Kolozsváron kinek mennyi csepp csurran?


Kolozsváron egyetemistának lenni igazi kihívás, de megvan a maga varázsa is. A lakbérek a csillagok között táncolnak, és sajnos nem egyedül: a számlák, az élelmiszerárak és különféle programok díjai is ott mulatoznak mellettük, mindezt pedig egyfajta szánakozó mosollyal nézik ránk, mintha csak azt mondanák: "Hát, ti ezt így választottátok." Itt már nem a „Lehetsz király” játékról van szó, hanem inkább a királyi lét valóságáról. Miután kicsit megpiszkáltuk a pénzügyi tabut, belenéztünk egymás pénztárcájába, és bár névtelenül, de megosztjuk, milyen válaszokat kaptunk a kérdéseinkre.

Mekkora az a pénzösszeg, amivel egy hónapon át egyetemistaként gazdálkodnod szükséges?

Nálam a helyzet eléggé ingadozó. Mivel jelenleg nincs rendszeres jövedelmem, gyakran diákoknak szóló alkalmi munkákat vállalok, így kisebb összegekhez jutok. Mivel ezek a munkák nem állandóak, a mindennapjaimat a szüleim támogatásával tudom megoldani. Ha megpróbálnám összeszámolni, hogy mennyit keresek ezekből a munkákból, akkor maximum 600 lejt mondanék havonta.

- Az összeg 300 és 350 euró között változik.

Az ösztöndíjam havi 1000-1200 lej körüli összeggel támogat, ami lehetővé teszi számomra, hogy magabiztosan boldoguljak.

A havi költségek körülbelül 2500 lej körüli összegre rúgnak.

Havonta körülbelül 2400-2500 lejt kapok a szüleimtől, és ha okosan gazdálkodom ezzel az összeggel, akkor ez elegendő egy teljes hónapra.

Ezer lejből gazdálkodom, mint egy ügyes kereskedő, aki mindig megtalálja a módját, hogy a legjobbat hozza ki a lehetőségekből.

Ösztöndíjas státuszban vagyok, így a havi 950 lejes keretből gazdálkodom. Különös figyelmet fordítok arra, hogy mindig félretegyek ebből az összegből.

Mennyi a lakbér vagy bentlakás díja Kolozsváron?

- Egyáltalán nem. Mivel Kolozsváron nőttem fel, nem látom értelmét, hogy elhagyjam a családi fészket, ezért továbbra is kihasználom a mamahotel nyújtotta kényelmet.

Négyen osztozunk egy lakáson, és az én részem 150 euróra jön ki.

Igazán szerencsés helyzetben vagyok, hiszen az otthonom a családom tulajdonában áll, így a lakbér terhe nem nehezedik rám.

Havonta 135 eurót költök a lakbérre, ezen felül pedig a havi rezsiköltségeket is fedeznem kell.

Ha az előző összeg nem fedezi a fenntartási költségeket, akkor ezek mennyisége milyen mértékben terheli még meg a költségvetést?

Hál' istennek, egy árva fillér sincs. A havi keretem, amit elköltök, kizárólag a saját szórakozásomra fordítom.

Télen a költségek általában 300-400 lej körül alakulnak, míg nyáron, ha jól emlékszem, maximum 200 lejre tehető a havi kiadás.

Amennyiben levonjuk a közüzemi díjakat, a lakbért, a gázszámlát, a többi kiadást és az internet költségeit a havi keretemből, körülbelül 1000 lej marad zsebpénzként.

- Nagyon függ az időszaktól. Vannak olyan számlák, amelyek háromhavonta jönnek, van, amikor nem tudjuk leolvasni a vízórát. Átlagban a közköltség rám eső része háromszáz lej körül mozog.

Mennyi pénzt szánsz egy nagyobb bevásárlásra?

Mivel a családom főként a komolyabb bevásárlásokért felel, én általában csak kisebb kiegészítő beszerzéseket végzek. Persze ez változó lehet, de ha a család számára vásárolok, akkor általában nem költök többet 200 lej körüli összegnél.

A bevásárlásaim általában 150 lej körül alakulnak, ahol kicsit engedek a vágyaknak is, így nem csupán a legszükségesebb élelmiszereket szerzem be, hogy ne éhezzek. Előfordul, hogy otthonról is érkezik étel, ilyenkor egy hétre teljesen ellátott vagyok, és nem mindig szükséges elindulnom a boltokba.

Nagyobb bevásárlás során legfeljebb 150 lejt szánok a kiadásokra.

- Százötven, háromszáz lej között mozog a nagy bevásárlásom, de sosem tudom megállni, hogy csak a ténylegesen szükséges dolgokat vegyem meg.

Általában nem szoktam nagy bevásárlásokat végezni; inkább a kisebb, gyakoribb vásárlásokat részesítem előnyben. A heti költségkeretem körülbelül 150 lej körül mozog.

Hogyan kezeled a szórakozás anyagi vonatkozásait?

A közös kocsmázások igazán pénztárcabarát módon is megoldhatók. Nincs szükség drága koktélokra, hiszen a fröccs vagy a sör is remek választás lehet. A Sorában rendszerint kiváló akciók vannak, ami még vonzóbbá teszi a helyet. Mivel nem látogatom gyakran a szórakozóhelyeket, így jelentős összeget spórolok meg. Az igazi bosszúság azonban a taxiárakban rejlik: előfordul, hogy éjjel 3-kor egyetlen út 50 lejbe is kerül, ami azt jelenti, hogy a teljes estémet olcsóbban megúsztam, mint a hazautat. Ez igencsak felháborító, különösen, hogy az éjjeli buszok csupán a legnagyobb forgalmú városrészekben közlekednek. Így könnyen lehet, hogy képtelen vagyok hazajutni a város távolabbi zugába.

- Otthon iszom, és nem kocsmában, de ha megyek valahova, akkor utána kajára kevesebbet költök.

Amikor szórakozni megyek, általában nem figyelek a pénzre, de azért nem esek túlzásba. Három-négy fröccs vagy sör után már elégnek érzem, és ritkán rendelnék rövid italokat a saját zsebemből. Fizetős bulikra nem költök, mert sajnálom rá a pénzt; amúgy is, a bulizás nem az én világom. Inkább kocsmában töltöm az időmet – ha egyáltalán kimegyek – de ez is egyre ritkábbá válik.

A szórakozási élmények egyetemistaként számomra úgy tűnnek a legjobbnak, ha az alkoholt nem a szórakozóhelyeken vásároljuk meg, hanem előtte beszerzünk néhány üveggel, és inkább egy barátunknál, otthoni környezetben ünnepeljük meg a bulit. Így sokkal barátságosabb és költséghatékonyabb hangulatot teremthetünk, miközben remek beszélgetések és nevetések közepette indulunk el a nagyobb eseményekre.

Amikor ellátogatok a városba, mindig olyan kocsmát keresek, ahol kedvezőbb áron juthatok hozzá a kedvenc italaimhoz. Különösen szeretem a konyhapartikat, amikor összegyűlünk barátokkal nálunk. Ilyenkor a boltban negyedáron vásároljuk meg a sört és a bort, és gyakran hozzácsapunk valami erősebbet is – például valaki a saját pálinkáját hozza. Ilyen alkalmakon igazán jól érezzük magunkat, hiszen a saját társaságunkban pihenünk, nem pedig a város zajában kószálunk.

- Legtöbbször otthon ülünk össze barátokkal és iszogatunk, viszont ha buliról van szó, előtte az otthonról hozott házi pálinkát fogyasztjuk, így a szórakozóhelyeken nem kell sok pénzt elköltenünk.

- A havi költségeidet nézve mi az, ami Kolozsváron a legnehezebb?

A stabil havi bevétel hiánya a legnagyobb kihívás számomra. Mivel nincs fix jövedelmem, és a szüleim támogatása sem elég rendszeres ahhoz, hogy havonta egy meghatározott összeget kapjak, rendkívül nehéz előre tervezni a kiadásaimat. Minden egyes vásárlásnál mérlegelnem kell, hogy valóban szükségem van-e arra, amit meg szeretnék venni, így a költések terén folyamatosan bizonytalanságban élek.

- Az a legnehezebb, hogy a havi pénzem két részben kapom: először hó elején 250 eurót, amiből lejön 150 a lakásra és kb 500 lejem marad kajára, számlára, szivarra, meg ami közbejön. Aztán hó közepén még kapok 50-100 eurót, annak függvényében, mennyi pénzre van szükségem, mennyi pénze van apámnak.

A jövedelmek kérdése. A szüleim óriási energiát és áldozatot hoznak annak érdekében, hogy biztosítani tudják a lakhatásomat.

- A legnehezebb a lakbér és a számlák, elképesztő, hogy mennyi pénzt fizetünk a semmire. A közköltség terén az év során az energiaárak drágulása is komoly problémákat fog hozni. Ezenfelül az egyre dráguló lakbérek nagyon aggasztóak és elkeserítőek. Egyelőre rendben van, de amint végzek a mesterivel, valószínűleg tovább kell mennem Kolozsvárról, mert nem engedhetem meg magamnak, hogy itt éljek, hacsak nem akarok nagyon nélkülözni. A boltokban az árak nagyjából rendben vannak, megválogatod, hogy mit veszel és a legtöbb termékből kerül olcsóbb alternatíva, ami nem minőségtelen szemét, hanem elfogadható.

- A legnehezebb aspektusa annak, hogy Kolozsváron élek, a lakbér.

- Mi az, ami nem kihívás? Mindennek megvan az ára, és ha nem kaptunk megfelelő útmutatást a gazdálkodás terén, akkor a havi jövedelmünk bölcs elosztása igencsak nehézkes feladat. A hónap vége mindig próbára teszi a türelmemet, de eddig csak egyszer fordult elő, hogy a spájzomban csupán mustár és néhány keksz maradt.

- Mi az a tipp, amivel szerinted egyetemistaként "pénztárcabarátan" ki lehet húzni a hónapot?

- Sora. Komolyan, fantasztikus kedvezmények érhetők el! Bár én személy szerint nem használom ki őket, de otthon főzni valóban megéri. Ahelyett, hogy a kocsmában ücsörögnénk, sokkal szórakoztatóbb társasjátékozni a barátokkal otthon.

Azt javaslom, hogy olyan ételeket fogyassz, amiket otthonról hoznak. Ha éppen nincs annyi pénzem, kevesebb ételt eszek. Gondolkodtam rajta, hogy a fűtést lejjebb veszem, de sajnos a kaloriferem nem működik rendesen. Azt is megemlíteném, hogy hideg vízben mosogatok és mosakszom, de az igazság az, hogy mire befejezem a dolgomat, a meleg víz már beindul.

A legjobb tanácsom, ha a pénztárcádat szeretnéd kímélni, hogy inkább más városban keress egyetemlehetőségeket, mint például Kolozsvár.

Irány a Lidl vagy az Auchan, ahol kedvező áron szerezheted be a szükséges dolgokat! Ne felejtsd el azt sem, hogy hová jársz szórakozni: a kényelem legyen az elsődleges szempont, ahelyett, hogy minden hétvégén feleslegesen részegednél le. Ha csak 30 lejed van a hétre, inkább étkezésre fordítsd, ne cigire vagy italra. Az ivásra majd akkor keríts sort, amikor azt valóban megengedheted magadnak. Fontos, hogy figyelj a költségeidre és próbálj spórolni: vezess nyilvántartást minden pénzmozgásról, mert ez a jövőben is elengedhetetlen. Még ha dolgozol is, a pénzügyi helyzeted nem sokkal fog javulni; olyan időket élünk, amikor nem engedhetjük meg magunknak a gondtalan költekezést, és a helyzet a jövőben valószínűleg még nehezebb lesz. Érdemes időben megtanulni, hogyan kezeld a pénzed, hogy elkerüld a nagyobb csalódásokat.

Kintlakásos egyetemistaként úgy vélem, a spórolás legjobb módja, ha saját magunknak főzünk, vagy közösen beszerzünk a lakótársakkal, például mosogatószerből, mosószerből, és más közösen használt termékekből. Így nemcsak a költségeket csökkenthetjük, hanem együtt is élvezhetjük a közösségi élményeket.

Ha este a kocsma világában kalandozol, érdemes az éjszakai busszal hazatérni. Ha a társaságodban akadnak olyanok, akikkel szomszédos környéken laktok, akkor osztozhattok a taxin is, ha hosszabb ideig szeretnétek maradni. Csak a legfinomabb péksütit, snacket vagy gyorskaját válaszd ki, amit igazán megkívánsz – hidd el, az ötödik nem biztos, hogy szükséges. És a negyedik tequila? Talán jobb, ha azt most inkább kihagyod!

- Szerintem egy hónapban a legtöbb pénzt ételre költöm. Segít, ha hetente beosztom az összeget, amiből nem szabad többet elköltenem, illetve, ha megtervezem a heti menüt, így nem vásárolok fölöslegesen.

Related posts