Ma a számok világa kerül reflektorfénybe, hiszen elindul a matekérettségi, mely egy két részes feladatsorral várja a diákokat. Készülj fel a kihívásokra!


A diákok véleménye szerint a magyar érettségi nem bizonyult túlzottan megterhelőnek; Örkény novellájának elemzése jelentősen megkönnyítette a vizsgázók helyzetét. Azonban a mai napra a diákok gondolkodásmódját teljesen át kellett alakítani, hiszen a humán tantárgyak helyett a reál tudományok felé kell fordulniuk. A matematika mindig is a legnagyobb félelmet keltő tantárgyak között szerepelt, de ne aggódjatok, folyamatosan nyomon követjük az eseményeket és a kihívásokat!

A hétfői magyar nyelv és irodalom vizsgát követően kedden a számoké a főszerep az érettségin, hiszen a matematika következik a kötelező tantárgyak sorában. Ha már a számok világáról beszélünk, érdemes megemlíteni, hogy középszinten 73 318 diák, míg emelt szinten 7798 fiatal áll készen arra, hogy megmérettesse magát. Ez azt jelenti, hogy ismét 80 ezer felett van azoknak a száma, akiknek szívverése felgyorsulhat a vizsgadrukk izgalmában.

A 2025-ös magyarországi matematikaérettségi a korábbi reformok tükrében idén is új követelményrendszer alapján zajlik. A diákoknak egy kétszakaszos feladatsort kell megoldaniuk: az első részben rövid válaszokat igénylő, alapvető matematikai készségeket mérő feladatok várnak rájuk, amelyeket 45 perc alatt kell teljesíteniük, összesen 30 pont értékben. A második rész viszont összetettebb kihívásokat kínál, ahol hosszabb, részletes kifejtést igénylő feladatok szerepelnek. Itt 135 perc áll a diákok rendelkezésére, hogy három darab 9-12 pontos és két darab 17 pontos feladatot megoldjanak.

A követelmények egyszerűsítésével bizonyos témakörök kikerültek az érettségi anyagából, így például nem kell már ismerni a magasság- és befogótételt, az ívmérték fogalmát, a skaláris szorzatot, valamint a valós számok halmazán értelmezett trigonometriai összefüggéseket - erről beszélt lapunknak Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke is. Szintén nem kérik számon a másodfokú egyenletrendszerek megoldását, és egyszerűsödtek a körre vonatkozó koordinátageometriai feladatok is. Ezek a változások főként a középszinten vizsgázók helyzetét könnyítik, bár az emelt szintű vizsga követelményeiből is kikerültek ezek az összetevők.

A diákok számára a felkészülés során kiemelten fontos, hogy hangsúlyos figyelmet fordítsanak a gyakorlati tudás elsajátítására, a szöveges feladatok alapos értelmezésére és a bizonyítási feladatok precíz megoldására. Ezek a területek továbbra is a legfontosabb összetevői az érettségi vizsgáknak. A korábbi évek feladatsorai, különösen a 2024-től érvényes minták, remek alapot nyújtanak a hatékony gyakorláshoz. Tavaly különösen a szolnoki habos isler, a geometriai feladatok és a számtani sorozatok kaptak kiemelt szerepet, így érdemes ezekre is fokozottan figyelni a felkészülés során.

Az Oktatási Hivatal becslése szerint a feladatok eloszlása a következőképpen alakul majd:

Emelt szinten a diákok 240 percet kapnak, amelyet tetszőlegesen oszthatnak el a két feladatrész között. A szóbeli ezen a szinten 20 perces.

Related posts