív építészeti trendek bevezetésére, valamint a helyi közösségek aktív részvételére fókuszálnak a városfejlesztési tervekben.

Hihetetlenül büszke vagyok arra, hogy a konferencián nem csupán hallgatóként, hanem előadóként is részt vehettem. Az előadásom középpontjában az állt, hogy az Európai Unió irányelvei nemcsak a szép, hanem az élhető városok fejlesztését is támogatják. Városunk két közvetlen EU-s pályázat révén máris felkeltette a szakma figyelmét. Ezt a „szakma” kifejezést nem véletlenül használom, hiszen nemrégiben a Magyar Természetvédők Szövetsége biodiverzitás különdíját nyertük el. Most pedig a konferencián lehetőségem nyílt arra, hogy bemutassam, hogyan használjuk fel a közvetlen EU-s forrásokat annak érdekében, hogy egy élhetőbb és biztonságosabb Dunaújvárost építsünk.

A munkánk értékét elismerik, és folyamatosan figyelemmel kísérnek minket.

A NEB irányvonal az egykori Bauhaus mozgalom eszméjét követi, amely az építészet, a dizájn és a művészet összefonódását hirdette, de a mai kor kihívásaira reflektálva helyezi előtérbe a fenntarthatóságot és a társadalmi szempontokat, emelte ki az alpolgármester:

Dunaújvárosra gondolva talán nem a zöldellő tájak képe ugrik be elsőként. Pedig az utóbbi években városunkban jelentős eredményeket értünk el a zöldterületek ápolása és kihasználása terén, nyugat-európai minták alapján. E törekvéseink nemcsak helyi szinten, hanem a szakmai körökben is egyre nagyobb elismerést nyernek. Minden város különböző kihívásokkal néz szembe, és bár akadnak közös nevezők, Dunaújváros élen jár abban, hogy gyorsan felismerjük azokat a területeket, ahol fejlődésre van szükség. Az önkormányzatunk proaktívan foglalkozik a felmerülő problémákkal, és az Európai Uniós pályázatok révén példát mutatunk más magyar városoknak is. Számunkra ezek a pályázatok nem csupán lehetőségeket, hanem egy barátságosabb és fenntarthatóbb Európa megteremtésének eszközeit jelentik.

A BiodiverCity projekt lehetőséget nyújt arra, hogy Dunaújváros bemutassa elköteleződését a környezetvédelem mellett, valamint, hogy megossza a fenntarthatóság terén szerzett jó gyakorlatait más európai városokkal. A LIFE projekt keretében pedig zöldtetők és zöldhomlokzatok telepítésével épület és környezete kerül újra természetközeli állapotba, miközben növelik a városi biodiverzitást és az ott élők életminőségét.

Related posts