A MOHU új lépéseivel még inkább valósághűvé varázsolja a szemétszállítási rendszert.


2025. március 1-től új ÁSZF lép életbe a MOHU-nál, ami megszünteti a szemétszállítási rendszer korábbi gyakorlatát, miszerint csak azok mentesülhetnek a szemétszállítási díj megfizetése alól, akik nullás számlával tudják igazolni, hogy valóban nincsen használatban az érintett ingatlan.

Az Index összefoglalójából derül ki annak a férfinek a története, aki mentességet kért a hulladékgazdálkodási cégtől, miután nagymamája 2024 márciusában meghalt, és üresen maradt a háza. A hulladékszállítási díjat meg is szüntették átmenetileg, azonban ezt a kérelmet minden évben meg kell újítani, ezért a férfi januárban a MOHU irodájában személyesen igényelte a mentesség megújítását.

A hulladékgazdálkodásért felelős MOHU nemrégiben tájékoztatta ügyfeleit egy új, 2024-ben életbe lépő szabályozásról. Eszerint csupán azok a tulajdonosok mentesülnek a szemétszállítási díj megfizetése alól, akik hitelesített nullás számlát tudnak bemutatni, bizonyítva, hogy az érintett ingatlan ténylegesen nem használatban van.

Ezt bizonyítani szinte lehetetlen, hiszen bár a ház üresen áll, időnként elengedhetetlen a karbantartás, például a takarítás. Ezekhez a feladatokhoz pedig szükség van áramra és vízre, ami miatt az érintett nem tud nullás számlát felmutatni. Ennek következtében továbbra is köteles fizetni a szemétszállításért, miközben valójában nem termel hulladékot, amit el kellene szállítani.

A történet eljutott Dobrev Klárához is, aki nyílt levelet írt Hernádi Zsoltnak, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. vezérigazgatójának. A levélben hangsúlyozta, hogy "ne érezzék magukat feljebbvalónak azokkal szemben, akiknek a pénzéből a cég jelentős nyereségre tesz szert". A Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője megdöbbenésének adott hangot, amiért "olyan szolgáltatást számláznak ki, amely mögött valójában nincs teljesítmény". Kérte Hernádi Zsoltot és a MOHU-t, hogy "szüntessék meg a tisztességes emberekkel szembeni hatalmi arroganciát, és reconsiderálják a szabályaikat".

Ahogyan azt megfogalmazták: "A gyakorlat világosan tükrözi, hogy a hatalmasok kapzsisága határtalan. Az emberek joggal érzik úgy, hogy egy monopolhelyzetben lévő vállalattal szemben esélytelenek a sikerre. Ez az eset is ezt a gondolatot erősíti meg. Pedig valóban nincs szükség arra, hogy a Mohu hatalmas jogi apparátusával a háta mögött oktassa azokat, akiknek a támogatásából a cég milliárdos nyereségre tesz szert."

Dobrev Klára véleménye szerint itt az idő, hogy a felelősséget vállaljanak, hiszen „a magyar államon keresztül már bőven részesültek a magyar emberek támogatásából”.

Az Index a MOHU-t kereste meg az ügy kapcsán, amely már egy korábbi nyilatkozatában megerősítette, hogy 2024. márciusától valóban életbe lépett egy új szabályozás. Ez a jogszabály kifejezetten a fent említett problémára is megoldást kínál. A MOHU hivatalos weboldalán megtalálható a hamarosan életbe lépő Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF), melyek szerint a korábbi nullás számlával történő igazolás mellett...

Egy "minimális fogyasztást igazoló dokumentum" benyújtásával lehetőséged van megerősíteni a területi szolgáltató számára, hogy az adott felhasználási hely jelenleg nem üzemel.

A MOHU ezen kívül a lapnak írott levelében felhívja a figyelmet arra is, hogy a szolgáltatás szüneteltetése minden ügyfele számára elérhető volt eddig is, ha a fogyasztó közüzemi számlával utólagosan igazolta, hogy az adott ingatlan már nincs használatban. A korábbi gyakorlatot követve a nullás víz- vagy áramszámla utólagos bemutatása elfogadott igazolási formának minősült, ettől egyedi elbírálás során lehetett csak eltérni.

A 2025. március 1-jétől életbe lépő általános szerződési feltételek (ÁSZF) értelmében a minimális fogyasztás igazolásához vízfogyasztás esetén a maximum elfogadott mennyiség havi 0,5 m³, míg villamosenergia-fogyasztásnál ez legfeljebb 50 kilowatt/hó lehet.

Related posts