Donald Trump titkos terve kiszivárgott: íme, hogyan próbálná meg Grönlandot Amerikához csatolni.


A hírek szerint a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Testülete többször is megvitatta, hogyan lehetne az Egyesült Államok birtokába juttatni Grönlandot. Az amerikai tisztviselők azonban nem terveznek katonai lépéseket, és a zsarolásra sem tekintenek, legalábbis nem kifejezetten.

A központi ötlet az, hogy Amerika igyekszik ösztönözni Grönland 57 ezer fős lakosságát, hogy kezdeményezzék az Egyesült Államokhoz való csatlakozást.

Elsősorban reklámok és közösségi médiakampányok révén ösztönözném a helyi lakosságot, hogy felfedezzék a régió kulturális gazdagságát. Különleges közös nevezőként emelném ki a grönlandi és alaszkai őslakos közösségek történelmi kapcsolódását, amely gazdag örökséget és hagyományokat rejt magában.

A Trump-kampány csapata már gőzerővel dolgozik azon, hogy kihangsúlyozza: Dánia nem képes megfelelően kezelni a terület védelmét, és nem tudja megóvni Grönlandot Oroszország és Kína agresszív lépéseitől. Ezzel szemben a stáb emlékeztet arra, hogy a második világháború idején az Egyesült Államok katonai erőket küldött Grönland védelmére, miután Dánia a náci megszállás áldozatává vált.

A Fehér Ház fontolóra vette, hogy rendszeres pénzbeli támogatásokat indít a grönlandi lakosság számára, ezzel próbálva erősíteni a helyiek elköteleződését és támogatását. Az ötlet mögött az áll, hogy a pénzügyi juttatások révén közelebb kerüljenek a grönlandi emberekhez, mintegy "megvásárolva" a bizalmukat és szeretetüket.

A Fehér Ház évi körülbelül 10 ezer dolláros támogatást tervez bevezetni fejenként, ami nagyjából 3,6 millió forintnak felel meg. Az ehhez szükséges anyagi forrást Grönland ásványkincseinek kiaknázásából kívánják biztosítani. Az Egyesült Államok azt reméli, hogy technológiai és pénzügyi erejükkel olyan ásványi lelőhelyekhez is hozzáférhetnek, amelyeket Grönland önállóan nem tud kiaknázni.

A cikk említi, hogy amennyiben ezek a "békés" módszerek nem bizonyulnak hatékonynak, a Trump-adminisztráció akár radikálisabb megoldásokhoz is folyamodhat. Ugyanakkor elvileg a katonai beavatkozás nem szerepel a terveik között.

Grönland népessége jelenleg határozottan elutasítja az Egyesült Államokhoz való csatlakozás ötletét, míg Dánia ezt a lépést árulásnak minősíti, hiszen úgy vélik, hogy Washington szándékai a régió autonómiájának megsértésére irányulnak.

Related posts