Leállt az Ukrajnán keresztül érkező földgáztranzit az Európai Unióba.
Oroszország továbbra is szállít földgázt a Fekete-tenger alatt futó TurkStream vezetéken, amely kulcsszerepet játszik az energiaellátásban.
Az Európai Unió 2022 februárjában, az Ukrajna ellen indított orosz inváziót követően jelentős mértékben felgyorsította az erőfeszítéseit, hogy alternatív energiaforrásokat találjon az orosz gázfüggőség csökkentése érdekében. Az orosz-ukrán tranzitszerződés keretein belül évente 40 milliárd köbméter orosz földgáz szállítását tervezték, amely a kontinens energiapolitikájának kulcsfontosságú elemét képezte.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben bejelentette, hogy a jövőben nem számíthatunk új orosz-ukrán gázszállítási megállapodásra, mivel az év végéhez közeledve, néhány nappal az új év előtt, már nem lehetséges új szerződéseket kötni. Ezzel párhuzamosan Kijev is jelezte, hogy meg kívánja szüntetni az orosz gáztranzitot, és nem tervezik meghosszabbítani a január elsején lejáró szerződést, amely az orosz gáz ukrajnai áthaladására vonatkozik. Ukrajna hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság kérésére hajlandó újraindítani a gázszállítást a területén, feltéve, hogy a szállítmányok nem orosz forrásból érkeznek. Putyin pedig megemlítette, hogy a jövőbeli szerződések megkötését harmadik felek – köztük török, magyar, szlovák és azeri cégek – bevonásával sem tartja kizártnak, ahogyan azt a TASZSZ orosz állami hírügynökség is közölte.
Az orosz hírügynökség által megkérdezett szakértők véleménye szerint a legvalószínűbb megoldás az lehetne, hogy az orosz fél új tulajdonosnak adja át a szállítási jogokat az orosz-ukrán határon. A kijevi energiaügyi minisztérium szerdai nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Ukrajnán keresztül zajló orosz gázszállítás leállítása a nemzetbiztonsági érdekek védelme miatt történt. "Megszüntettük az orosz gáz tranzitját. Ez egy történelmi pillanat" - nyilatkozta Herman Haluscsenko miniszter a tárca közleményében.
Brüsszel nem látja súlyosnak az orosz gázszállítás kiesését. "A bizottság több mint egy éve kifejezetten azon dolgozik, hogy felkészüljön egy olyan forgatókönyvre, amelyben az orosz gáz nem Ukrajnán keresztül halad át" - közölte a testület kedden az AFP hírügynökséggel.