Milánó szívéből száműzik a büntetett előéletű személyeket.
Az úgynevezett vörös zónákból a rendőrök azonnali hatállyal eltávolíthatják és kiutasíthatják azokat, akik zavarnak másokat, erőszakosak, vagy mert más okból veszélyesnek tartják őket.
December 30-tól szigorúbb közbiztonsági intézkedések lépnek életbe Milánóban: az olasz metropolisz bizonyos területeiről kitiltják azokat, akiknek büntetett előéletük van, vagy akiket potenciálisan veszélyesnek tartanak.
Vasárnap éjféltől kezdődően egészen március 31-ig tilalom lép életbe a kijelölt városrészekben, amelyek a vörös zónák néven ismertek. E tilalom alá esnek azok a személyek, akiket a hatóságok veszélyesnek minősítenek, vagy akik korábban már elítélésre kerültek kábítószer-kereskedelem, rablás, lopás vagy egyéb hasonló bűncselekmények miatt.
Claudio Sgaraglia milánói prefektus bejelentése szerint a közbiztonsági intézkedés a város "legérzékenyebb" pontjaira vonatkozik. Öt zónát jelöltek meg: a központban levő Dóm teret és környékét, a Darsena és Navigli ismert szórakozó-negyedét, a központi pályaudvar, valamint a Porta Garibaldi és Rogoredo vasútállomás térségét.
A kijelölt városrészekből a rendőrség azonnali hatállyal eltávolíthatja és kiutasíthatja azokat a személyeket, akik zavarják a köznyugalmat, erőszakos magatartást tanúsítanak, vagy akiket más indokok alapján veszélyesnek ítélnek.
A hatósági intézkedés párhuzamba állítható azzal, amit a veszélyesnek ítélt szurkolók ellen hoztak a stadionokban.
Hétfőtől ha a kijelölt milánói városrészekben járőröző rendőrök a közbiztonságra veszélyes személyt észlelnek, vagy utcai ellenőrzés során kiderül, hogy valaki büntetett előéletű, három hónapig terjedő börtönt kockáztat, egészen kétszázötven euróig terjedő bírsággal.
A bevezetett intézkedések egyik nyilvánvaló célja, hogy a milánói pályaudvarok és környékük területéről eltávolítsák az illegális bevándorlókat, továbbá a belváros biztonságát is növeljék a szilveszteri ünnepségek közeledtével. A fokozott biztonsági intézkedések célja a területellenőrzés megerősítése, hogy megelőzzék az esetleges terrorista támadásokat, miközben kedden éjszaka Milánó utcáin több százezer ember készül az ünneplésre.
Milánóban november 24-én kezdődtek meg azok a háromnapos utcai zavargások, amelyek egy tizenkilenc éves egyiptomi férfi tragikus halálát követték. A fiatal férfi éppen rendőri üldözés alatt vesztette életét, ami feszültséget és felháborodást váltott ki a város lakóiban.
A milánói hatóságok legfrissebb statisztikái szerint az elmúlt év során 13,5%-kal csökkent a bűncselekmények száma a tavalyi évhez viszonyítva, míg a letartóztatások száma 17,4%-kal nőtt. Ennek ellenére a 1,3 milliós városban több mint 134 ezer bűncselekményt regisztráltak, és közel nyolcezer embert állítottak elő, miközben további harmincezer ügyben indult eljárás.
Milánó városában kétezer ötszáz külföldi kapott kiutasítást, közülük ötszázhúsz embert haza is toloncoltak, ami százhatvannal több, mint az előző évben. Az elmúlt egy év során összesen öt tonna kábítószert foglaltak le, és több mint ezerháromszáz lakásból távolították el az ott jogszerűen nem tartózkodó személyeket.
Az utolsó szilveszter előtti napokban már több mint 78 ezer tűzijátékot vontak vissza.