Egy magyar nő kulcsszerepet játszhatott az indiai titkosszolgálat munkájában, amelynek eredményeként sikerült elfogniuk egy milliárdos gyémántkereskedőt.


Az indiai sajtóban hatalmas spekulációk övezik Jabarika Barbarát, a magyar nőt, aki feltételezések szerint összejátszott az indiai titkosszolgálattal. A célja az lehetett, hogy a Dominikai Köztársaságból hazaszállíthassák az egyik fő vádlottat egy óriási, minimum több százmilliárd, de akár egybillió forint értékű banki csalás ügyében. Ez az eset India történetének legnagyobb korrupcióval összefonódó lopása, amely komoly társadalmi és politikai hullámokat vetett. A bűncselekmény, amely a Nirav Modi luxus ékszermárkához kapcsolódik, valóban filmszerűen izgalmas, és most, a névadó ékszerész nagybátyjának áprilisi elfogása kapcsán tekintjük át a bonyolult eseményeket.

A 54 éves Nirav Modi neve egykor az indiai luxusékszerészet szimbólumává vált, mivel világszerte elismert hírességek, mint Naomi Watts, Priyanka Chopra, Kate Winslet és Amy Adams viselték a márka káprázatos drágaköveit. Modi egy többgenerációs gyémántkereskedő család sarjaként született, és Antwerpenben töltötte gyermekkora jelentős részét. Később hazatérve Indiába, nagybátyja, a szakmában elismert Mehul Choksi vállalatánál kezdett dolgozni. Azonban nem sokkal később saját vállalkozást indított, amely főként gyémántcsiszolásra specializálódott, és neves ékszerházak számára biztosította a csillogó, finom kidolgozású ékszereket.

Modi belátta azonban, hogy a nagy pénz nem a drágakő megmunkálásban, hanem az ékszergyártásban van, az áttörést pedig az jelentette számára, amikor a Christie's aukciósház beválogatta árverésre egy különösen drága darabját, amelyet a katalógus borítójára is rátettek. Ez még sosem esett meg indiai ékszerésszel korábban, ahogy az sem, hogy a Forbes a legvagyonosabb indiaiak közé soroljon valakit a gyémántbizniszből - Modi vagyonát 2017-ben, lebukása előtt körülbelül kétmilliárd dollárra becsülte a magazin.

Nirav Modi ambíciója világosan kirajzolódott: a célja, hogy a neve alatt futó márka első indiai alapítású nemzetközi luxusmárkává emelkedjen. Kezdetben a fiatal indiai milliomosok új generációját célozta meg, akik a modern India életstílusát kívánták megjeleníteni. Termékei gyorsan státuszszimbólummá váltak, és büszkeséggel hirdették viselőik, ha egy Nirav Modi kreációt viseltek. Ugyanakkor a márka értékesítése nem tudott lépést tartani a költségekkel, részben a tulajdonos fényűző életmódja miatt. Modi elegáns üzleteket nyitott Új-Delhiben és Mumbaiban, majd a világ számos nagyvárosában, mint London, Szingapúr, Peking, New York és Hongkong, ahol a legexkluzívabb helyszíneken hódította meg a vásárlókat. Az idei év végéig pontosan 100 üzlet megnyitását tervezte, ezzel még inkább előtérbe helyezve a márkáját a globális luxuspiacon.

A Netflix dokumentumfilm sorozatának, a "Rosszfiú milliárdosok: India" második epizódjában, amely "A gyémánt nem örök" címet viseli, felmerül a kérdés, hogy mi áll a háttérben, ami lehetővé tette ezt a robbanásszerű növekedést. Azonban senki nem vizsgálta meg alaposan, honnan származik a tőke, amely ilyen mértékű fejlődést táplál.

A terjeszkedési törekvések és családja fényűző életstílusának finanszírozása érdekében Modi 2011 és 2017 között számos kölcsönt vett fel az India második legnagyobb állami pénzintézetétől, a Punjab National Banktól (PNB). Ehhez azonban nem csupán a bank szolgáltatásait vette igénybe, hanem banki alkalmazottakat is megvesztegetett, jellemzően drágakövekkel és gyémántokkal honorálva a „szívességeiket”. Mivel nem rendelkezett a kölcsönök fedezetével, a csalás lényege a hamisított garancialevelek voltak. Ennek következtében Modi külföldi bankoktól juthatott pénzhez, miközben az indiai bank vállalta a hitelek visszafizetését, így Modi csupán a saját törlesztéseivel kellett volna foglalkoznia.

a banki csalásokkal kapcsolatos ügyek körüli káosz nem csupán a megszokott gyakorlatok hiányára volt visszavezethető. A banki ügyintézők által végzett hitelezési folyamatok alapos dokumentálásának elmulasztása nyomán a rosszhiszeműség könnyen bizonyíthatóvá vált. A helyzet akkor vált igazán kritikussá, amikor a szóban forgó mumbai bankfiók érintett munkatársai, köztük az ügyintéző és a menedzser, 2018-ban nyugdíjba vonultak. Különösen a menedzser esetében figyelemre méltó, hogy a felhalmozott vagyona messze meghaladta azt az összeget, amelyet a hivatalos jövedelme alapján ésszerűen megtakaríthatott volna az évek során. Az újonnan érkező kollégák számára világossá vált, hogy a csalás láncolata továbbra is működött, amelyben Nirav Modi mellett részt vállalt nagybátyja, testvére és a márka nagykövetének számító személy is.

A Modi és a Choksi család még a botrány kirobbanása előtt elhagyta Indiát és ismeretlen helyre távozott, Modiéknak egy teljes évig az Interpol sem akadt a nyomára - később kiderült azonban, hogy a találgatások közül London nyert, ahol egy közel négymilliárd forint értékű luxuslakásban húzták meg magukat. Az esetből hatalmas botrány kerekedett Indiában, tüntetők vonultak utcára a korrupció ellen protestálva (a hitelt nyújtó pénzintézetek 70 százaléka ugyanis az állam tulajdonában van), tovább erősödött az a közvélekedés, hogy az adófizetők pénzéből működő bankok pusztán a feltörekvő elit fényűző életmódját pénzelik.

Félő volt, hogy a példa nélküli eset következményeként a nemzetközi banki közösség bizalma is meginoghat az indiai pénzintézetek iránt. Az egyik vezető bank, a PNB, képtelen volt pontosan meghatározni, hogy mennyi pénzt – 1,8 vagy akár 3 milliárd dollárt – loptak el tőle. Noha a PNB hivatalosan kijelentette, hogy a hiány nem veszélyezteti a működését, a helyzet aggasztó volt. Nirav Modi végül 2019-ben került rendőrkézre Londonban, és azóta is előzetes letartóztatásban van. A bíróság tavaly májusban már hetedszer utasította el óvadéki szabadlábra helyezését, hivatkozva a szökés és elrejtőzés kockázatára.

Legutóbb például politikai menedékjogért folyamodott, állítása szerint ugyanis az indiai titkosszolgálat veszélyt jelent a biztonságára és odahaza nem részesülne igazságos tárgyalásban. Modiék vagyona az ügy kirobbanása utána jelentősen megcsappant, a Forbes 100 millió dollár alá becsülte, az indiai állam ugyanis amire tudta, rátette a kezét, a család értékesebb ingóságait így elárverezték, de Svájc is befagyasztotta a cégvezető bankszámláját.

2018 márciusában Nirav Modi New Yorkban kérte a csődvédelmet. Egy, a helyzetet ismerő forrás így nyilatkozott a csalás kapcsán: "Modi bővíteni kívánta a vállalkozását, és öt év alatt próbálta volna elérni azt, ami normál körülmények között legalább húsz évbe telne. Ha tőzsdére lépett volna, talán felhasználhatta volna saját tőkéjét zálogként, összegyűjthetett volna némi tőkét, és végül visszafizetheti a banknak a tartozását. Lehet, hogy ez lett volna a terve."

Modi nagybátyja, a most 65 éves Mehul Choksi az indiai gyémántbiznisz fontos szereplője volt azzal, hogy Modi nagyapjától megörökölte a Gitanjali Groupot, amelynek 2018-ban már 4000 ékszerüzlete volt szerte Indiában. Az ügy kirobbanása előtt feleségével, Pritivel együtt Antigua és Barbudára távoztak, és ott egy állami befektetési programnak köszönhetően állampolgárságot is szereztek így megakadályozván a kiadatást Indiának - aminek egyébként a karibi ország miniszterelnöke sem örült, mint nyilatkozott is róla.

A történet újabb, akciódús fordulatot vett, amikor kiderült, hogy az üzletember négy évvel ezelőtt illegálisan érkezett a Dominikai Köztársaság területére. Állítása szerint nem saját akaratából tette, hanem egy indiai titkosszolgálati akció áldozataként, amely során egy hajón rabolták el, és ott testi sértést is szenvedett.

Choksi felesége ugyanis azt állítja, hogy 2020-ban megismerkedtek egy magyar állampolgársággal rendelkező, Bulgáriában ingatlanügynökként dolgozó nővel, Jabarika Barbarával - írja az indiai NDTV. A házaspár azzal vádolja a szerintük a titkosszolgálattal összejátszó nőt, hogy a férfi bizalmába férkőzött (egyes indiai sajtóorgánumok szeretői viszonyt is feltételeznek), és hogy nem próbált meg segíteni neki, amikor a férfit hajóra rakták az "indiai ügynökök" egy általa szervezett vacsorameghíváson, hogy a dominikai hatóságtól kérvényezhessék a kiadatást.

A megvádolt nő határozottan elutasította ezt a felvetést, valamint a pletykákat is, amelyek szerint Choksi "barátnője" lenne.

Van saját bevételem és vállalkozásom. Nem igénylem a pénzét, a segítségét, a szállásfoglalását, hamis ékszereit vagy bármilyen egyéb juttatását.

A beszámolók szerint Choksi 2020-ban, álnéven, Rajként mutatkozott be a férjének, és ekkor kérte el a telefonszámát, így nem lehetett szó arról, hogy a terv szerves részét képezte volna, ahogy Priti állítja. Choksi összesen 51 napot töltött a dominikai börtönben, mielőtt a bíróság visszaengedte őt Antiguára, ahol a házaspár csendben élt. 2023-ban az Interpol visszavonta a körözést, de a házaspár Antwerpenbe költözött, mivel Priti belga állampolgár, férje pedig hamis személyazonossággal sikeresen megszerezte a tartózkodási engedélyt.

Az üzletember április 12-én került a hatóságok hálójába, miközben Svájc felé próbált menekülni. Choksi ügyvédje nyilatkozata szerint védence nem képes visszatérni Indiába, mivel Belgiumban leukémiás kezelés alatt áll, amelyet Svájcban kíván folytatni. Ebből kifolyólag szerinte a szökés és elrejtőzés kockázata nem áll fenn. Emellett ügyfele attól tart, hogy Indiában "embertelen bánásmóddal" találkozhat, amit mindenképpen szeretne elkerülni. Choksi kategorikusan tagadja, hogy bármiféle bűncselekményt elkövetett volna, és hangsúlyozza, hogy sem bűnszervezet létrehozásában, sem működtetésében, sem korrupcióban, sem pénzmosásban, sem csalásban nem vétkes, pedig unokaöccsét ezekkel a bűncselekményekkel vádolják.

A Choksi család nem először kerül összetűzésbe a törvénnyel. Mehul Choksi-t 2013-ban tőzsdei manipulációval vádolták meg, míg öccsét, aki szintén a gyémántkereskedelem területén tevékenykedik, az ICICI Bank jelentette fel. Az indiai bank állítása szerint az öccs cége Antwerpenben több mint kilencmilliárd forintnak megfelelő rúpiával okozott kárt.

Related posts