Megérkeztek az első Euro NCAP csillagok a nyerges vontatók világába!


A svéd gyártók jól, a német gyártók pedig közepesen teljesítetten a nehéz kategóriás nyergesen biztonsági tesztjein. Akadt egy gyártó, aki pedig elbukott.

Szeptemberben bejelentettük, hogy az Euro NCAP, a járművek biztonsági vizsgálatával és értékelésével foglalkozó európai szervezet, megkezdi a nehéz kategóriás tehergépkocsik tesztelését. Mostanra már megjelent az első hivatalos értékelésük, amely lehetőséget biztosít arra, hogy bizonyos modellek között akár "erő sorrendet" is felállítsunk. A tesztelés során kilenc olyan teherautót vizsgáltak, amelyek európai gyártásúak és kifejezetten a hosszú távú vagy regionális fuvarozásra lettek optimalizálva.

A tesztek során a Volvo Trucks járművei tűntek ki a legjobban, hiszen az idei újdonság, a Volvo FH Aero (a lenti képen látható), valamint az FM modell is elnyerte az ötcsillagos minősítést. Mindkét típus esetében hangsúlyozták a fejlett vezetéstámogató rendszerek kiváló teljesítményét, amelyek különösen a veszélyeztetett úthasználók védelmére összpontosítanak. Ezen innovatív megoldásoknak köszönhetően a járművek a CitySafe minősítést is megszerezték.

A második helyezett Scania, amely a svéd gyártás büszkesége, kiemelkedett a G-szériával elért négy csillagos minősítésével. Ezzel szemben a 2016-ban debütáló R-széria sajnos gyengébben szerepelt, csupán három csillagot kapott. A G-széria esetében a legfontosabb szempont a biztonságos vezetés és az ütközés elkerülésének hatékonysága volt, amit a szakértők különösen dicsértek. Emellett a Renault Trucks T nyerges vontató is négy csillagot zsebelt be, kiemelve a holttérfigyelő rendszerének azt a funkcióját, amely figyelmezteti a sofőröket a biciklisekre, amikor jobbra kanyarodnak.

A Mercedes-Benz Actros L három csillagot érdemelt ki, azonban a teszt szervezői hangsúlyozták, hogy a Daimler Trucks nem biztosított tesztjárművet, így a vizsgálat során egy 2024 júliusában forgalomba állított modellt használtak. Érdekes módon, bár ez a járműsorozat egyik legmagasabbra törő tagja, a biztonságos vezethetőség terén mégis kedvező értékelést kapott. Emellett az Actros L gazdag ütközéselkerülő asszisztens funkciókban, ugyanakkor egyes lehetőségek korlátozottan állnak rendelkezésre.

Az MAN TGX teljesítménye mindössze három csillagban ragadt meg, ami felveti a kérdést, hogy esetleg egy nem digitális visszapillantó tükörrel ellátott változatot teszteltek. Érdemes megemlíteni, hogy a bajor gyártó nem bocsátott rendelkezésre tesztjárművet az Euro NCAP számára. A szakértők pozitívan értékelték a jármű vezetéstámogató rendszereinek széles spektrumát, különösen a kiemelkedő sávtartó rendszert. Hasonlóan a német riválisokhoz, a holland DAF is a középmezőnybe került. Az XF esetében dicsérték az alacsony övvonalat és a peronablakot, de az ütközés elkerülésének terén sajnos nem tudott sok pontot összegyűjteni.

A teszt során talán az Iveco S-Way volt a legnagyobb meglepetés, hiszen 2019-ben teljesen új fülkével váltotta le a Stralist. Az eredmény azonban nem volt túl kedvező: mindössze egy csillagot kapott, ami gyakorlatilag az elégtelen szintjét jelenti. A szervezők megemlítették, hogy az olasz gyártó nem tudott tesztjárművet biztosítani, mivel az új, legfrissebb biztonsági előírásoknak megfelelő (GSR2) modellek csak később kerülnek a piacra az év során. Így valószínű, hogy az alacsony értékelést egy korábbi, már elavult verzió okozta.

A teszteléseket olyan Euro NCAP akkreditációval rendelkező intézményekben végezték el, mint például Svédország, Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és Olaszország.

Related posts